Online Satış Arttırma Yöntemleri

Daha önce de birkaç kez yazılarımda bahsettim, okuyan arkadaşlar biliyorlardır. Benim şu an iştigal ettiğim iş, e-ticaret. Online satış arttırma yöntemleriyle ilgili birden fazla mail aldığım için, bu yazıyı yazmaya karar verdim. Birden fazla yöntem olduğu için belki biraz uzun bir yazı olabilir, fakat faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Umarım sıkılmadan sonuna kadar okuyabilirsiniz. (Yazı içerisinde yine alakalı başka yazılara da referans vereceğim, onları da okumanızın faydası olacağını söyleyebilirim.) Hazırsak başlayalım :)

Ön not: Online satış arttırma yöntemleri içerisinde, bilinen ve az bilinen şeylerden bahsedeceğim. Birçok detaydan bahsedeceğim için gözden kaçırdığım ya da unuttuğum bir yer olursa, yorumla bildirebilirseniz yazıyı tekrar gözden geçirebilir ve güncelleyebilirim.

Online Satış Arttırma Yöntemleri


Online Satışlarınızı Artırmak İçin SEO'dan Vazgeçmeyin

Bir e-ticaret sitesinde, kendinize ait yahut pazar yeri fark etmez, satış yapıyorsanız SEO'ya dikkat etmelisiniz. SEO size doğrudan odaklı ziyaretçi sağlayacaktır. Daha en başta ürün girişlerinizi yaparken SEO kurallarına uygun davranmak sizi öne çıkaracaktır. Bu yüzden içeriklerinizi özenle oluşturun. (Binlerce ürün varsa, bunun için bir editör tutabilirsiniz. Sorun olmayacaktır.) Sonrasında backlink çalışmalarınızı ve tanıtım yazılarınızı yayınlatın. Marka bilinirliği adına domain adınıza yahut mağaza isminize odaklanmaya da çalışın.
Tavsiye Yazı: Ücretsiz Backlink Alma Yolları

Sosyal Medya Kampanyalarına Önem Verin

Sosyal medyada yürüteceğiniz kampanyalar -dikkat edin, reklam demiyorum- markanızın yaygınlaşması ve güven kazanması adına önemlidir. Markanızın pozitif geri dönüşleri oldukça iyi bir referans oluşturacak ve gelecekteki satışlarınıza etki edecektir. Bu yüzden esprili, sosyal medya gündemini takip eden ve kitlenizi tanıyan sosyal medya kampanyaları yapmalısınız. Bu orta-uzun vadede online satışlarınızın artmasına çok ciddi katkılar sağlayacaktır.

Okunmalı: Onedio'nun Ziyaretçi Çekme Stratejisi

Reklamları Etkili Kullanın

Online satış arttırma yöntemlerinden en etkilisi, hiç şüphesiz reklamlardır. Doğrudan satışa odaklanmanızı sağlar. Bu yüzden reklamları muhakkak kullanmalısınız. Özellikle Adwords üzerinden verilen reklamları iyi kullanmak zorundasınız. Böylece en az bütçeyle en çok satışı gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan Facebook ve Instagram reklamlarının da oldukça etkili olduğunu unutmayın. Etkileyici bir görsel ve sitenize daha önce giren bir müşteri adayının reklamlarınızı görmesi önemli. Bu nedenle retargeting yapmanızda yarar var. Bilmeyenler için de bir not düşmüş olalım burada... Retargeting dediğimiz şey, yeniden hedefleme reklamları için kullanılan bir terimdir. Biraz daha açayım. Retargeting ya da remarketing, temelde aynı şeyler fakat biri arama motoru reklamları için kullanılan bir terimken, diğeri sosyal medya (daha çok Facebook reklamları için) kullanılan bir terim. Çalışma prensibi de daha önce sitenizde bir ürünü inceleyen kullanıcıya, sitenizi ve ürününüzü tanıtan bir reklam gösterilmesi esasına dayanıyor. Böylece ürünü inceleyen ama satın almayan kullanıcılar için, markanızı tanıması ve ürününüzü satın alması için ikinci bir fırsat tanınmış oluyor.

Yeniden hedefleme reklamlarını kullanmanız, markanızla özdeşleşen logonuz, internet sitesi adresiniz ve elbette ürününüz için yeni bir şans ve kalıcı bilinirlik sağlamanızda yardımcı olur. Bu nedenle, yeniden hedefleme reklamlarınıın online satış arttırma yöntemleri içerisinde, çok önemli bir yere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Okumanızı öneriyorum: Facebook'ta Etkili Reklam Verme İpuçları

Çekilişler Yapın ve Bağlılık Puanları Dağıtın

Çekilişler yapmak, bir e-ticaret sitesinin satışlarını arttırmasına doğrudan etki edecek bir girişim değildir. Ancak çekilişe katılabilmek için müşteri adaylarınızın yapacağı "teşvik edilmiş" paylaşımlar, sizin marka etkileşiminizi arttırmanızda yardımcı olacaktır. Böylece kısa vadede yeni müşteri adaylarınıza ulaşabilecek ve onlarla da etkileşim kurma şansına sahip olabileceksiniz.

Öte yandan bağlılık puanları da online satışların arttırılması için oldukça kullanışlıdır. Yeni müşterilere ulaşmanızı sağlamasa da eski müşterilerinize daha kolay satış yapmanızı sağladığı için, mutlaka kullanılmalıdır. Birçok hazır e-ticaret sistemi tarafından da desteklenen bağlılık puanı, müşterilerinizin sizi tekrar tercih etmesini sağlama yollarınızdan biridir. İmkan varsa ve iyi takip edilebilecekse, mutlaka kullanılmalıdır.

Marka Logolu Ambalaj Malzemeleri

Birçok büyük e-ticaret sitesinin uyguladığı bir strateji olan marka logolu ambalajları, eğer bütçeniz el veriyorsa; kesinlikle kullanın derim. Özellikle Babil.com tarafından çok güzel bir şekilde kullanılan ve benim de hayran olduğum bir ambalajlama sistemi var. Aşağıdaki videoda detaylarını bulabileceğiniz bir ambalajlama sisteminden bahsediyorum. :)

https://www.youtube.com/watch?v=uCLYc3lOG10

Sektörünüze göre, size özel hazırlanmış ve yenilikçi bir paketleme metodu; kesinlikle markanızın değerine ve online ürün satışlarınıza pozitif etki edecektir. Çünkü kargo şirketinizden çıktığı andan itibaren, başka insanlar tarafından da görülmeye başlanacaktır. Çöpe atıldığında bile sizin reklamınız olmaya devam edecektir. Sadece koliler değil, koli bantları gibi diğer paketlemeye yardımcı unsurlar da sizin reklamınızı yapabilir! Araştırın ve eğer bütçenizi sarsmayacaksa muhakkak kullanın.

Pozitif Müşteri Deneyimi

Online satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak etkili metotlardan birisi ve belki de en önemlisi, pozitif müşteri deneyimidir. Müşterilerinizin memnun olmasını sağlarsanız, sizi tavsiye edebilirler. Ürününüzü satın aldıkları yer sorulduğunda sizi övecek yaklaşımlarda bulunabilirler. Dahası N11 gibi pazar yerlerinde, mağazanız için pozitif yorumlar yazabilirler ve bu da diğer müşterilerinizi satın almaya teşvik edebilir. Bu nedenle, müşterilerinizin online mağazanızdan memnun ayrılmalarını sağlayın! Bunun için:
 1. Ürünleri söz verdiğiniz zamanda -mümkünse aynı gün- kargoya verin.
 2. Ürün ulaştığı gün müşterinizi arayın yahut mail atın. "Kargonuz teslim edilmiş görünüyor. Ürününüzü kontrol edebildiniz mi? Memnun kaldınız mı?" sorularını sorun. Beğenilmediyse, değişim ve iade kanallarının açık olduğunu, müşteri memnuniyetinin geçer akçeniz olduğunu vurgulayın.
 3. Cayma hakkını kullanmak isteyen müşterilere karşı nazik olun ve engellemeye çalışmayın. Evet, gelen iadeler satışsız masraf anlamına geliyor, ben de farkındayım. Fakat cayma hakkını kullanmak isteyen müşteri zorluklarla karşılaştığı zaman; o iadeden çok daha fazla zarar veriyor şirketinize/markanıza. Çünkü sizi "olumsuz" anlatıyor. Eğer sattığınız ürünlerde "hijyen" sorunu yoksa -iç çamaşır gibi- yahut ambalajı bozulmamış şekilde size ulaşıyorsa; müşterilerinize bu aşamada yardımcı olmak, müşterinin gelecekteki alışverişlerinde sizi anımsamasına ve tercih etmesine yol açabilir.
 4. Satış anında ve gerekiyorsa sonrasında da, sorulan sorulara ve destek taleplerine güler yüzle yaklaşın. "Malı sattım, geçti." diyorsanız, gelecekte ürün satarken zorlanacağınızı bilin.

Günlük Kampanyalar Yapın

İşlerinizin durgun olduğu bir günde, sosyal medya üzerinden güne özel kampanyalar başlatabilirsiniz. Böylece işleriniz hareketlenirken, kampanyaları gören kullanıcılar ve onların arkadaşları da markanızı daha yakından takip etmeye başlayacaktır. Bu günlük kampyanları sadece sosyal medya için değil, kendi e-ticaret siteniz için, pazar yerleri için vb. de farklı zamanlarda yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey şu: Mağaza satış fiyatı 1000TL olan ürünü, online mağazanızda 1800TL yerine 990TL olarak tanıtmayın! Bu pek çok kez karşılaştığım bir şark kurnazlığı... Unutmayın, internet müşterisi mağazadaki müşteri gibi değildir. Aynı anda 7 sekmede fiyatları kontrol edebilir ve sizin yalan söylediğinizi anlaması 5 dakikasını bile almaz. Kendi itibarınızı sarsarsınız... Gerek yok, yapmayın. İndirim yapıyorsanız, bu gerçek bir indirim olsun. Kitleyi "enayi" yerine koymayın. İtibar ve müşteri kaybedersiniz.

Son Sözler

Yukarıda yazmaya gerek duymadığım ancak belirtilmesinde fayda gördüğüm bazı noktalara da dikkat çekerek online satış arttırma yöntemleri başlıklı yazımı sonlandıracağım. Online satışlarınızı arttırabilmek için dikkat etmeniz gereken diğer detaylar:
 1. Ürün görsellerini önemseyin. Tost makinasıyla çekilmiş görselleri kullanmayın.
 2. Ürün açıklamalarında müşterilerin bilmek isteyebilecekleri tüm detaylara yer verin. Ürün ebatları, garanti süresi, beden, renk ve üretilen malzeme vb.
 3. Gelen yorumlara ve mesajlara hızlı bir şekilde, dürüstçe cevap verin.
 4. Hiçbir müşterinize "senli benli" konuşmayın, hele abicim ablacım muhabbetine asla girmeyin. Mağazada olmasına da sıcak bakmıyorum ama yerine göre mağazalarda olabilen bu muhabbet, internette olmuyor. Tanımadığınız insanlarla sizli bizli olmak durumundasınız.
 5. Ne kadar büyük firma olursanız olun, pozitif müşteri deneyimini önemseyin. Aksi durumlar için (bkz: Ekşisözlük'teki Hepsiburada başlığı, son 6-7 sayfa)
Online satışlarınızı arttırmak için ve potansiyel müşterilerinizle daha iyi bir etkileşim kurabilmek için dikkat etmeniz gereken temel şeyler de dahil olmak üzere; geniş bir yazı hazırladığıma inanıyorum. Beğeneceğinizi umarak ve zevkle hazırladım. Siz ne dersiniz, bu yöntemler online satışları arttırma ihtimaline sahip mi?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. Videoyu izleyemedim ama yine de teşekkürler , bilginize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar! Yorumunuz ve uyarınız için teşekkür ederim. Videodaki hata düzeltildi. İzlemek isterseniz diye yanıtlayayım istedim :)

   Sil
 2. Emeğine sağlık, gerçekten kayda değer bir yazı olmuş. Bu tür yazıları daha sık beklediğimi ifade etmeliyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. E-ticaret konusunda yazmayı planladığım birçok nokta var ama zaman oldukça yazabiliyorum ancak. Elimden geldiğince artırmaya çalışırım bundan sonra :)

   Sil
 3. güzel öneriler faydalı paylaşım teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,

  Ürün teşhir web sitemizde belirttiğiniz tüm reklam metodlarını uyguluyoruz. Ve detaylı olarak açıkladığınız tüm bilgiler sadece E-Ticaret siteleri için elzem değil sanki. Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederiz.

  Avangard Mobilya, Modern Mobilya, Avangard Yatak Odası üretim/pazarlama lideri Develi Mobilya olarak işlerinizde başarılar dileriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Elbette diğer site sahipleri de bu tavsiyelerin içerisinden uygun gördüklerini uygulayabilirler. Ancak bu tavsiyeler temelde online satış arttırmaya yardımcı olabilecek tavsiyelerdir. :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.