Lazer İle Bacak Kılcal Damar TedavisiGenellikle kadınların bacaklarında görülen kılcal damar çatlamaları, toplardamarlarda yetmezlik sonucu, bacaklardaki damarların genişlemesiyle ortaya çıkmakta ve erken tedavi edilmediği takdirde estetik açıdan kötü bir görüntüye ve varise neden olmaktadır. Kılcal damar tedavisi lazer ve skleroterapi yöntemleriyle tedavi edilmektedir.Ayrıca bu rahatsızlığın tedavisi için hastaların toplardamar yetmezliği ileri seviyede olmamalıdır.Damarları belirgin ve yaygın olan hastalar da Doppler yöntemiyle tetkik edilerek toplardamar ve kan akım seviyesi belirlenir. Lazer işlemi öncesi dermatolog hastanın deri tipine uygun dozun ayarlanmasını sağlar. Daha sonra kılcal damarlar, lazer tedavisiyle ortalama 2-3 seans uygulamanın ardından %90 oranında bir iyileşme sağlar.Tedavi süreci 6-10 hafta aralıklarla yapılmalıdır.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer kılcal damar tedavisinde hangi yönteminin kullanılacağı damarlardaki yerleşimine ve belirginliğine göre değişmektedir.ND:Yag lazer cildin 6 mm altına inebildiği için derin yerleşimli kılcal damar tedavisinde kullanılırken,çok ince ve yüzeysel damarlarda derine inmeyen diğer lazer çeşitleri kullanılmaktadır.Kılcal damar tedavilerinde sonuçlar geç ortaya çıkar.Seanslar bittikten 6 ay sonrasına kadar damarlarda iyileşme devam eder.Bu yüzden yeterli iyileşmenin görülmesi için son seanstan sonra 4-6 ay kadar beklemek gerekebilir.Tedavi sonrasında kızarıklık ve çizgi şeklinde kahverengi bir görünüm ortaya çıkabilir.Bu görüntü yaklaşık 1 ay içinde kaybolur. Tedaviden sonra mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.Ayrıca ND:Yag dışındaki lazerler esmer tenli kişilerde yanık riskine sebep olabilir.Bunun dışında sağlıklı her birey bu tedaviden yararlanabilir.Ancak kan pıhtılaşma rahatsızlığı olanlar,kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve lazer ışığına duyarlılığı olan kişiler tedavi için uygun değildir.

Gözaltı Dolgusu Hakkında Uyarı

Gözaltı ışık dolgusu yaptıran kişiler kesinlikle 1 ay içinde kılcal damar tedavisi göz bölgesine uygulamaktan kaçınmalıdır. Gözaltı dolgusunun içerdiği maddelere lazer ışını temas ettiği vakit ışık dolgusunun etkisini kaybetmesine sebebiyet verir. Kılcal damar tedavisi için 25 yıllık bir poliklinik olan MD Dermatoloji kliniğinden ücretsiz bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.