Blogunuz İçin Kullanabileceğiniz Bedava Backlink Kaynakları

Bir zamandır ortalıkta görünmüyordum, mailler, yorumlar ve forum baya başıboş kaldı. Farkındayım, özür dilerim. Fazla mesailerden canımın çıkması ve bayram telaşı derken bugünü bulduk. Şükür buna da. Bedava backlink kaynaklarından bahsederek, verdiğimiz aranın ufak bir telafisiyle başlayalım. Önümüzdeki haftadan itibaren, eksik bıraktıklarımı tamamlamaya çalışacağım.

Blogger olmak, sadece içerik üretmekten yahut düşüncelerinizi paylaşmaktan ibaret değil. Maalesef değil, keşke öyle olsa. Blogunuzu daha fazla insanın ziyaret etmesi, düşündüklerinizin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için; blogunuzun tanıtımını yapmanız gerekiyor. Blogunuzun tanıtımını yaparken, bir yandan doğrudan ziyaretçi döndürecek kaynakları değerlendirmeniz, hem de SEO amaçlı tanıtımlarınızı sürdürmeniz gerekiyor.Bu yazımda, SEO amaçlı olarak kullanabileceğiniz bedava backlink kaynaklarını sizlerle paylaşacağım. Bu kaynakları bilmekle blogunuzu ileriye taşıyamayacağınızı, bu kaynakları kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bedava backlink kaynaklarını kullanmadığınız takdirde, diğer tüm bilgiler gibi; bilgi hamallığı yapacağınızı en baştan söyleyeyim.

Bedava Backlink Alabileceğiniz Kaynaklar

Hemen sıralamaya başlayalım ve bedava backlink kaynaklarını sizlerle paylaşalım =)

1- Forumlar

Forumlar, hem blogunuza ziyaretçi çekebileceğiniz, hem de SEO çalışmalarınıza pozitif destek sağlayabileceğiniz mecralar. Özellikle forumdaki profilinizde, imzanızda ve kullanabileceğiniz diğer alanlarda; blogunuza bedava backlink sağlayabilirsiniz. Bunun dışında ilgili konularda, blogunuzdaki içeriklerinize link verebileceğinizi de aklınızın bir kenarında tutun.

Örneğin, Adsense başvuru reddiyle ilgili Wmaracı'nda şöyle bir konu vardı. Bu konuda, Adsense başvuru reddi - sebepleri ve çözümü yazısına link verdim. Bu bana ziyaretçi kazandırdı, üstelik arama sonuçlarına da pozitif etki ettiğine eminim.

2- İmleme Siteleri

İmleme sitelerinin modasının geçtiğini düşünse de birçok kişi, ben bu görüşün karşısındayım. İmleme siteleri, genel olarak link çiftliği olarak görünüyor konunun uzmanlarınca. Fakat, +18 vb. sitelere imleme yapılmadıysa eğer; bu tarz imleme sitelerinin kullanılmasından yanayım. Böylece, SEO çalışmalarına bir detay, bir farklılık kazandırmak mümkün olabiliyor.

3- Ücretsiz Tanıtım Yazısı Yayınlayan Siteler

Birçok sitede, ücretsiz tanıtım yazısı yayınlama imkanı bulunuyor. Özellikle webmaster forumlarında, ücretsiz tanıtım yazısı yayınlayabileceğiniz sitelerin listeleri, kolaylıkla bulunabiliyor. Eğer fırsat olursa, forumda bu konuda bir derleme yaparak yayınlayabilirim. Buralara göndereceğiniz tanıtım yazılarınız, sadece bedava backlink elde etmek için yazılmamalı. Tanıtım yazısı yazma kurallarına genel olarak uymalı. Böylece ziyaretçi de elde edebileceğiniz bir içerik hazırlamış olabilirsiniz.

4- Blog Yorumları

Blog yorumlarından elde edeceğiniz backlinkler, genellikle nofollow değere sahip olacaktır. Ancak, bloglardaki yorumlardan; sitenize gelecek ziyaretçi hiç azımsanmayacak ölçüde olabilir. Bir de düzenli olarak yorum yapmak, elde edeceğiniz backlinklerin doğal olduğu imajını güçlendirecektir.

Tavsiye Yazı: Etkili Backlink Kaynağı Blog Yorumlamak mı? Forum Yazıları mı?

5- Misafir Yazarlıklar

Misafir yazar olarak içerik gönderebileceğiniz bloglar bulmak, bedava backlink bakımından oldukça faydalıdır. Çifte yarar olarak görebileceğiniz bu tür backlinklerde, hem blogunuzu daha farklı kitlelere tanıtma-gösterme imkanı bulursunuz, hem de konuk olduğunuz blogun içeriklerine katkıda bulunma imkanı elde ederek, dostluk kurabilirsiniz. Konuk yazara izin veren siteler başlığında, içerik gönderebileceğiniz sitelerin bir listesini görebilirsiniz.

Bonus: Ücretsiz Backlink Almanın 15+ Yöntemi

Son Sözler

Blogunuzun daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi ve arama sonuçlarında daha iyi sıralamalara girebilmesi için, bedava backlink kaynaklarından çok iyi yararlanmanız gerekiyor. Blogunuzu tanıtmak için, bu backlink kaynaklarından iyi derecede faydalanabiliyor musunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

13 yorum:

 1. 6.'ya sosyal medyayı ekleyebiliriz. Pinterest, facebook, twitter ve diğerlerinde aktif bir sayfa oluşturursak iyi bir kitleye ulaşabiliriz.

  YanıtlaSil
 2. holdwish
  amacı;
  Dilek Tut Dileğini Sevdiklerinle Paylaş.
  Biz Eski türk flimlerinden esinlenerek bu siteyi kurmaya devam ettik eskiden türk flimlerinde insanlar agaclara gider caput baglar ve dileginin gercekleşmesini isterderdi bizde bunu sosyal aga uyarladık mesela takip ettiginiz sevdiginiz insanın dilegini gördünüz onu gercekleştirmek icin ugraş verdiniz yada bizimle iletişime gectiniz bizde size yardımcı olduk.. amacımız sosyal ag sitelerde bunu yapmak.
  sitemizde başka neler var ;
  1-bir konu belirleyebilir trend olusturabilirsiniz;
  2- video yukleyebilir ve en güzel videolarınızı takipcilerinizle paylaşabilirsiniz;
  3-en güzel anılarınızı yada resimlerinizi takipcilerinizle paylaşabilirsiniz
  ;4-takipcilerinizle sohbet edebilirsiniz.;
  5-etkinlik olusturabilir ve o etkinligi insanlara cagırabilirsiniz.
  6-grup olusturabilir ve bu grupa takipcilerinizi cagırabilirsiniz.
  7- unlu biri yada markasınız ve düsünce sahibi o zaman sayfa olusturabilirsiniz ve takipcilerinizle paylaşabilirsiniz.
  türklerin yapmıs Oldugu sosyal ag sitesi siz kullanıcılar her zaman bizim icin degerlisiniz.

  https://www.holdwish.com

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Aslına bakarsanız backlink olayı fazla abartmamak gerekiyor ve kendinizin yapması en sağlıklısıdır. Girdiğiniz forumlara üye olarak, imzanıza ve profilinize site eklemenize izin veriliyorsa oralara ekleyerek backlink almanız sağlıklı olacaktır.

  Bunun yanı sıra kendinize ait paravan siteler açarakta backlink alabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir yazi olmus ellerinize sağlık siyemin adresi de ziyaret edrrseniz sevinirim

  www.teknom10.com

  YanıtlaSil
 5. SEO için hala daha en etkili silah olan backlink için güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ederim bu güzel yöntemler için. Deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 7. Yardımlarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Hocam emeğinize sağlık cok iti bir yazı faydalı olmuş bende o zaman bir becklink atayım
  hhtp://nuriozzkan.blogspot.com

  YanıtlaSil
 9. Yazılarınızı İlgi İle Takip Ediyorum.Gayet etkili yazılar.

  YanıtlaSil
 10. http://arminmustak.com teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 11. Ben de bir forum sitesi açtım ve site tanıtım amaçlı. İsteyen herkes özgürce sitesini tanıtabiliyor. Bedava backlink ;) ama şu an için yoğunluk yok. Umarım ilerde olur

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.