Blogger Olmak: Bir Blog Yazarının Yaşam Döngüsü

Her Yönüyle Blogger Olmak
Her Yönüyle Blogger Olmak

Son günlerde etrafımda, özellikle mesai arkadaşlarım içerisinde bir blogculuk merakı başlamış durumda. Benim de blogger olduğumu bildikleri için bana sordukları sorular da çok oluyor.

- Blogger olmak nasıl bir şey?
- Blog yazmak çok zaman alıyor mu?
- Blog yazarken para kazanabiliyor musun?
- Blogger olmaya nasıl karar verdin?

Daha tonlarca soru. Ben de hem arkadaşlarıma cevap olması bakımından, hem de Türkiye'de blogger olmak nasıl bir şey merak edenlere ulaştırmak bakımından bir yazı yazmaya karar verdim.

Blogger Olmak Neyi Gerektirir?

Bana kalırsa; blogger olmak, okuyabilecek sabrı ve yazabilecek azmi gerektirir. En temelde bu ikisi var. Sonrasında blogger olmanın gerektirdiklerini şöyle sayabilirim:
 1. İletişim becerisi,
 2. Gelen acımasız yorumlara tahammül,
 3. Kazanç olmasa bile blog yazmaya devam edebilme cesareti,
 4. Diğer işler ve özel yaşamla blog yazarlığını dengeleyebilme becerisi,
 5. Diğer blog yazarlarını da takipte tutmak ve yazdıklarıyla ilgilendiğinizi belli edecek zaman
başta olmak üzere birçok şeyi gerektirir. Peki bunca şeye rağmen, neden blog yazıyoruz? Valla ben de bilmiyorum ama keyifli bir sıkışıklık hali oluşturduğunu itiraf etmem gerek. =) Konuyla ilgili olarak Sunay Coşkun tarafından kaleme alınan "Neden Blog Yazıyoruz?" başlıklı yazıyı ve FahriCan Usta tarafından yazılan "Neden Blog Yazmayı Seviyoruz?" başlıklı yazılar da bu soruya yanıt arar nitelikte. Göz atmak isteyebilirsiniz.

Şimdi gelelim blogger olmakla alakalı diğer sorulara...

Blogger Olmak Nasıl Bir Şey?

Cevabım tek kelime olur: Keyifli! Blogger olmak, bambaşka insanlarla tanışmak ve yaşamın olağan akışı içerisinde belki de asla tanışamayacağım insanlarla dostluk/iletişim kurmak bambaşka bir şey. Sadece bu bile blog yazma işini keyifli hale getiriyor. Onun dışında, blogcuların genelinde bir öğrenme hevesi vardır. Bu hevesi koruyabilenler, ileri taşıyabilenler; bir süre sonra öğrenmeyi öğreniyorlar. Öğrenmeyi öğrenmek de hayat boyu merak edilecek şeyler kazandırıyor insana. Bu bakımdan, kişisel gelişime olan katkısı da gözlerden kaçmamalı.

Blog Yazmak Zaman Alıyor mu?

Blogger Olmak Zaman Alıyor Mu?
Blogger Olmak Zaman Alıyor Mu?
Bana arkadaşlarımın sorduğu sorulardan en çok geleni bu soru. Blogger olmak, belirli konularda fikir-bilgi sahibi olabilmeyi, fikirleri ve bilgileri kaleme dökebilecek beceriyi-zamanı kazanabilmeyi gerektiriyor. Haliyle bir konuyu bilmek yetmiyor. Onu anlaşılır bir şekilde aktarabilmek de gerekiyor. 

Bu yüzden, bir blog yazısını hazırlamak ciddi zamana mâl olabilir. Mesela, ben bir yazı için ortalama 1 saat civarı zaman veriyorum. Beş dakika planlama, yarım saat yazının iskeletinin çıkarılması, on beş dakika yazının belirli bir plana göre düzenlenmesi, beş dakika alakalı yazıların yazı içerisinde uygun yerlere yerleştirilmesi ve son beş dakika da yazının gözden geçirilerek yayına alınması...

Haliyle zaman almıyor demek yalan söylemek olur. Ama harcadığım zaman, bana getirdiği keyfin yanında önemsiz kalıyor. :)

Blogger Olmak Para Kazandırır mı?

Aslını inkâr eden haramzade derler bizim buralarda. Yalan söylemenin lüzumu yok, yani evet blogger olmak para kazandırır. Bu birçok faktöre bağlı olsa da hiç para kazanmayan bir blogger görmedim ben. Ama asıl mesele, dişe dokunur bir meblağ kazanıp kazanamayacağınız... Eğer tam zamanlı bir işiniz varsa ve işten sonra kalan zamanlarınızda blogunuza zaman ayıramıyorsanız; blogunuzdan ciddi maddi bir gelir beklemeyin. Bunun dışında, blogger olarak para kazanmak istiyorsanız; blog yazarak para kazanmak başlıklı yazımızı inceleyerek, konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca blogger olmayı, öncelikli olarak para kazanmak olarak yorumluyorsanız; blog yazarlığı size müspet bir getiri sağlamayacaktır. O yüzden öncelikli olarak kendinize, sonrasında okurlarınıza faydalı olmayı öne almalısınız.

Blogger Olmaya Nasıl Karar Verdim?

Burası çok şahsi bir soru. Çok sorulduğu için buraya alıyorum. Aslında benim blogger olmak gibi bir düşüncem hiç olmadı. Ben sadece çok ufak yaşlardan beri okumaya ve yazmaya meraklı biriyim. Bu heves ve merak yıllar geçtikçe hiç azalmadı. Belki farklılaştı ama ben hep okudum ve yazdım. Hala daha okumaktan vazgeçmiş değilim. Yazma meselesi de ayrı bir tutku benim için. Sadece blog yazarlığı değil, hikaye yazarlığı da yapıyorum aynı zamanda. (Bunu daha önce söylemiştim. İnternetten pasif gelir elde etmek başlıklı yazımda paylaşmıştım, ilginizi çeken bir konuysa o yazıyı da tavsiye ederim.)

Hasılı kelam, okumak ve yazmak vazgeçilmez olunca; blog yazarlığı da kendiliğinden gelişti. İlk blogumu açtığımda, ortaokulu henüz bitirmiştim. Birçok kişi tarafından merakla karşılanmıştı. Okuduklarımı, gördüklerimi ve dinlediklerimi paylaşıyordum. Sonrasında bir domain aldım annem sponsorluğunda. Fakat daha sonra, unutkanlık yahut toyluktan o domaini düşürdüm. Şimdi Ehliblog var hayatımda ve ben yazmaya yine devam ediyorum. Pes etmedim yani =)

Bir Blog Yazarının Yaşam Döngüsü

Blogger Olmanın Hayatınıza Etkileri
Bir Blog Yazarının Yaşam Döngüsü
Blog yazarının yaşam döngüsünden de bahsettim başlıkta. Kısaca ona da değinmek istiyorum. Birçok blog yazarı, blogger oldukları andan itibaren hayatlarında farkında olmadıkları bir değişikliğe gidiyorlar. Bunu aradan zaman geçince anlıyoruz. Birçoğumuzun geçimimizi sağlamak için tam zamanlı bir işe ihtiyacı var. Haliyle blog yazarlığı bir hobi olarak devam ediyor. Bloglarımızdan ev geçindirecek meblaları kazanmak kolay bir iş değil Türkiye'de. Bu yüzden çalışıyoruz. Artırabildiğimiz vakitlerde, bloglarımızla ilgileniyoruz. Yetişemediğimiz yerlerde, ailemize ayıracağımız zamandan, uykudan yahut keyif aldığımız diğer şeylerden feragat ederek; bloglarımızı güncellemeye çalışıyoruz. Evelsi gün Usluer'in blogunda yazdığım şu yorum da tam olarak bunu ifade ediyor.

Bunu aşmanın bir yolu yok mu? Var. Ama çözüm tek başına bloggerların elinde değil. Blogger olmaya karar veren kişi, zaten bunların bir parça farkında. Peki çözüm ne? Maalesef: Tam zamanlı blogger olmak. Bunun için de ajansların ve reklamverenlerin biraz bloggerları desteklemesi gerekiyor. Teakolik'in yazdığı bir yazıda, ajansların "sözde blogger iletişimi" çabasından bahsedilmiş. Yazının başlığı da tam olarak bu. (Okumak isteyenler buradan ziyaret edebilirler.)

Ajanslar tarafından birçok çalışma yapılıyor. Ama Teakolik'in yazısında değindiği gibi: "Bizim mesaili bir işimiz var! Tek geçim kaynağımız bloglarımız değil." Bu yüzden biz, ailemizden, uykumuzdan, eğlencemizden, dinlencemizden zaman ayırarak buraları yürütmeye çalışıyoruz. Bu da zaman zaman bizi zorluyor...

Toparlamak gerekirse; bir blog yazarının yaşam döngüsü şöyle işliyor:
 • Sabah kalk. İşe git.
 • İşlerini yap.
 • Eve gel. Eve gelirken kullandığın ulaşım aracında, aracı kullanan kişi değilsen, blogları oku.
 • Yemek ye. Çay iç.
 • Evdekilerle sohbet edebileceğin zamanda, blogunu güncelle. Gelen maillere cevap yaz. Yorumları oku, cevapla.
 • Birkaç günde bir blogger olduğunu anımsa ve blogunu güncelle. (Süre yoğunluk durumuna göre değişebilir.)
 • Hafta sonlarında, sıkıştırabildiğin kadar sıkıştır ki; hem blogun yürümeye devam etsin, hem ailene vakit ayır, hem de eğlendiğin şeyleri yap.
Hal böyleyken; sırf yazmaktan keyif duyduğu için, gelen yorumlarla mutlu olduğu için bloggerlığa devam eden insanlar biliyorum! Yani yukarıda sızlandığımız şeylere rağmen, bloglarımızı bırakıp gitmiyoruz. Ben de bu grubun içerisindeyim ve bir mani gelmezse çok uzun süreler daha o grubun içerisinde kalacağım. =)

Blogger Olmaya Karar Verdiniz...

Blogger olmaya karar verdiniz! Öncelikle bir tebriği hak ettiniz. Meşakkatli bir işe girişiyorsunuz. Gözünüz korkmasın ve yılgınlık göstermeyin. Bunu en baştan kabul edin. Sonrasında, bir bloga ihtiyacınız var. Blogunuzu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız; hemen "Blog açmak istiyorum, ne yapmalıyım?" başlıklı yazıya alalım sizi. Blogunuzu açtıktan sonra, ilk içeriklerinizi üretmeye başlayın. Zaman kaybetmeden öğrenmeniz gereken başka şeyler de var!
Bunların dışında, hangi alanda blog yazacaksanız; o alandaki bilgi ve deneyimlerinizi artırmak için de çaba sarf etmeniz gerekiyor. Yayın yapmak istediğiniz alanda size yöneltilebilecek soruları, araştırmayı ve sakince cevaplamayı da öğrenmelisiniz. Böylece, iyi bir blogger olma yoluna girebilirsiniz.

Son Sözler

Blogger olmak, gerçekten zamanınızı alacaktır. Blogger olmak, size gerçekten keyif verecektir. Blogger olmak, size çelişkiler de getirecektir. Ancak sabredin ve azminizi kaybetmeyin. Sonunda aldığınız yolu görünce; gerçekten kendinize hayret edeceksiniz. Siz ne dersiniz, blogger olmaya hazır mısınız?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

20 yorum:

 1. Tamamen yaşanarak tecrübe edilmiş bilgilerinizi sunmuşsunuz hocam ayrıca benden de bahsettiğiniz için teşekkür ederim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah! Asıl ben teşekkür ederim, kıymetli yazın için FahriCan. Blogger olmanın her yönüne dikkat çekmeye çalıştım elimden geldiğince. Henüz yeni başlayacak olan blogger adayları için bir rehber oluşturmaya çalıştım. (: Beğenmene ve yorum yapmana çok sevindim, sağolasın.

   Sil
 2. çok güzel ve faydalı bir yazı,emeğinize sağlık. Benim gibi yolun başında olanlar için bir yol gösterici :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim, kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim! Umarım, gerçekten iyi bir yol gösterici olabiliyorumdur :)

   Sil
 3. Gerçekten yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, teşekkür ederim yorumunuz için. :)

   Sil
 4. harika bilgiler edindim çok teşekkür ederim
  siteniz çok güzel ve çok faydalı her şey için çok teşekkür ederim
  başarılarınızın devamını dilerim
  gerçekten doğru amaçlara hizmet veren bir siteniz var
  çalışanlarınıza başarılar diliyorum
  merakla aradığım bütün bilgileri sitenizde buldum çok teşekkür ederim
  bütün çalışanlarınıza kolaylıklar diliyorum
  artık favori sitelerim arasındasınız :)
  iyi çalışmalar

  www.fuarhome.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, çok sağolun nazik yorumunuz için. Takip etmenize çok sevindim. :)

   Sil
 5. Merhaba Ozan hocam! Yazınızı gerçekten çok beğendim. Blog konusunda sizinle paylaşmak istediğim birkaç konu var. k.bakann@gmail.com hesabımdan bana ulaşırsanız mutluluk duyarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette ulaşırım ancak bu en erken yarın akşam olabilir. Yorumunuz için teşekkür ederim, yarın görüşmek üzere! :)

   Sil
 6. Blogger lık konusunda okuduğum en güzel yazılardan biri. Bazen insan daha ne söylenebilirki diyor... Teşekkürler... yasamsarmali.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. İyi bir blogger olmaya çalışıyorum, elimden geldiğince buradaki tecrübelerimi diğer insanlarla da paylaşmaya çalışıyorum. Sağolun kıymetli yorumunuz için! :)

   Sil
 7. Hocam yazınız sanırım bu süreci anlatan en iyi yazı üstüne söylenecek pek fazla bişey bulamıyorum.Başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için :)

   Sil
 8. istikrarlı olmak gerçekten çok zor ama başarıncada sizin gibi başarı tututurmak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger olmanın şartlarından biri istikrar değil ama iyi bir blogger olmanın şartlarından biri istikrar. Bu yüzden belirli bir düzen dahilinde ilerlemekte yarar var. Kıymetli yorumunuz için teşekkürler. :)

   Sil
  2. Eca Servisi27/8/16 10:14

   Bir blog açmak isteyen kişi blogunu açar şart değil tabi ama önemli olan hobi mi para mı? Para için yazarsa eğer 500 kelimelik yazar kullanıcı odaklı olmayan bir küt yazı ile blogu yayına sunar herşey içerik ya kullanıcıyı sıkmadan fazla uzatmadan her şeyi vermekten geçer bence yani

   Sil
 9. Ozan bey de blog açmak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim başarılarının devamını diliyor ve sizi tebrik ediyotum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   1- Blog açmak
   2- Blogger Blog Açma

   başlıklarına göz atarak başlayabilirsiniz. Takıldığınız yer olursa, iletişim formundan ya da Ehliforum üzerinden sorarsanız; yine yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden blog yayın hayatınızda başarılar :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.