8 Adımda Kendi SEO'nuzu Yapın

İnternet sitelerine en büyük trafik kaynağı olarak genellikle arama motorları başı çeker. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmaksa, çoğu zaman uzun bir çabayı beraberinde getirir. Uzun soluklu SEO çalışmalarına vakti olmayan kişilerse; genellikle bir SEO uzmanının kapısını çalarak yardım ister. Ben de bu yazımda, kendi SEO çalışmalarınızı pratik bir şekilde yapabilmeniz için 8 maddelik bir tavsiye listesi vereceğim.

8 Adımda SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Aslında Ehliblog'da daha önce SEO için yapılması gerekenleri paylaşmıştık. Daha genel bir yazıydı ancak halen güncelliğini koruyan ve faydasını görebileceğiniz bir yazı. Bu yazıdaysa, daha detaylı bir inceleme yapacağım ve başarılı bir SEO çalışması için aşama aşama nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağım.
Kendi SEO'nuzu Yapın
Kendi SEO'nuzu 8 Adımda Pratik Bir Şekilde Yapın
 • 1. SEO Eksiklerinin Tespit Edilmesi
Eğer ziyaretçi sayısı konusunda sorun yaşıyorsanız ya da daha iyisinin olabileceğini düşünüyorsanız; bir yerlerde bir eksiklik var demektir. Önce sitenizin SEO bakımından eksiklerini tespit etmelisiniz. Yaygın olarak gördüğüm bazı eksiklikler şöyle: Düşük içerik güncelleme sıklığı, dengesiz ve niteliksiz backlink alımı, SEO uyumsuz hazırlanan veya spama vardırılan içerikler gibi problemler başlıcaları. Bu eksikleri tespit etmeye başladığınızda, ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız. Eksiklerin nasıl tespit edileceğinden emin değilseniz, sizi site SEO analizi başlığına alalım. =)
 • 2. Eski İçerik ve Backlinklerin Düzeltilmesi
SEO uyumlu olarak yazılmayan içerikler hazırlanan yazılarınızı mutlaka düzenleyin. Böylece daha önce sıralama aldıramadığınız yazılarda ve sitenizin genel durumunda pozitif bir hava oluşacaktır. Bana kalırsa en önemli SEO adımı budur. Eski yazıları SEO uyumlu hale gelecek şekilde yeniden kaleme alabilirsiniz. Eğer randıman alamadığınızı ya da yazının kurtarılamaz olduğunu düşünüyorsanız; sitenizin SEO durumunu etkilemeden bu yazıyı kaldırın.

Backlinkler içinse, niteliksiz backlinklerden vazgeçmeniz gerekiyor. Link çiftliğine dönmüş sitelerden alacağınız linklerin faydadan daha çok zarar getireceği kesin. Bu nedenle, bu linkleri kaldırmanız gerek. Kaldıramıyorsanız... Bu durumda da Google'ın sunduğu link reddetme aracını kullanacaksınız. Google harika bir yardım sayfasıyla size bu konuda yardımcı olacaktır. =)
 • 3. Tema Düzenlemeleri
Temanızın SEO'ya etkisinden daha önce Ehliblog'da bahsetmiştim. Eğer temanız, ekran çözünürlüğüne duyarlı değilse, çok sayıda W3 hataları içeriyorsa, tema yapılandırmalarınız doğru değilse; bunları hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmanız gerekiyor. Bu değişiklikleri yapmak zor geliyorsa ya da uğraşmak yerine yeni bir temaya geçmeyi düşünüyorsanız; blogunuz için doğru temayı seçmelisiniz. Tema düzenlemelerini de yaptıktan sonra, daha detay çalışmalara yönelmeye başlayabiliriz =)
SEO çalışmalarında tema seçimi önemlidir.
Kendi SEO'nuzu yaparken, tema seçimine dikkat etmelisiniz.
 • 4. İçeriklerin Sürekli Paylaşımı
Hepimiz bloglarımızda bir şekilde içerik üretiyoruz. Belirli anahtar kelimelerde ürettiğimiz bu içeriklerin iyi sıralamalarda olmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını istiyoruz. Ama yazıyı yazdıktan sonra, paylaşmaya üşeniyoruz... Allah da bizi bildiği gibi yapsın! Koca yazıyı yazmaya üşenmeyen insanlar, sosyal medyada paylaşmaya üşeniyor. Üşenmeyin. Yazı yayına alınınca hemen paylaşımlarınızı yapın. Bu süreklilik arz etmeli.

Hatta yeni yazı yayınlayamadığınız dönemlerde, forumlarda, imleme sitelerinde ve yazar kafe gibi platformlarda yazılarınızın linklerini paylaşın. Elbette spam yapmayın ama yazılarınızı da paylaşmadan bırakmayın. (Sanırım içeriklerinizi paylaşabileceğiniz güzel yerlerden birinin Ehliforum olduğunu anımsatmama gerek bile yok =) )
 • 5. Arama Sıralamalarının Analizi
Hangi kelimelerde, hangi sıradasınız bakıyor musunuz hiç? Aklınıza bile gelmiyor mu? O zaman tanışmanızın zamanı geldi: Google sıralaması öğrenme araçları =) Psikopat derecesinde sorgulamayın ama haftada bir gün de olsa pozisyonlarınızı kontrol edin. Arama sonucunda geriye düştüğünüz içerikleri kontrol edin. Elbette üst sıralamalara gelen rakiplerinizi de. Sonrasında rakiplerinizin neler yaparak sıralama aldığını öğrenmeniz iyi bir fikir olabilir. Özellikle rakiplerinizin backlinklerini öğrenmek ve karşı atak yapmak rekabetçi bir davranış olacaktır.
 • 6. Belgelerin Gücü
Dokümanlar, bildiğiniz gibi artık arama motorları tarafından taranabiliyor. Özellikle PDF, PPT ve DOC formatındaki dosyalar; daha nitelikli dosyalar olarak kabul görüyor. Sıradan bir web sayfasından farklı formata sahip olan bu dosya tiplerinden alınan backlinkler de daha pozitif kabul ediliyor.
Siz de SEO çalışmalarınızı planlarken; belgelerin gücünden yararlanmayı planlamanıza dahil edebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan ve alakalı bilgiler içeren belgelerden sitenize sağlayacağınız linkler, sıralamalarınıza pozitif etki edecektir. Özellikle kullanım kılavuzları, konu anlatımları gibi nitelikli dokümanlar hazırlamaya özen göstermeniz yerinde olacaktır.
 • 7. Doğal Link Çeşitliliği Sağlayın
Linkleriniz hep aynı tarzda mı? Peki neden? Yeni backlink kaynakları bulmakta mı zorlanıyorsunuz? Yapmayın ama! Sürekli aynı yerlerden sağlayacağınız backlinkler, size bir süre sonra yarar sağlamayı bırakacaktır. Bu nedenle, sürekli aynı yerlerden link almaktan kaçının. Mesela, bu hafta sitenizi dizinlere kaydediyorsanız, önümüzdeki hafta tanıtım yazılarına ağırlık verin. Bir sonraki haftada, doküman backlinklere yönelin. Ondan sonraki hafta imleme sitelerini kullanın. Daha da sonra forum tanıtımları, blog yorumları vs...

Böylece birçok alan adından backlink sağlayacak, doğal görünecek, spam riskini düşürecek ve istediğiniz kelimelerde kalıcı olarak yükselmeye başlayacaksınız. Elbette önceki 6 SEO adımını da doğru bir şekilde uygularsanız =)
 • 8. Arama Konsolu Tarama Hatalarının Kontrolleri
Arama konsolu ya da daha bilinen adıyla webmaster tools üzerindeki hataların da belirli zamanlarda kontrol edilmesi, düzeltilmesi ve hatalı sayfaların düzeltilmiş sayfalara yönlendirilmesi gerek. Bu işlemleri ayda bir yaparsanız; sitenizde 404'e düşen sayfalar başta olmak üzere, tarama hatalarını bulabilir ve gerekli önlemlerinizi sitenizin arama motorundaki yerini kaybetmesinden önce alabilirsiniz. Webmaster tools kavramını ilk kez duyuyorsanız ve ilk yapılandırmaları dahi yapmadıysanız; sizi Webmaster Tools Yapılandırma Ayarları başlıklı yazıya davet edeyim.
Kendi SEO çalışmalarınızı kendiniz yürütecekseniz, webmaster araçlarındaki hataları da zaman zaman kontrol etmelisiniz.
 • Bonus: Site İçi Linklemelerden Faydalanın
Site içi linklerin çok faydalı olduğundan daha önce birçok yazıda bahsetmiştik. Bu avantajı kullanın. Hem de sonuna kadar kullanın. Mesela bu yazının içerisinde 13 farklı yazıya referans verdim. Bu yaptığım site içi linklemeler, hem ilgili yazıların arama motorundaki konumlarına pozitif katkı sağlayacak, hem de okurlarıma. Bunu yapmaktan çekinmeyin. Kendi SEO'nuzu yapacaksanız eğer, her detay sizin için önem arz edecek =)

Son Sözler

Siteniz için SEO çalışmalarını kendiniz yürütmeye başlayacaksanız, yukarıdaki maddelere ilave olarak asla aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye edebileceğim iki şey var:
 1. SEO bugün yapılıp yarın sonuç alınan bir şey değildir, bir süreçtir. Bu süreci ne kadar nitelikli yönetirseniz, uzun vadede rakiplerinize karşı o kadar avantajlı bir konuma gelirsiniz.
 2. Üşenmeyin. İçeriği hazırladığınızda, sosyal medyada, forumlarda vs. paylaşmaya üşenmeyin. Ama bu paylaşımları sadece backlink için yapmayın. Backlink olmadan da Google'da yükselebileceğinizi bilin.
Siz ne dersiniz, kendi SEO'nuzu yapmaya hazır mısınız?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

28 yorum:

 1. hocam boş işler bunlar. bas backlinki olsun bitsin ne uğraşacan? kendi seosunu yapmak isteyen arkadaşlar backlink programlarını kullansınlar olsun bitsin. yok çeşitlilik yok bilmem ne. kasmayın bu kadar. o kadar +18 site nasıl ayakta kalıyor sanıyosunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz, yoksa kinaye mi yapıyorsunuz bilmiyorum. Ama çok saçma bir fikir beyan ettiğinizi söylemem gerek. Siz öyle yapın, biz de böyle yapalım. Sonunda kazanan "backlink basmayan" taraf olacaktır...

   Sil
 2. Ne kadar güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, teşekkür ederim.

   Sil
 3. Evet hocam blog yazarlığında seo çok önemli bu yüzden blog yazarak para kazanmak için bu set tam blog yazarları için
  içerisinde blog ve makale nasıl yazılır seo yapımı ve daha birçok eğitimler bıuı sette
  htttp://blogyazparakazan.tk/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, satış yapma çabanızı anlıyorum. Eğitim gerçekten çok profesyonel olarak da hazırlanmış olabilir. Ancak blog yazarı olmayı düşünen insanların, genelinde bu ürüne 82 lira para verebilecek bir ekonomik durum olmadığından emin olabilirsiniz. Ne diyelim, yine de hayırlı işler.

   Sil
 4. Hocam merhaba bir soru soracaktim.sizce benim blogum tarzı bloglar tutar mı ? Bir cok kategoriye sahip haftalık uç yazı falan yazabiliyorum ismime tıklayarak bir inceleyio tavsiye verir misiniz ? Yol yakınken donde diyebilirsiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır hayır, kimseye "Yol yakınken dön" diyemem. Fakat format değiştirmişsiniz. Forumdan anımsıyorum, daha farklı bir tema ve Onedio tarzı içerikleriniz vardı. Biraz daha clickbait tarzı içeriklere yönelmişsiniz. Hürriyet tarzı olmuş. Melania Trump gibi içerikler hani... Yani amaç tık almaksa, yöntemde bir sorun yok. Ama amaç takipçi oluşturmak, uzun soluklu olmaksa; rüzgar içeriklerle yol kat etmek zor. Tercih sizin. :)

   Sil
 5. Bilgileri çok açıklayıcı bir şekilde aktarmışsınız teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Konu çok güzel olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler makaleleriniz gerçekten yararlı, öneriler özerine tanıştım blogunuzla ve yararlı bir çok bilgiye ulaştım. Başarıların devamını dilerim.

  YanıtlaSil
 8. Faydalı bir yazı olmuş Ozan Bey. Devamını bekliyorum.

  YanıtlaSil
 9. Elinize Sağlık Tek Tek Uyguluyorum

  YanıtlaSil
 10. Yararlı oldu emeğinize teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 11. Aciklayici bir yazi olmuş Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 12. emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 13. ben blog açmak istiyorum ?? yardimci olur musunuz acaba ozan bey ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ne tarz bir sorun yaşıyorsunuz blog açma konusunda?

   Sil
 14. gerçekten çok güzel bir yazı , makalenizi seo uyumlu olarak örnek aldım teşekkürler

  YanıtlaSil
 15. Merhaba,
  Öncelikle önerileriniz için teşekkürler. Ben de çok yeni bir blog yazarıyım. Seo kurallarından pek anlamadığım için backlink tarzı işlemleri pek yapamıyorum. Sitemi doğrulattım ve arama sonuçlarında çıkmayı bekliyorum. Sürekli güncel ve özgün içerikler girmeye devam edersem iyi bir sıralama yakalayabilmem için sizce ne kadar zamana ihtiyacım olacak? Benim bloğum bir kadın bloğu ve moda, güzellik gibi konular üzerine. Örnek yazım şöyle http://kadinist.blogspot.com.tr/2017/02/ev-yapm-krsklk-kremi_50.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Üzülerek söylemeliyim ki; sadece özgün yazarak sıralama almanız çok mümkün değil. Backlink için ekstra özen göstermeseniz bile, içerik pazarlaması yapmanız gerekecektir. Mail abonelikleri, sosyal medya paylaşımları ve diğer blogcularla yorumlaşmalar gibi yollarla sitenizin ziyaretçi+backlink süreçlerini organize etmenizde yarar var. Aksi takdirde, "özgün yazıyorum ama ziyaretçi gelmiyor." diyerek bıkma ihtimaliniz var. Bana kalırsa, sadece Google'dan ziyaretçi gelmesini beklemeyin. Diğer alternatif ziyaretçi kaynaklarına (bloglara, forumlara, Youtube kanallarına) da odaklanın.

   Sil
 16. Selamlar.Bilgilendirici yazılarınız ve samimi şekilde insanlara başarıyı yakalaması konusundaki çabalarınız için teşekkürler.Bende makalelerinizden elimden geldiğince web sitem için fayda sağlıyorum.Dekorasyon üzerine web sitem var www.dekorfikir.com henüz altı ay oldu yayına başlayalı ama iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum.İnceleme imkanınız olursa tavsiyelerinizi okumak büyük bir şans olacaktır benim için.

  YanıtlaSil
 17. Blog açmak için webcam sitesimi kurmalıyız,yoksa ücretsiz bloglarda işe yarar mı.tavsiyeniz nedir?Webcam sitesini kendimizde açabiliyormuyuz acaba?

  YanıtlaSil
 18. gerçekten bu site çok faydalı teşekkür ederim güzel paylaşımlar oluyor herkese tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 19. başarılı paylaşım için teşekürler

  YanıtlaSil
 20. Saat sabahın 5'i ve ben 1 saattir buna benzer bir döküman arıyordum

  YanıtlaSil
 21. blog bilgilendirmesi başarılı teşekkürler admin

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.