Ambalajların Üzerindeki Renklerin Anlamları

Birçok yiyecek içecek ambalajında, gazete ve dergilerin kapaklarında ve daha birçok baskı işinde, renkli daireler görürsünüz. Kırmızı, siyah, sarı ve mavi renklerden oluşan dairesel kutucuklar... Geçen gün Stumbleupon'da gezerken, bunların anlamlarını açıklayan bir internet sitesine denk geldim. Gerçi, ilgili siteye denk gelmeden yıllar önce ben bunun anlamını, saçma bir şekilde çözmüştüm. Bugün de bu renkli kutucuklardan, ambalajların üzerindeki renklerin anlamlarından kısaca bahsedeyim istedim.
Gazetelerin ve ambalajların üzerindeki renklerin anlamları
Gazetelerin ve ambalajların üzerindeki renklerin anlamları

Ben bu renkli kutucukları, yıllar önce Milliyet gazetesinde keşfetmiştim. O zamanlar Hasan Pulur'u okurdum sık sık. Neden bilmiyorum ama Hasan Pulur'un yazdıkları keyifli gelirdi bana. Rahmet olsun, keyifli bir üslubu ve neşeli bir dili vardı. O yıllar, evde ve genel olarak memleketin genelinde interten olmadığından, sadece onun yazdıklarını okumak için Milliyet aldığım olurdu. İşte o zamanlarda, gazetenin sayfalarından birinde -sanıyorum ilk sayfada- bu renkli kutucuklar ilgimi çekmişti. O zaman tanışmıştım ambalajların üzerindeki renkli yuvarlaklarla =)

>>Tavsiye Yazı: Jpeg, Gif, Png: Hangi Format Ne Zaman Kullanılmalı?

İlk gördüğümde, çok ilginç gelen bu arkadaşlar, sonralarda baktığım her ambalajda karşıma çıkmaya başladı. Ya da daha doğrusu, algıda seçicilik başladı bende. Hal böyle olunca, ben de neden böyle bir şey konulduğunu düşünmeye başladım. Birkaç gün üstüne kafa yorduktan sonra, bir aydınlanma geldi bana. Bu renklerin dördünün de ana renk olduğunu keşfettim. (Tamam siyah ana renk değil ama baskıda siyahı renkleri karıştırarak yakalayamayacağımız aşikar.) Bunu böyle söyleyince tuhaf duruyor, ama 11 yaşındaki bir çocuk için ufku katlayan şeylerden =)

Aradan yıllar geçtikten sonra Stumbleupon'da böyle bir içeriğin karşıma gelmesi, beni tebessüm ettirdi. Yıllar önce yürüttüğüm aklın, doğruluğunu test etmek için; linki açarak okumaya başladım. Düşündüklerim tamamen doğruymuş ve teknik bir adı varmış ambalajların üzerindeki renklerin. "Yazıcı renk blokları" veya "İşlem kontrol parçaları" olarak isimlendiriliyorlarmış.

İlgili yazının hoşuma giden bir kısmıyla, ben de yazımı noktalayayım: "Ambalajların üzerindeki renkli kutucukları görmediyseniz, üzülmeyin. Bu renkli yuvarlaklar, her ambalaj üzerinde bulunmak zorunda değil, opsiyonel bir seçenek."

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.