Organik Yorumlar ve SEO

Blog yazarlarının birçoğu, ziyaretçi sayısının artmasını ve stabil okuyucu kitlesinin genişlemesini önemser. Sebebi gayet basit ve anlaşılır: İnsanoğlu olarak sesimizi daha fazla kişiye duyurabilme telaşı. Haliyle, SEO çalışmaları da blog yazarlarının, blog yaşam döngüleri içerisinde önemli bir yere sahip. Ben de bugünkü yazımda siteye gelen -abartılmamış ve suni olmayan- yorumların SEO üzerindeki etkisine değinmeye çalışacağım. Kısaca: Organik yorumlar ve SEO.

Blogunuza içerik oluştururken, birçok noktaya dikkat edersiniz. Anahtar kelime yoğunluğu, yazının ziyaretçi tarafından okunabilir uzulukta olması, rakiplerden farklı sunum yapma ve farklı bilgilere değinme gibi; birçok nokta... Yazıyı yayınladıktan sonra da yorumlara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kullanıcılar tarafından yapılan, organik yorumlara.

Blogger olmak ya da herhangi bir internet sitesinde şekilde içerik üretmek, sonrasında bu içeriklere gelen yorumları takip etmek zaman zaman zorlayıcı olabilir. Ancak dikkat edilmediğinde; sıralama kayıpları, ziyaretçi sayısında düşüş, gelirlerde düşüş gibi negatif etkilere maruz kalınabilir.

SEO İçin Organik Yorumlar

Organik yorum dediğim şeyi tanımlayayım önce. Organik yorum, çekiliş gibi yöntemler kullanılmadan, kendi kendinize yorum yapmadan, ziyaretçilerinizin yazdığınız konuyla ilgili olarak blogunuzda yaptığı yorumlara; benim verdiğim isimdir. Organik yorumların, SEO açısından bana göre birçok faydası var. Liste halinde açıklamaya çalışacağım.

 1. Anahtar kelime varyasyonlarını artırır. Adsense başvuru reddi yazısında, 24 farklı yorum var. Bu yorumların yazıya sağladığı avantajlardan en önemlisi anahtar kelime varyasyonları. Benim aklıma gelmeyen ama ziyaretçinin aklına gelen arama kelimeleri, yazının daha sonra da bulunabilmesi açısından pozitif katkı sağlıyor.
 2. Soru soran ziyaretçiler, anahtar kelime + blog adresiniz şeklinde arama yaparak tekrar geliyorlar ve sorularının yanıtlanıp yanıtlanmadığını kontrol ediyorlar. Bu da aslında, uzun vadede sizin ilgili anahtar kelimede daha iyi bir konuma gelmenizi sağlıyor.
 3. Sayfada kalma süresi, etkileşim oranı, ziyaretçi geri dönüşü gibi metriklerde iyileşme meydana geliyor. Her ne kadar Matt Cuts, arama sonuçlarının listelenmesinde Analytics verilerini kullanmıyoruz dese de; kullanıcı deneyimi gibi büyük öneme sahip bir veriyi kullanmamaları imkansız geliyor kulağa. Bu nedenle bu metriklerde yaşanan iyileşme, blogunuzdaki yazının daha üst sıralara göz kırpmasını sağlayabilir.
 4. Sitenize link kazandıracak bir ortam oluşmasını sağlıyorsunuz. Yorum yapan kullanıcılar, genellikle düzenli okurlarınız ve ileride size link verebilirler! İnanmıyor musunuz? Blogger olmanın getirdikleri yazımda, Teakolik'te yaptığım bir yoruma referans verdim. Sizin düzenli okurlarınız da bunu yapabilirler :)
 5. İçerik kalitesinde artış sağlıyorsunuz. Tıpkı anahtar kelime varyasyonlarında artış sağladığınız gibi. Yazı içerisinde değinmeyi unuttuğunuz noktaları, okurlarınız yorumlarda size anımsatabilirler. Böylece içeriğiniz zenginleşecek ve kullanıcılarınızın sayfayla etkileşimi de artacak.

Son Sözler

Bana kalırsa; blogunuzun site içi ve site dışı SEO çalışmalarıyla ilgilenirken, kullanıcılarını tarfından yapılan yorumları da es geçmemenizde yarar var. Siz ne dersiniz, organik yorumlar sizin arama sıralamanızı pozitif etkiler mi?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

17 yorum:

 1. Katılıyorum hocam yine güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. Bilal gemç ile aynı fikirdeyim..

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir bilgi aktarımı olmuş... teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Güzel yazmışsınız, sayfadaki yorumlar zaman içerisinde güncelliği sağlamakta ayrıca yazarın değinmediği bir çok kelimeyi farklı kullancılar kullanabilmektedir. Bu sayede sayfadaki LSI oranı yükselmektedir. Kullanıcılarınızdan ne kadar çok yorum alırsanız o kadar iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıya sağladığınız katkı için teşekkür ederim. LSI konusuna değinmeniz çok yerinde olmuş.

   Ben de bu vesileyle, LSI'nın anlamını kısaca açıklayayım. Latent Semantic Indexing, olarak bilinen LSI; arama motorlarının sayfaları anlamsal olarak değerlendirmelerini sağlayan bir indexleme yöntemidir. Türkçe'ye gizli anlamsal tarama olarak aktarılabilir.

   Yorumların da konuyla alakalı olmasını sağlamak, LSI ile sıralamada daha makul yerlere ulaşmanızı sağlayacaktır.

   Sil
 5. Tabiki de yorumlar cok önemli sitede yorumlar organik olarak ne kadar artarsa o kadar ust siralara çıkıyor site. Eksik varyasyonlarida okuyucular yorumcular doldurduğu icin arama yerinde eksik kelime kalmayacak buda sitenin bulunmasını kolaylaştıracaktir
  http://www.teknom10.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. UzunTopuklar'ın söylediği gibi; LSI ile arama motorlarındaki varyant kelimelerde yükseliş ve SEO bakımından artı puanlar kaçınılmaz olacaktır.

   Sil
 6. Eline sağlık değerli hocam bizi bilgilendir din icin teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. Yazıyı beğenen ve yorum yapan arkadaşların tamamına teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Sizi çok yakından takip ediyorum güzel bilgiler tesekkürler...

  YanıtlaSil
 9. En zoruda yorum sorunsalı. Organik yorum için cidden içerikte organik olmalı. Kullanıcıya yorum yerini daha pek öğretemedik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle bir şey var, okunuyor ancak kimse aşağıdaki yorum formuna bakmıyor. Zamanla olacaktır heralde o da :)

   Sil
 10. yorum demek özgün içerik demek ve güncellik demek botlar siteyi ziyaret ettiğinde güncellenmiş bir sayfa görmek ister o yüzden özellikle e-ticaret sitelerinde ürünlere sürekli yorum yapmak gerek 100 tane yorum alsın bir ürün çok rahat anahtar kelimede yükselir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla e-ticaret siteleriyle bir yıldan fazla süre ilgilendim, yorum yapan sadece iki kullanıcı gördüm. Geri kalanı iletişim formu ve canlı destek üzerinden soru soruyor ya da indirim istiyordu :D O yüzden dediğinizi deneyimleme şansım olmadı ama faydasının görüleceğinden eminim. Hiçbir şey değilse, sayfadaki etkileşim yükselecek. :)

   Sil
 11. ozaman sizleri siteme beklerim, yorumlarınızıda belirtmenizi isterim :)
  http://seomakaleyazari.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.