Canon 60D Bilgisayardan Nasıl Kullanılır?

Birkaç gündür iş yerinde ürün fotoğrafları çekiyoruz. Fakat Canon 60D fotoğraf makinasının, hafıza kartının nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde kaybolması; işleri zora soktu. Haliyle iş başa düştü ve sorunu çözdüm. Hafıza kartı olmasa dahi, Canon 60D fotoğraf makinasını, bilgisayarınıza bağlı olarak kullanabilirsiniz. Oldukça pratik bir yöntemi var.
Canon 60D Bilgisayardan Nasıl Kullanılır
Canon 60D ile Fotoğraflarınızı Bilgisayardan Çekin
Ben de bu yazımda Canon 60D makinayı bilgisayardan nasıl kullanabileceğinizi ve fotoğrafları doğrudan nasıl bilgisayarınıza kaydedebileceğinizi anlatacağım. Hatta daha doğru bir ifadeyle, bilgisayar ekranınızdan Canon 60D fotoğraf makinasıyla nasıl fotoğraf çekebileceğinizi tarif edeceğim.

Canon Fotoğraf Makinesiyle Bilgisayardan Fotoğraf Çekme

Önce malzemeler... (Yemek blogu gibi oldu =) )
 1. Canon 60D fotoğraf makinası
 2. Bir adet bilgisayar (Bilgisayarın ekran çözünürlüğünün 1024x768 ve daha büyük olması gerekiyor.)
 3. EOS Utility programı (http://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos_60d.aspx?type=download&language=TR&os=Windows%2010%20(64-bit) adresinden edinebilirsiniz.) Bazı işletim sistemlerinde, programı yüklemeye gerek yok. Çünkü Canon 60D fotoğraf makinanızı, bilgisayarınıza USB kablo ile bağladığınız anda; kendisi gerekli yazılımı yüklüyor.
Şimdi gelelim, nasıl yapılırına :)
Eos utility programını bilgisayarımıza yüklüyoruz. Bilgisayarımızın ekran çözünürlüğünün yukarıda belirttiğim çözünürlükten yüksek olmasına özen gösterelim. Aksi takdirde, Eos utility programı bilgisayarınıza yüklenirken hata verecek ve yüklenmeyecektir. Bunu sağladıktan sonra, klasik yükleme adımlarımızı (ileri, ileri ve yine ileri, evet kabul ediyorum, ileri vs.) gerçekleştiriyoruz.

Programı yükledikten sonra fotoğraf makinamızı bilgisayarımıza bağlayarak kameramızı çalıştırıyoruz. Sonra Eos utility programını çalıştırıyoruz ve Camera Settings/Remote Shooting seçeneğini seçiyoruz. Böylece kameramız bilgisayarımızdan kontrol edilebilir hale geliyor.

Son Sözler

Diğer modellerde deneme imkanım olmadı ancak muhtemelen diğer modellerde de bu tip bir uygulama yapabilirsiniz. Canon fotoğraf makinesiyle bilgisayardan fotoğraf çekmek, dahası bunu karta atmadan doğrudan bilgisayara kaydetmek gibi bir şansımız var yani. Özellikle ev gibi bir ortamda çekim yapıyorsanız, direk bilgisayara kaydetmek keyifli olabilir. Ya da benim gibi hafıza kartını bulamadığınız durumlarda da bu çözümü kullanabilirsiniz. Ne dersiniz, sizce de keyifli olmaz mı direk bilgisayardan fotoğraf çekmek?

Not: Bu yazıyı 2 ay kadar önce taslak olarak kaydetmiştim, artık ilgili firmada çalışmıyorum. Hatta teknik olarak işsizim. Ama yazı arada kaynamasın istedim. Gecikme için de okurlarımdan özür dilerim. :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Ben yeni bir kart alırdım sanırım bu durumda:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde benim de yapacağım şey o olurdu. Ama şirket patron şirketi olunca, her türlü harcama "patron bilgisinde" yapılmak durumundaydı. Onun onay vermesini beklemek, teslim süresi az kalmış olan bir işi çok geciktirecekti. Ben de mecburen bilgisayardan çekim yapma yolunu seçmek zorunda kaldım. :)

   Sil
 2. İş başa düşünce insan mucit oluyor :) Hazıra alışmış olmasaydık bunu daha önceden bilebilirdik ama sadece lazım olunca biliniyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla aynen öyle oluyor. Profesyonel bir stüdyo ortamında hiç çalışmadığım için, Canon 60D gibi DSLR makinalarda bilgisayara anlık görüntü aktarımı nasıl yapılır hiç bilmiyordum. Mecbur kalınca, yarım saatte öğrendim :D

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.