E-imza Nasıl Alınır?Dijital bir ortamda yer alan bir belgeye imza eklemeye yarayan e-imzalar, bu işlemi yapan kişinin kimliğinin tespitini sağlayan son dönemin popüler bir kavramıdır. Bu hizmet sadece elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından verilmektedir. Resmi gazete de yayınlanan 5070 nolu kanuna göre e-imza ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahiptir.


Elektronik imza ile mobil tipinin da karıştırılmaması gerekmektedir. Mobil şekli operatör firmaları tarafından sim kart içerisinde yer alan sayısal verilere göre verilmektedir. Ancak sim kart kopyalamasının çok kolay olduğundan dolayı mobil şekli e-imzaya göre daha az tercih edilmektedir ve mobil kullanım alanları oldukça sınırlıdır. Bu yüzden mobil versiyon ile e-imza asla birbirine karıştırılmamalıdır.


E-imza nasıl alınır; E-imza başvuru için elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına kişisel başvurular için kimlik ya da üzerinden vatandaşlık numarası barındıran bir belgenin çoğaltılmış haliyle başvurmanız yeterlidir. Bireysel başvurularda mutlaka kişi şahsen başvuru yapmalıdır aksi durumda diğer koşullarda başvuru yapmak mümkün değildir. Kurumsal başvurularda ise şirket yöneticisi ister kendi ister vekalet verdiği bir personeli onun adına başvuruda bulunabilir, kurumsal olarak alınan e-imzalar ticari ve bireysel işlemler için kullanılabilir. Ticari bankacılık işlemlerinde talimat imzalayabilir ya da farklı kurumlar arasında yazışmalarda kullanılabilir. Kullanım alanları çok çeşitlidir.

Başvuru süresi oldukça kısadır ve 15-20 dakikada işlemler tamamlanır. Başvuru alan firma tarafından toplanan veriler, genel merkeze iletilir ve eşleştirme yapılır ve kişi ya da kurumsal gerekli sözleşmeler imzalatılarak sonrasında kullanılabilir hale getirilir. Yani başvuru yapılan gün içerisinde kişiye teslim edildiğinde kullanımı mümkündür. Ancak oluşturulan e-imzanın kurulumu yapılması ve dijital platformlarda kullanıma hazır hale gelmesi için ekstra çeşitli uygulamaların e-imzayı kullanacağınız bilgisayara yüklenmiş olması gerekiyor. Bu dosyalar satıcı tarafından tarafınıza iletilecektir.

Başvuru yaparak çok temel bilgiler sizden istenmektedir bu bilgiler ise tamamen size özel kişisel bilgilerdir. Telefon numarası, doğum yeri ve tarihi gibi temel kimlik bilgileri ile beraber iletişim bilgileridir. Bu bilgiler dışında sizden ekstra kurumsal işlemler için faaliyet belgesi ve imza sirküleri istenmektedir. Hatta eşleştirme yapmak ve güvenliği üst seviyede sunmak açısından bilgilerin tamamını isteyebilir.

E-imza Nasıl Alınır: https://www.eimza.gen.tr/elektronik-imza-nasil-alinir.html

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.