İngilizce Öğrenmeniz İçin 7 Makul Sebep

Başımızı çevirdiğimiz her yerde en az bir İngilizce kelime görüyoruz artık. Hayatımızın her alanına giren İngilizce'yi, birçoğumuz "anlıyor ama konuşamıyor" seviyesinde biliyoruz. Özgeçmişlerimize de "Orta seviyede İngilizce biliyor." yazıyoruz. Ama gerçekten biliyor muyuz İngilizceyi? Peki öğrenmek istiyor muyuz? İşte bugün, İngilizce öğrenmeniz için 7 makul sebeple; sizi İngilizce seviyenizi ilerletmeye, İngilizce bilmiyorsanız öğrenmeye teşvik edeceğim. =)

İngilizce Öğrenmek İçin Sebepler

İngilizce'nin bir bilim dili olduğu artık su götürmez bir gerçek. Özellikle konuşan kişi sayısı ve teknolojiyi bir adım öteye taşıyan ülkelerin İngilizce'yi anadil olarak seçmiş olması gibi etkenler sayesinde; ortaya çıkan akademik birikim oldukça yoğun. Bu gerçeği aklımızda tutarak, İngilizce öğrenmek için sebeplerimizi ortaya koyalım.
İngilizce Öğrenmek İçin Sebepler
İngilizce Öğrenmek İçin Sebepler

1- Daha Rahat İş Bulma İmkanı

Dünyanın neresinde olursanız olun, İngilizce biliyor olmak; iş bulmanızı kesinlikle kolaylaştıracaktır. İngilizce öğrenerek, mesleğinizle ilgili gelişmeleri, trendleri yabancı kaynaklardan kolaylıkla takip edebileceksiniz. Bu da sizin iş bulmanızı kolaylaştıracak.

2- Daha İyi Bir Eğitim Alma İmkanı

İngilizce öğrenerek, alanınızda iyi bir eğitim alabilirsiniz. Özellikle Udemy, Coursera gibi online eğitim sistemlerinin gelişmesiyle; alanınızda çok ileri düzey bir eğitim alabilirsiniz. Coursera'da birkaç ders alan ve almaya devam etmeyi düşünen biri olarak, rahatlıkla diyebilirim ki; İngilizce bilmek veya öğrenmek burada alacağınız eğitimi çok çok kolaylaştıracaktır.

Coursera'da bazı derslerin Türkçe alt yazısı bulunsa da birçok eğitim için böyle bir imkan şimdilik mevcut değil. Bu nedenle, teknolojinin getirdiği fırsatlardan biri olan bu tarz girişimlerde, daha rahat eğitim alabilmek için İngilizce seviyenizi mutlaka yükseltmelisiniz.

3- Farklı Kültürleri Tanıma Fırsatı

İngilizce öğrenmeye başladığınız zaman, İngiltere, ABD, Kanada, Yeni Zelanda gibi anadili İngilizce olan ülkeler başta olmak üzere; birçok başka kültürü tanıma şansına erişebilirsiniz. Dahası, yurt dışı deneyimlerinizde daha keyifli seyahatler de sizi bekliyor olacak.

Gezi-seyahat blogu açan ve Adsense amaçlı olarak bunu yapan arkadaşlar zaten biliyorlar ama diğer okurlarımız için bir noktayı vurgulamakta yarar var: Seyahat etmek istediğiniz şehirle-ülkeyle ilgili bilgileri en kolay İngilizce edinebilirsiniz.
Farklı kültürleri tanımak için İngilizce öğrenmek
Farklı kültürleri tanımak için İngilizce öğrenmek

4- Diğer Avrupa Dillerini Öğrenmek Kolaylaşır

İngilizce, Avrupa dillerinin birçoğuyla birçok noktada kesişir. Özellikle Almanca ve Fransızca gibi dillerle oldukça yakın bir dil olan İngilizce'yi öğrenmek; sizin diğer Avrupa dillerini öğrenmenizi kolaylaştırır.

5- Hafıza Sorunlarını Geciktirir - Engeller

Araştırmalar gösteriyor ki; herhangi bir dili öğrenmek, ileri yaşlarda ortaya çıkan hafıza sorunlarını engelliyor ya da geciktiriyor. Onlarca kelime öğrenmek, tekrar etmek bir hafıza egzersizi oluyor size. Dolayısıyla diğer faydalarıyla birlikte düşünüldüğünde, İngilizce öğrenmek, sağlığınız için de gerçekten faydalı bir iş.
Tavsiye Yazı: En İyi Çeviri Siteleri

6- Utangaçlık ve Hitabet Zorluklarını Ortadan Kaldırır

Bir topluluk içerisinde konuşmak, birçok kişi için zor bir iş. Ancak İngilizce öğrenmek, getirdiği özgüven artışı sayesinde; bu hitabet sorununu ortadan kaldırıyor. Eğer sizin de topluluk içerisinde konuşmak istememe yahut bundan çekinme gibi bir durumunuz varsa; İngilizce öğrenerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Utangaçlık, İngilizce pratikleri sırasında buhar olup uçacaktır.

7- İngilizce Öğrenmek ve Konuşmak Kolaydır

İngilizce öğrenmek, diğer dilleri öğrenmeye göre çok daha kolaydır. Mesela uzak doğu dillerine, ortadoğu dillerine ya da kiril alfabesi kullanan dillere göre çok çok kolaydır. 
 • İngilizce öğrenirken, yeni bir alfabe tanımak zorunda değilsiniz.
 • İngilizce'de birçok kelime kısadır. Kısa olmayan kelimeler ve kelime gruplarıysa, kısaltılmıştır. Situational Comedy demek yerine, sitcom der geçersiniz.
 • Sınırsız materyal sayesinde, İngilizce pratiği yapmak oldukça kolaydır. İngilizce öğrenmek üzerine hazırlanmış Youtube videoları, slaytlar, görseller ve sesli materyallare ulaşmak çok kolaydır.
 • İngilizce pratik yaparak kendinizi geliştirebileceğiniz birçok platform bulunmaktadır.

Son Sözler

İngilizce öğrenmeniz için birçok sebep olsa da, başlıcalarını saydım. Ülkemizde, İngilizce öğrenmek veya biliyor olmak; doğrudan maaşa etki eden bir avantaj. Kamu kesiminde, dil tazminatı olarak verilen ekstra bir ücret var. Özel sektördeyse, firmanın alanına göre bu avantaj maaşınıza doğrudan yansıyor. Perakende, bankacılık, finans ve bilişim sektörlerinde, İngilizce bilmek maaşın dolgunlaşmasına neden olan bir etken. 

Sizin herhangi bir yabancı dili ya da İngilizce'yi öğrenme sebepleriniz arasında neler var?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. 6.Madde de ki "Ortadan Kaldırır" ifadesi çok iddaalı olmuş. Çekingen ve utangaç biri sadece dil öğrenerek bundan kurtulamaz, sadece yardımı olur %20-30 oranında en fazla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Elbette İngilizce öğrenmek bu utangaçlığı muhakkak ortadan kaldıracak diye bir şey yok ancak yine de yazının başında dediğim gibi; ben insanları İngilizce öğrenmeye teşvik etmek ve cesaretlendirmek istiyorum. Hepsi bu :) Kıymetli katkınız için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Bir Ankaralının ağzına hiç uygun değil :))

  YanıtlaSil
 3. Türkiye de artık İngilizce artık ana dil gibi İngilizce biliyorum yada anlıyorum demekle olmuyor eğitim almak şart yazınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.