Pratik Bir Şekilde Thunderbird Mail Yedekleme

Thunderbird, hem açık kaynak kodlu bir uygulama olması hem de hafif olması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılan vazgeçilmez bir mail uygulaması. Zaman zaman Thunderbird'ün yedeklenmesi yahut başka bir bilgisayara kopyalanması gerekebiliyor. Böyle zamanlarda, pratik bir şekilde thunderbird mail yedekleme yaparak; zaman kazanabiliriz. Ben de bu yazımda Thunderbird'de maillerin kolayca nasıl yedeklenebileceğini ve farklı bilgisayarlarda kullanımının sağlanabileceğini anlatacağım.
Thunderbird Mail Yedekleme Yolları
Thunderbird Mail Yedekleme

1- Dışa Aktarma Yöntemiyle Mail Yedekleme

Thunderbird'de mail yedeklemenin en kestirme yolu aslında budur bence. Deneyimsiz bir kullanıcının dahi pratik bir şekilde gerçekleştirebileceği bir yol. Thunderbird uygulamasını açıyoruz. Dışa aktarmak istediğimiz klasörün içine giriyoruz. Ctrl + A kısayolunu kullanarak tüm mailleri seçiyoruz. Tüm mailler seçildikten sonra, Alt tuşuna basıp üst menüyü açıyoruz. Açılan üst menüden Etkinlik ve Görevler butonuna tıklıyoruz. Seçimi dışarı aktar butonuna tıklayarak, maillerimizi dışarıya aktararak yedeklememizi tamamlıyoruz.

2- Tek Dosyada Thunderbird Mail Yedekleme

Thunderbird mail yedekleme için bir diğer yöntem de ilgili klasörün tutulduğu dosyayı kopyalamak. Daha önce Thunderbird disk dolu hatasının çözümü hakkında yazdığım yazıda da benzer bir yöntemden bahsetmiştim. Bu yöntemle, ilgili mail klasörünü komple yedekliyorsunuz, üstelik tek dosyada. Şimdi nasıl yapılacağını anlatayım hızlıca.
C:\Users\Ozan\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\76iuwd0p.default\ImapMail\MAİL SUNUCU ADRESİNİZ klasörüne giriyoruz. Bu klasör içerisinde, aşağıda gördüğünüz şekilde dosyalar var.
 Inbox kutusunu yedeklemek için Inbox isimli, uzantısız dosyayı kopyalıyoruz. Hepsi bu kadar :)

Son Sözler

Thunderbird maillerinizi taşımanız gerektiğinde, yedeklemeniz gerektiğinde; pratik bir şekilde iki yöntemden birini kullanarak yedekleyebilirsiniz. İlk yöntemi uyguladığınızda yeni kurmuş olduğunuz Thunderbird uygulamasına girerek, İçeri Aktar seçeneğini kullanmanız gerek. İkinci yöntemi uyguladığınızdaysa, kurulumu yaptıktan sonra; aynı dizine yapıştırmanız yeterli. Sormak istediğiniz bir şey olursa, yorum formu aşağıda :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Hocam dger yazinizds ve forumda çok sorular sordum beni hatırlarsınız amaa sizin cevaplar çok tatmin edici ve güzel bu yüzden bir soru daha sormak istiyorum.hocam peki sitemin içeriği ile tasarımı uygun mu ? Cevap hayirsa nasıl bir tema onerirsiniz

  YanıtlaSil
 2. Mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Reis Eline Sağlık Çok İşime Yaradı

  YanıtlaSil
 4. Güzel ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu izlemeye alırsanız sevinirim... https://hastaliktakip.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.