Google'dan Yeni Para Kazanma Yöntemi: Google Consumer Surveys

Blog yazarlarının birçoğu, bloglarından Google'ın sunmuş olduğu Adsense servisi sayesinde para kazanıyor. Google, geçtiğimiz günlerde yayıncılar için Adsense hizmetine ek bir hizmet daha duyurdu. Google Consumer Surveys adlı hizmetle, Google tarafından sunulan anketleri sitenize yerleştirebilecek ve ziyaretçilerinizin verdikleri cevaplardan ücret alabileceksiniz.

Aslında servis 2013 yılından beri aktif. Yeni olan Consumer Surveys'in yayıncılara açık hale getirilmesi. Nasıl ki Google, Adwords üzerinden reklamları toplamış ve bir süre arama sonuçlarında test ettikten sonra Adsense tarafını aktif hale getirmişse; Consumer Surveys için de aynı şeyi yapmış görünüyor. Hatta Consumer Surveys ilk duyurulduğunda, "Google müşteri bilgilerini mi satıyor?" geyiği dönmüştü internette birçok yerde.
Google Consumer Surveys Nedir?
Google Consumer Surveys ile ziyaretçileriniz anket doldursun, siz kazanın.

Google Consumer Surveys Nedir?

Sistemin temel mantığı, pazar araştırmalarını online olarak sürdürmek isteyen firmaların, anketlerini sitenizde yayınlaması esasına dayanıyor. Tıpkı Adsense sistemine reklam sağlayan Adwords olduğu gibi, Consumer Surveys sisteminde de arkaplanda bir "anketveren" sistemi var. Anket sorularını, anketin hani demografik kitleye yönelik yayınlanacağı vb. detayların seçildiği sistemde, anketi pratik bir şekilde hazırlamak mümkün. Hazırlanan anket, bloglarda ve çeşitli internet sitelerinde, ilgili demografik gruptan bir kullanıcı ile karşılaşıldığında gösterilecek. Tıpkı yine Adsense sisteminde olduğu gibi...

Yani, Google Consumer Surveys; pazar araştırmacılarının sizin siteniz üzerinde anket yayınlayarak, pazar datası toplamasına ve bunun karşılığında size ödeme yapmasına aracılık eden bir sistemdir. En azından şimdilik, araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgi bu =)

Google Consumer Surveys Türkiye'de Kullanılabiliyor mu?

Google Consumer Surveys üzerinden kazanç elde edebilmek, şu anda Türkiye için mümkün değil maalesef. Ancak bu yıl içerisinde yayına alınacağını tahmin ediyorum. Şu anda Google Consumer Surveys'in desteklediği ülkeler, Fransa, Almanya, İspanya, Kanada, ABD, İngiltere, Meksika ve Brezilya şeklinde. Diğer ülkelerdeki yayıncılarınsa, bilgi almak için Google'la iletişime geçmeleri tavsiye ediliyor.

Google Consumer Surveys Ne Kadar Kazandıracak?

Google Consumer Surveys hizmetinin yayıncılara ne kadar para kazandıracağı da önemli bir detay. Özellikle sistem Türkiye'deki kullanıcılar için de aktifleştiği zaman, bu soruyu sıkça duyacağız. Bu sistemde yayıncı ve Google payı -maalesef- eşit... Yani, bir anket veren, anket için 50 kuruş ödeyecekse; bunun yalnızca 25 kuruşu yayıncıya aktarılacak. Youtube ve Blogger için Adsense hizmetlerinde, yayıncı payı daha yüksek olmasına karşın; Google Consumer Surveys hizmetinde, bu oran daha düşük. Bunun sebebiyse, benim tahminime göre; araştırmacılar için data analiz hizmeti de sunulmasından kaynaklanıyor olabilir.

Peki ne kadar kazanacaksınız? Bu tamamen trafiğinize ve doldurtmayı başarabileceğiniz anket sayısına göre değişiyor. Tıpkı Adsense tarafında olduğu gibi. Diyelim ki; aylık 100.000 tekil ziyaretçiniz var. Kullanıcılarınızın sadece %10'u anket doldursa ve her anket size 25 kuruş getirse; aylık 2500 lira civarında bir kazanç elde edilebilir.

Google Consumer Surveys'e Nasıl Katılabilirsiniz?

Google'ınyeni anket servisine katılmak için, buraya tıklayarak, "Add Surveys to Your Site" butonuna tıklayın. İlgili buton sizi, Google Dokümanlar üzerinde yer alan bir başvuru formuna yönlendirecek. İlgili formu doldurduktan sonra, kaydedin. Hepsi bu kadar. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, Google ekibi sizinle iletişime geçerek, Google Consumer Surveys başvurunuzun durumu hakkında bilgi verecektir.

Consumer Surveys Hizmetine Katılım Koşulları Neler?

Google Adsense başvuru şartlarında olduğu gibi, Consumer Surveys'in de katılım koşulları bulunuyor. Consumer Surveys'in koşulları, daha basit ama Adsense koşullarını da kapsıyor. Belirtilen şartlar şöyle:
 1. Aktif kullandığınız bir Adsense hesabınız olmalı. Bu koşul da, Adsense program politikalarını zaten biliyor ve zaten uyguluyor olmanızı gerektiriyor.
 2. +18 bir kullanıcı grubuna hitap ediyor olmalısınız. Örneğin, bir flash oyun siteniz var ve Google Consumer Surveys hizmetini kullanmak istiyorsunuz... Başvurunuzun onaylanması, mümkün değil. Fakat bir oyun inceleme blogunuz var ve 20 yaş üstü bir demografik kitleye hitap ediyorsunuz; bu durumda Consumer Surveys başvurunuz onaylanabilir.
 3. Consumer Surveys'in uygulamaya geçtiği ülkelerden birinde yayın yapıyor olmanız gerek.
Hepsi bu kadar =)

Son Sözler

Google Consumer Surveys servisi, Türkiye'de ne zaman etkinleşir bilmesem de, pazar araştırmasını önemseyen reklam verenler ve data analistleri tarafından yoğun olarak tercih edileceğini öngörmek zor değil. Ancak yine de yurtdışındaki pazar araştırmalarına göre, daha düşük meblağlar kazandıracağını da söylemek mümkün. Adsense tarafında birçoğumuz bu duruma aşinayız zaten :( Siz ne dersiniz, Consumer Surveys Türkiye pazarında aktifleşir mi? Yayıncılar için yeni bir kazanç kaynağı haline gelir mi?

Not: Google Consumer Surveys, 2014 yılında yayıncı kabul etmeye başlamış durumda. Bu yazıyı da 2015'in başlarında yayına hazırlamıştım başka bir mecra için. Ancak yayına almak kısmet olmamıştı. Şimdi eski taslaklarıma bakarken, ufak revizyonlar yaparak yayına alabileceğimi düşündüm ve Türkçe kaynağın da az olduğunu göz önüne alarak yayına aldım. Yazının güncelliğinden ve içerdiği bilgilerden emin olsam da; geçen zamandan dolayı oluşan maddi bir hata bulursanız, lütfen yorum yaparak bildirin. İlginiz için teşekkür ederim :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

14 yorum:

 1. Adsense ye alternatif olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer Türkiye için de kullanıma açılırsa, mutlaka denemek istiyorum ben de. Bakalım dediğiniz gibi Google Consumer Surveys TR için de aktifleşecek ve Adsense alternatifi olabilecek mi?

   Sil
 2. Merhaba,

  Size sormak istediğim bir şey var. Bloğuma Google Adsense reklamı almaya başlamıştım yaklaşık 2 ay önce. Sonrasında google bana bir e-posta gönderdi. Hesabımda geçersiz etkinlik tespit ettiklerini ve 30 gün süre ile hesabımı geçici olarak askıya aldıklarını bildirdiler. Reklamlarım 30 gün sonra tekrar aktif hale geldiğinde ben de onlara (okudular mı bilmem) kurumsal bir yerde çalıştığımı ve çalıştığım kurumdaki bilgisayarların tek IP üzerinden internete bağlandığını, yani işyerimdeki farklı kişiler bloğuma girip reklamlarımı görüntülediğinde tek kullanıcı gibi göründüklerini bildirdim. Bu durumdan kaynaklı hesabımın devre dışı kalmaması ve ileri düzey ceza almamak için bana ne önerdiklerini sordum. Her hangi bir cevap gelmedi. (Aynı e-postayı İngilizce de gönderdim.)
  Aynı durumla tekrar karşı karşıya kalmamak için sizce ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli arkadaşım, bahse konu IP adresini engellemeyi denediniz mi?

   Sil
  2. İlgili IP adresini, blogger üzerinden engellemek mümkün değil. Adsense üzerinden de ip engellemesi yapılamıyor. Bu nedenle işiniz zor. Ancak arkadaşlarınızın reklam tıkladığını düşünüyorsanız, rica edin tıklamasınlar. Ya da ilgili ip adresini kullanarak kendi adsense hesabınızda oturum açmayın. Böylece kendi reklamlarınıza tıklıyormuş gibi görünme ihtimalinizi azaltırsınız. Yine de sosyal medya takipçilerinden, arkadaşlar-akrabalar vb. gruplardan size destek olmak için tıklayanlar olabilir. Onları da uyarmanızda yarar var. Geçmiş olsun.

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim cevaplar için. Umarım eş-dost-akrabalarım arasında köstek olmak isteyenlerim yoktur :)

   Sil
  4. Adsense çok sıkıntılı bir sistem :)

   Sil
  5. @neslice tarifler

   Rica ederim, ne zaman isterseniz sorabilirsiniz. :) Zannetmiyorum art niyetle tıklama yapıldığını ancak yine de genel bir bildirimde bulunmak yararlı olabilir.

   @Blogger Temaları
   Adsense değil de, reklamı görenler ve reklamı yayınlayanlar biraz sıkıntılı. Adam rakibini elimine etmek için sahte tıklamaların dibine vuruyor... E ne anladım ben bu işten? Türk kullanıcıların internet deneyimi geliştikçe, bu tarz girişimleri de unutacağımızı düşünüyorum :)

   Sil
 3. WeTransfer alternative to QuicTransfer
  https://quictransfer.com/
  Simple and easy-to-use no-registration upload and sharing of files. We use the Quic protocol, so We Love Google Chrome Browser :)
  send big files email large files send large files send large files free send large file transfer large files

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size ait bir girişim olduğunu düşünerek yazıyorum, otomatiğe bağlayıp İngilizce yazmak yerine; keşke Türkçe yazsaydınız. Wetransfer alternatifi arayan arkadaşlar için daha güzel bir yorum olabilirdi. Bir de reklam maksatlı yorumlara her zaman izin verilmediğini bilmenizde yarar var. Yeni girişiminizde başarılar.

   Sil
 4. Merhaba, türkiyeden ama başka ülkeye hitap edip yazmak bu surveyleri alabilmemizi sağlar mı?

  YanıtlaSil
 5. Hocam sayenizde yine bir konu hakkında bilgimiz oldu. Alternatif olarak kullanıla da bilir bu sistem. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir sistem ama anketle uğraşan bir kitle olacağını ben pek düşünmüyorum.

  YanıtlaSil
 7. bloğa girişte açılan popup reklam adesense'nin bir özelliği mi? sadece mobilde böyle açılır reklam çıkıyor adsense ile nasıl yaptığınızı anlatırmısınız.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.