Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google'da yükselmek için, her blog yazarı sitesinin SEO çalışmaları için de zaman ayırıyor. Backlink alımları da yapılan bu SEO çalışmalarının bir parçası. Ancak backlink alırken dikkatsiz davrandığımız zamanlar da epey fazla. Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenleri, yazımın devamında sizlerle paylaşıyor olacağım. Esas konumuza geçmeden önce, 3 şey söylemek istiyorum:

 1. Backlink, SEO çalışmaları için hala önemli bir yerdedir.
 2. Backlink olmadan da Google'da yükselebilirsiniz.
 3. Backlink alırken yapacağınız hatalar, sıralamanızı düşürebilir.
Bu üç noktayı vurguladıktan sonra, gelelim, blogunuz için backlink alırken dikkat etmeniz gerekenlere...
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Henüz backlink kavramıyla tanışmadıysanız: Backlink Nedir?

Backlink Paketlerine Şüpheyle Yaklaşın

Birçok webmaster, sitesinin bir an önce yükselmesini ister. Bunun için de backlink alımlarında, kaç adet backlinki olduğuna bakar... Sonra, forumlarda satılan backlink paketlerini incelemeye başlar. Backlink paketlerinden birini alır. Paket uygulandıktan sonra, sitede belirli anahtar kelimelerde yükseliş başlar. Webmaster heyecanlanmaya başlar. Site ilk sayfaya kadar gelir. Webmaster coşkundur... Sonra booooom! Ve site çıkarılmak istenen anahtar kelimede, ilk 15 sayfada bile bulunamaz haldedir.

Bu duruma düşmemek için, backlink paketlerine şüpheyle yaklaşın. Çalışmalarınızı anlık değil, haftalık-aylık-yıllık olarak yürütün. Kendinize sorun: Backlink paketleri yararlı mıdır?

Backlinkleriniz Çeşitli Kaynaklardan Olsun

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Backlink Çeşitliliği

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de çeşitliliktir. Sadece dokümanlardan (PDF, PPT, DOC vb.) alınan linklerle sıralamaya girmeniz elbette imkansız. Ya da sadece forum tanıtımlarından gelen backlinkler, sitenizi istediğiniz yere taşımaya yetmeyecektir. Bu nedenle, backlink inşasını yaparken; çeşitliliğe özen göstermelisiniz. Aklıma gelen backlink türlerini hemen paylaşayım:
 • Forum tanıtımlarından alınan backlinkler
 • Konuk yazarlıklar ile elde edilen backlinkler
 • Blog yorumları ile kazanılan backlinkler
 • Sosyal medya paylaşımlarından gelen backlinkler
 • Dokümanlardan alınan backlinkler
 • Dizinlere ekleme yoluyla kazanılan backlinkler
Bunların bir kısmı dofollow olacağı gibi, bir kısmı da nofollow olacaktır. Böylece, çalışmalarınızda doğallığı da sağlamış olacaksınız. Ki; bana göre, backlink alırken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta doğallıktır.

Backlink Alırken Spontan Olmaya Özen Gösterin

Ben şahsen, backlink alırken özel bir disiplinle almaya çabalamıyorum. Aksine spontan olmak, bir üst maddede de değindiğim gibi; bana daha doğal geliyor. Arama motorlarının -özellikle Google'ın- backlink alımlarında doğallığı önemsediği herkesçe malum. Bu nedenle de belirli bir sistematik dahilinde hareket etmiyorum çoğu zaman. Ama elbette plansız programsız da gitmiyorum. Mesela, bir forumda Ehliblog'da yazdığım yazılarla alakalı bir konu görürsem; verdiğim yanıtlarda ilgili yazının linkini de paylaşıyorum.

Öte yandan, takip ettiğim bloglarda yazılara da yorum yapmaya çalışıyorum. Bu sayede, bir plan dahilinde olmasa da Ehliblog için bir backlink alımı yapmış oluyorum. Elbette tamamen bunlarla götürmek mümkün değil. Bunun için, başka bedava backlink kaynaklarından da yararlanıyorum.

Backlink Alırken Büyük Siteleri Es Geçmeyin

Her ne kadar kızsam da, bazen çok kullanışlı olabiliyor: "Sözlüklerde tanıtımınız 10TL'ye yapılır" tarzı ilanlar. Evet, nofollow oluyor çoğu. Evet, bu tanıtımları yapan hesaplar sözlükler tarafından fark edildiğinde; tanıtımınız buhar olabilir. Ancak yine de ben sözlüklerden alınacak formata uygun tanıtımlardan yarar göreceğinize inanıyorum. Onlarca konu hakkında, onlarca yazar tarafından üretilen bir içerik kümesi var. Bu küme sürekli büyüyor ve sizin de bu küme içerisinden sağladığınız backlinkleriniz var... Bence backlink alırken sözlükler gibi büyük platformları da planınıza eklemek de dikkat etmeniz gerekenlerden.

Backlink Alırken Dikkat: Blog Yorumlarına da Önem Gösterin

Blog yorumları da backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri
Backlink Alırken Blog Yorumlarını da Kullanmaya Dikkat Etmelisiniz.
Backlinkleriniz çeşitli kaynaklardan olsun dedikten sonra, çeşitli backlink kaynaklarından bahsettim. Blog yorumlarından alınan backlinkleri de o kaynaklar içerisinde saydım. Şimdi biraz daha detaylandırmak gerek =) Backlink alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, blog yorumlayarak sağladığınız backlinkler.
Daha önce de bu sayfalarda, birçok kez blog yorumlarından alınan backlinkin hala önemini koruduğuna değinmiştim. Yukarıdaki bağlantıda da, blog yorumlarının mı yoksa forumlarda yazılan yazıların mı daha etkili olduğu konusunda bir kıyas yapılmıştı. Siz de oradaki tartışmayı inceleyerek backlink konusunda yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim, blog yorumlarından alınan backlinklerin etkisine... Blog yorumlarından alınan backlinkler, sadece arama motoru bakımından değil; ziyaretçi bakımından da sitenize pozitif etki edebilecek konumda. Özellikle yeni yayına alınmış bir yazıya, ilk yorum yapan sizseniz; sonrasında blogunuza bir trafik yönlenmesi de sağlarsınız. Peki, blog yorumuyla backlink almak ve ziyaretçi dönüşü de sağlamak için; nasıl olacak da ilk yorumu biz yapacağız? İşte size güzel bir ipucu: Bir Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun!

Alakalı Tavsiye Yazı: 8 Adımda Kendi SEO'nuzu Yapın!

Dofollow Backlink Kazanabileceğiniz Siteleri İnceleyin

Şimdiye kadar blog yorumları, forumlar, sözlük tanıtımları ve backlink paketleri gibi birçok backlink kaynağından bahsettik. Ancak dofollow backlink sağlayabileceğiniz kaynaklara değinmedik...Backlink alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de dofollow link sağlayabileceğiniz siteleri gözden kaçırmamak olacaktır. 

Dofollow olarak backlink edinebileceğiniz, üstelik bunu ücretsiz olarak yapabileceğiniz internet siteleri var. Ufak bir Google aramasıyla bunların bir kısmına ulaşmak mümkün. Büyük sitelerden de dofollow backlink kazanma şansınız var. Mesela Pinterest. Pinterest'ten bedava dofollow backlink alın...

Siz de bu tarz internet sitelerini bulabilir ve kendi backlinklerinizi ekleyerek, link inşasına devam edebilirsiniz. Kapsamlı birçok liste forumlarda ve birçok blogda paylaşılıyor. O yüzden ben şu anda bir dofollow backlink listesi paylaşmayacağım.

Backlink Alırken Rakiplerinizin Linklerine de Dikkat Edin

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken bir husus da rakip backlinkleridir.
Backlink alırken, rakiplerinizin linklerini bir dedektif titizliğiyle incelemeye dikkat ederseniz; rekabette bir adım önde olursunuz. =)
Backlink alırken benim dikkat ettiğim noktalardan biri de rakip linkleri... Arama motorunda sürekli bir rekabet söz konusu. Bu rekabet içerisinde, içeriğin kalitesi, içerikte geçirilen süreler, içeriğe gelen yorumlar, içeriğe verilen backlinkler ve sosyal medya sinyalleri gibi birçok faktör bulunuyor. Eğer ortada bir rekabet varsa, rekabette öne geçmek için doğru yerden başlamak gerek: Rakip analizi.
Eğer rakiplerinizin backlinklerini inceleyerek, ilgili sayfalarınız için backlink sağlayabilirseniz, bu sizi rekabette bir adım öne geçirir.

Peki, rakiplerinizin linklerini nasıl bulacağınızı biliyor musunuz? Bu soruya verdiğiniz yanıt hayırsa; sizi Backlink Sorgulama Araçları başlıklı yazıya davet edelim =)

Son Sözler

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenleri, detaylıca anlatmaya çalıştım. Ancak yine de kabaca bir toparlamak istiyorum...
 1. Backlink her şey değildir, backlink olmadan da Google'da yükseliş mümkün.
 2. Backlink almak için backlink paketlerini kullanmak; sandığınız olumlu sonucu orta-uzun vadede vermeyebilir. Bu nedenle backlink paketleri kullanılacaksa, dikkatli seçim yapılmalı.
 3. Backlink çeşitliliği, backlink alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta. Tek yönde beslenmiş bir blog, verimsizleşecektir.
 4. Backlink alırken spontanlığa dikkat etmek, arama motoru gözünde doğallığınızı artırabilir.
 5. Büyük sitelerden alınacak backlinkler, sıralamalarınızı güçlendirirken; size trafik dönüşü de sağlayacaktır.
 6. Blog yorumlarıyla backlink alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri: Bayat yazılara değil; güncel yazılara yorum yapmak ve mümkünse ilk yorum yapan olmaktır.
 7. Dofollow backlink almaya ve arada sırada bunun için çaba sarfetmeye dikkat etmek de backlink alırken yapmanız gerekenlerden.
 8. En önemlisi ve sonuncusu: Rakiplerin linklerini analiz ederek backlink almaya başlamak, sizi öne geçirecek noktayı da yakalamanız demek...
Siz ne dersiniz, saydıklarıma dikkat ederek etkili bir sıralama yakalanabilir mi Google'da? Sizin backlink alırken dikkat ettiğiniz noktalar neler?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. hocam yazılarınızı büyük bir zevkle okumaktayım. yazılar arası zaman aralığını biraz daha daraltırsanız benim gibi takipcileriniz çok memnun olacaklardır. merak ettiğim konuyu size sormak istiyorum. blogger ve wp yi ele alacak olursak eğer; bir makale yazdığımızda wp olan site etiketlerden kategorisine birden çok daha fazla index olarak google da yer ediniyor. blogger da ise bu söz konusu değil. yani 100 makaleli iki site ele aldığımda wp olan örneğin 200-500 arası google indexe sahip olmakta fakat blogger site bu 100 makale ile 100-110 index alıyor google da. aramalarda etiketleri ile ilk sayfa siteler var ve hit almaktalar. blogger ve wp arasındaki bu uçurumu kaldırmanın bir yolu varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Öncelikle samimi eleştiriniz ve güzel yaklaşımınız için teşekkür ederim. Son zamanlarda, daha önce borçlarımı nasıl ödeyebilirim başlıklı yazıda bahsetmiştim, babam sağolsun borç ödüyorum. :) Öbür taraftan, iş yerinde yaşanan bir tatsızlık bana işsizlik getirdi. Yani şu anda teknik olarak bir işsizim. Fakat borçlar varken, işsizlik gibi bir şansım yoktu ve freelance olarak programlama işleri yapmaya başladım. Haliyle, mevcut vaktimin birçoğu planlanmamış işlere gidiyor. Bu yüzden de Ehliblog'da ve Ehliforum'da geçirdiğim süre azalmaya başladı. Hakkınız var: Yazı sıklığım düştü. Ancak kapatmak için elimden geleni yapacağım, umarım sizin gibi kıymetli takipçilerim anlayışla karşılar.

   Gelelim sorunuza... Blogger'da bir kategori sistemi yok ve evet etiket sayfaları index almıyor. Wordpress'te ise böyle bir durum yok. Lakin, Wordpress kullanan sitelerde bir zaman sonra şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor: Tekrarlanan içerik.

   Düşünelim... Bir yemek tarifleri sitemiz var ve altyapı olarak da Wordpress kullanıyoruz. "Ispanak Yemeği Tarifi" diye bir yazı yazdık. Etiketlerimiz de, "ıspanak yemeği malzemeleri, ıspanak yemeği nasıl yapılır, ıspanak yemeği tarifi, ıspanak yemeği" olsun. Aynı etiketleri kullanarak, tekrar yazı yayına alamayacağız. Bu durumda Google botu gelecek. Etiket sayfalarını tarayacak. İlk etiket, sadece bir yazıyı gösteriyor. İkinci etiket de aynı yazıyı linkliyor. Üçüncü etiket de... Ne olmuş oldu? Kopya içerik...

   Haliyle, kopya içeriklerin bir süre sonra siteyi negatif etkileyecek. Bana kalırsa, bu durum orta-uzun vadede blogger kullananlar ve Wordpress'te etiket sayfalarını indexlettirmeyenlere yarayacak. Hatta şu anda bile birçok site etiket sayfalarını no-index olarak ayarlıyor.

   Sil
  2. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. bilgilendirici ve aydınlatıcı bir makale olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Çok değerli bilgiler hocam. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. aydınlatıcı bir makale olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.