Zengin Olmanın Yolları

İnsanız ve yaşamdan beklentilerimiz, arzularımız var. Maslow hiyerarşisine göre, her insanın kendini gerçekleştirme isteği vardır. Ancak bu istek, temel ihtiyaçlardan sonra gelir. Nedir bu temel ihtiyaçlar? Barınma, beslenme, aile kurma, ait olma gibi ihtiyaçlarımızı; temel ihtiyaçlar olarak niteleyebiliriz. Temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra, bir şey kalır geriye... Kendimizi gerçekleştirmek. Kendimizi gerçekleştirmek için, genelde Lidyalıların bulduğu bir şeye ihtiyaç duyarız: Para. Birçok kişi parayı ne için istediğini bilmese de, durumun farkında olanlar; zengin olmanın yollarını aramaya ve buldukları akla yatkın çözümleri uygulamaya geçerler. Ben de bu yazımda, zengin olmanın yollarını, bildiğim-okuduğum kadarıyla anlatmaya çalışacağım.


Kısa Yoldan Zengin Olma Yolları

Birçok kişi, aslında yanlış bir yöntem olan; kısa yoldan zengin olma yollarına meraklıdır. Arama sonuçlarından gelen ziyaretçiler; eminim, aslında kısa yoldan zenginlik hayalinde olanlar olacaklar. Fakat üzülerek söylüyorum: Böyle bir yöntem, yol, yordam yok. Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız, ya talihinize güvenecek ve loto oynayarak zengin olmaya yöneleceğiz ya da tanımadığımız amcamızdan kalacak mirası bekleyeceğiz. Aksi halde kısa yoldan zengin olmak için, birçok "karanlık" yöntemle cebelleşmek gerekir ki; bu benim tavsiye edeceğim bir şey değil. =)

Bunların dışında, zengin bir eş bulmak gibi alternatif metotları da kısa yoldan zengin olma yolları arasında düşünebilirsiniz.

Uzun Vadede Zengin Olma Yolları

Zengin olmanın en temel şartı, giderinizden fazla gelire sahip olmak ve aradaki farkı önce tasarrufa, sonra da enflasyondan fazla getiri sağlayacak yatırıma yönlendirmektir. Bu nedenle, temelde yapmanız gereken şeyi en başta söyleyeceğim. Gelirinizi artırmaya, giderinizi azaltmaya, tasarruflarınızı doğru yatırım araçlarında değerlendirmeye hemen başlamanız gerek. Tabi, zengin olmak istiyorsanız...

Masraflarınızı Azaltmayı Öğrenin

Bu işin esas kaidelerinden bir tanesi, masrafları azaltmak. Zenginliğin anahtarı, elbette pintilik değil. Ama gereksiz harcamalarınız, sadece başkalarının zenginliğini artırmanıza yardımcı olur. Bu yüzden, gereksiz masraflarınızı azalmaya özen göstermelisiniz. Böylece artan parayı, tasarruflarınıza ve yatırımlarınıza yönlendirebilirsiniz. Bu konuda Kemal Sunal en iyi örnektir. Bir röportajında, "Ben pinti değilim. İleride para kazanamadığımda, yanımda kimsenin olmayacağını biliyorum." diyen bir insan. Zengin olmanın yollarından biri, pintilik değil; ama savurgan olmamak bu yollardan biri.

Yeteneklerinizi Keşfedin

Her yetenek, bir şekilde paraya dönüşebilir. Eğer yeteneklerinizi keşfederseniz; hangi yeteneklerinizi paraya çevirebileceğinizi de bulursunuz. Bu yüzden kendinizi tanımanız, zenginliğe giden yolda önemli basamaklardan biri. Warren Buffet örneğini bu tip muhabbetlerde, sıkça kullanırım. Warren Buffet, henüz 7 yaşındayken, gazoz kapaklarından rekabette kimin önde olduğunu analiz ederek borsada yatırım yapan bir yatırım gurusu. Sizin doğal yeteneğiniz borsa olmayabilir ama yeteneklerinizi siz de paraya çevirebilirsiniz. Karakalem çalışmalarınızı satmak, bestelerinizi satmak, fotoğraflarınızı satmak vb... Bu sizin kendinizi tanımanıza ve yeteneklerinize talip olacak müşteri bulmanıza bağlı.

Doğru Yatırım Yapmayı Öğrenin

Warren Buffet deyip, yatırım meselesinin göbeğine dalmamak olmaz. Bizim memlekette yatırım meselesi çok yanlış anlaşılıyor. Birikimler, sıklıkla yatırım zannediliyor. Mesela altın. Altın bir yatırım aracı bile değil. Ancak öyle algılanıyor. Başka bir yazıda buna daha detayla girmek gerek ama yatırım denilen şey; herhangi bir şirkete yahut ürüne koyulan ve kâr beklenilen paradır. Altını alıp satan bir kuyumcu değilseniz, altına yatırdığınız para yatırım değil birikim oluyor. Her neyse... Doğru hisse senetleri, doğru bonolar vs. doğru seçilerek, enflasyon üzerinde bir getiri elde etmek mümkün olabilir. 

Dürüst olmak gerekirse; borsa her yıl enflasyon üstü ortalamayla getiri sağlıyor. Bu nedenle, borsa başta olmak üzere, yatırım araçlarını öğrenin. Ne nasıl yapılır bilin. Hem ciddi bir genel kültür edinirsiniz, hem de yatırımınızın üzerinden enflasyon üstü getiri sağlayabilirsiniz.

Kar Topu Etkisini Kullanın

Sıkça söylenen bir söz var. Muhakkak siz de duymuşsunuzdur: Para parayı çeker. Eğer bir birikiminiz varsa, bunu yatırıma çevirebiliyorsanız; bu para kendini büyütecektir. Dükkan aldığınızı varsayın, içerisindeki ürün sirkülasyonu ne kadar artarsa; işleriniz o derece hızlı büyür. Yatırımda da kural aslında bu. Yatırımlarınızdan kazandığınız kârınızı, ne kadar hızlı bir şekilde tekrar yatırıma yönlendirirseniz, o derece hızlı büyütürsünüz yatırımlarınızı. Ben de buna kar topu etkisi diyorum. İşte bunu kullanın. =)

Son Sözler

Sonuç olarak, zengin olmak zor değil. Ancak uzun bir süreç. Asıl dikkat etmeniz ve kendinize sormanız gereken nokta: Neden zengin olmak istiyorsunuz? Eğer zengin olmayı,
 • Gece alemlerine para savurmak
 • Lüks arabalarda gezmek
 • Pahalı restoranlarda özçekim yapmak
 • Mankenlerle takılmak
gibi amaçlarla istiyorsanız; kusura bakmayın ama zengin olsanız da o para suyunu çabuk çeker. Ama zengin olmayı, yazının başında söylediğim; kendinizi gerçekleştirebilmek için istiyorsanız ve kendinizi gerçekleştirmek için yapmak istediklerinizin bir listesini çoktan hazırladıysanız... İşte bu zenginlik, size tam bir doyum sağlayacaktır. Yolunuz doğru ve ilerlemeye devam edin derim.

Siz ne dersiniz, zengin olmanın yollarını kullanarak Warren Buffet gibi milyarlarca dolara hükmetmek veya kendimizi gerçekleştirmek mümkün mü?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. keske zengin olsak ama nerde:))

  YanıtlaSil
 2. çok laf yalansız çok para haramsız olmaz demişler :D güzel demişler

  YanıtlaSil
 3. Öyle bir yol varsa hemen gidelim :)

  YanıtlaSil
 4. güzel paylaşım :D

  YanıtlaSil
 5. çok fazla para insanı bozar abi...

  YanıtlaSil
 6. "Yemek seni değil, sen yemeği yemelisin" İslam alimlerinin bu sözü gibi. Parayı sen harcamalısın para seni harcamamalı.

  YanıtlaSil
 7. valla bende bloglardan para kazanmaya çalışıyorum ama henüz başarılı olamadım :)

  YanıtlaSil
 8. walla yıllardır uğraşıyoruz çok şükür ancak para kazanıyoruz ama malesef zengin olamıyoruz :=)

  YanıtlaSil
 9. Yettiği kadar, yetmediği kader :)

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.