Hazır Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Birçok kişi internet sitesi kurmanın zor olduğunu düşünür. İnternet sitesi kurmak, bundan 8-9 yıl önce kısmen teknik bilgi gerektiriyor olsa da; son yıllarda geliştirilen birçok araç sayesinde artık çok daha pratiktir. Hazır web sitesi araçlarını kullanarak, pratik bir şekilde internet sitenizi yayına alabilirsiniz. Peki nasıl yapacaksınız? Hızlı bir şekilde, kendinize ait bir internet sitesi oluşturmak için neler yapmanız gerekiyor?
Hazır Web Sitesi Nasıl Kurulur?

1- Öncelikle Domain

Yayın yapmayı düşündüğünüz internet sitesine nasıl erişilecek? Bunun için bir alan adına ihtiyacınız var. Alan adınızı çeşitli servis sağlayıcılardan temin edebilirsiniz. Hatta birçok servis sağlayıcı, alan adınızla birlikte, sizin için sunucu hizmetini de yapılandırabilir. Domain ve sunucunuzu, GoDaddy, İsimtescil vb. bir servis sağlayıcıdan, sadece 10 dakikada satın alabilirsiniz. Alan adınızı ve sunucu hizmetinizi aldıktan sonra, sıra internet sitenizi kurmaya geliyor...

2- İnternet Siteniz İçin Şablon Seçimi

İnternet siteniz için, bir sunucunuz ve alan adınız var artık. Şimdi sıra internet sitenize ve yayın yapmak istediğiniz alana uygun bir şablon seçmekte. Birçok alt yapı için, (Wordpress, Joomla gibi içerik yönetim sistemleri) ya da sadece HTML olarak şablonlar bulabilmek; oldukça pratiktir. Template Monster gibi şablon marketlerinde, bütçenize uygun bir şablonu kolaylıkla bulabilirsiniz. Şablonu satın alma süreciniz de tıpkı domain ve hostingde olduğu gibi sadece 10-15 dakikanıza mâl olacaktır.

3- Şablonu Kurma

Site kurmak için gereken, şablon, domain ve hostinge sahipsiniz artık. Şablonunuzu çok az teknik bilgiyle, pratik bir şekilde kurabilirsiniz. Özellikle şablonunuzu, bir tema marketinden satın almışsanız; iyi bir kurulum yönlendiricisine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak vaktiniz yoksa ya da yeterli teknik bir donanıma sahip değilseniz, sizin için bu kurulumu yapacak birilerini bulabilirsiniz. Genelde çok cüzi ücretlere bu kurulumu gerçekleştirebilecek kişileri, Bionluk tarzı hizmet satış sitelerinde ve forumlarda görebilirsiniz.

Son Sözler

Hazır web sitesi araçlarını kullanarak, sadece 45 dakikada siz de kendi internet sitenizi oluşturabilirsiniz. Hiçbir teknik bilginiz olmadan, işiniz ya da kendi kullanımınız için internet sitenizin yayına girmesini sağlayabilirsiniz. Siz ne dersiniz, sizce de artık internet sitesi kurmak çok pratik değil mi?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Teşekkürler, hazır web sitesi araçlarını nerden temin etmemizi önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanacağınız alt yapıya göre değişir ancak Wordpress-Joomla tarzı açık kaynak içerik yönetim sistemlerinde ve Blogger gibi hizmet sağlayıcılarda bu tarz araçlar oldukça çeşitli. Hazır temalardan, tema hazırlama motorlarına kadar, eklentilere ve javascript kodlarına kadar birçok hazır site aracı bulunabilir. Bu konuda Türkçe olarak içerik az olsa da işinize yarar miktarda Google'da bulabilirsiniz. Ancak İngilizce kaynakların çok daha derinlikli ve kapsamlı olduğunu da anımsatmam gerek.

   Sil
 2. Merhaba ozan bey yılmadan yorum yapıyorum ve artık cevap bekliyorum..Bende admatic reklamlarını kullanıyorum sitem blogger altyapılı fakat bu kodları sitenin neresine ekleyeceğime dair bir şey bulamadım.admatic kodlarının nereye eklendiğini söyler misiniz mobilde ve masaüstünde açılan o pop uplar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, mailinizi gördüm. Bunu sormanıza gerek yoktu aslında. Ehliblog'a girdikten sonra kaynak kodlara bakarak kendiniz de görebilirdiniz nereye eklediğimi :) Yine de tarif edeyim, ben gadget alanından HTML gadgetlarından birinin içine gömdüm. Fakat tema arka planında ilgili gadget için "b if" kalıbıyla, sadece anasayfada görünecek şekilde ayarlanmadığından emin olun. Dilerseniz ilgili gadgetın HTML şablonundaki kodlarını ekran görüntüsü olarak atabilirsiniz.

   İyi akşamlar.

   Sil
 3. Ozan selam,

  Sence bir kişisel blog mu açmalı yoksa belli bir konu üzerinemi gitmeliyim?

  İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  http://www.netinternethaber.com haber sayfama blog katagorisi de eklemek istiyorum. Bu blog yazılım olarak php kodlamasına veya entegre edilmesine uygun mudur?
  saygıalrımızla

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.