Tamamen Ücretsiz Canlı Destek Sistemi

Özellikle e-ticaret ile uğraşanlar, canlı desteğin ilgili sitede ne derece önemli olabileceğini bilirler. Aralık ayından beri ben de e-ticaretle uğraştığım için, yakından biliyorum; canlı destek satışları tek başına artırabiliyor dönem dönem. Bu nedenle de iyi bir canlı destek sistemine ihtiyacım vardı. Aralık ayında yaptığım araştırmalar sonucunda keşfettiğim harika bir uygulamadan bahsedeceğim bugün size. Tamamen ücretsiz olması ve hiçbir şekilde sorun yaşatmaması da muhteşem. Ücretsiz canlı destek sistemini, dilerseniz blogunuza bile kurup ziyaretçilerinizle sohbet edebilirsiniz, dilerseniz de bilgi olarak hafızaya atıp lazım olduğunda kullanabilirsiniz...
Siteniz İçin Tamamen Ücretsiz Canlı Destek Sistemi


Ücretsiz Canlı Destek Sistemi

Bahsettiğim sistem, tawk.to adresinde yayın yapan bir internet sitesi. Tawk.to tarafından sağlanan bu hizmeti Teakolik sayesinde keşfetmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Kasım sonundan beri aktif olarak kullanıyorum, o yüzden tarihinden ve kimden öğrendiğimden çok emin değilim. Canlı destek sistemini tamamen ücretsiz olarak sundukları yetmiyormuş gibi; bir de sürekli geliştirmelere devam ediyorlar. Kasım'dan bu yana, çok ciddi ilerlemeler kaydeden Tawk.to zaman zaman bakıma girebiliyor ya da servis devre dışı kalabiliyor. Ama bu devre dışı kalma süreleri oldukça kısa. Üstelik birinde Twitter'dan kendilerine yazıp, ne zaman düzelir dediğimde; "Birkaç dakikaya hallediyoruz." demişlikleri bile var.

Haliyle bir ücretsiz hizmetin bu kadar iyi olması insanı şaşırtıyor. Fakat daha fenası, Türkiye'de paramızla rezil olduğumuz hizmetler düşünülünce; insanın canı epey bir sıkılıyor böyle fantastik hizmetler görünce.
Ücretsiz Canlı Destek Sistemi
Ücretsiz Canlı Destek Sistemi

Ücretsiz Canlı Destek Sistemi Nasıl Kurulur?

Tawk.to'ya üye olduktan sonra, sizden site eklemenizi isteyecek. Siz sitenizi ekledikten sonra, size çok kısacık bir javascript kodu verecek. Siz de ücretsiz canlı destek servisini aktif hale getirmek için, bu kodu sitenizde uygun bir yere ekleyeceksiniz. Wordpress kurulumlarında sorulan şık bir soru var: Daha fazlasını mı bekliyordunuz?

Evet, canlı destek sisteminin kurulumu bu kadar basit. Peki Türkçe desteği var mı? Elbette var. Çok profesyonel olduğunu söyleyemeyeceğim ancak anlaşılır düzeyde bir Türkçe kullanılmış. Eğer tercih etmezseniz, İngilizce olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ücretsiz Canlı Destek Sisteminin Diğer Avantajları Neler?

Yukarıda sıraladığım özelliklerinin dışında bir sürü başka avantajı da var bu sistemin.

 1. Dilediğiniz kadar siteyi aynı hesapta tutabiliyorsunuz. Herhangi bir site sınırlaması yok.
 2. Dilediğiniz kadar canlı destek temsilcisi ekleyebiliyorsunuz. Üstelik bu temsilcileri farklı sitelerde yetkilendirmek üzere davet edebilirsiniz.
 3. Canlı destek üzerinden gerçekleşen sohbetlerin geçmişlerini görebilirsiniz.
 4. Yeni gelen özellik sayesinde, istatistik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kaç müşteriyle görüşülmüş, kaç destek talebi yanıtsız kalmış, kaç ziyaretçi girmiş vb. istatistikleri görebilirsiniz.
 5. Canlı destek temsilcileri, kendi aralarında ayrıca görüşebilir veya müşterilerle görüşürken hayalet görüşme gerçekleştirebilir. (Müşterinin sorduğu bir soruya, hayalet yazışmayla müşteri görmeden başka bir temsilci cevap yazabilir. Ya da daha önce görüşülen bir müşteriyle ilgili bir bilgi verebilir.)
 6. Müşteri hakkında notlar alabilir ve daha sonraki görüşmelerde bu notlardan yararlanabilirsiniz.
 7. Planlanmamış bakım ve onarım çalışmaları sırasında "özür dileyen" ve hızlı bir şekilde size yanıt veren bir sistem...

Son Sözler

Kullanmaktan oldukça keyif aldığım bir sistemi size tanıtmak istedim. Eğer bir canlı destek servisine ihtiyacınız varsa; ömür boyu ücretsiz olma vaadi bulunan bir sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Sistemin kullanılışı oldukça basit. Sistemin kullanımı, kuruluşu ve diğer detaylar hakkında sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa; yorum yaparak sorularınızı yöneltebilirsiniz. Görüşlerinizi paylaşmanız da sizden sonra kullanmayı düşünenler için iyi bir yönlendirici olacaktır. =)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

10 yorum:

 1. Güzel bir sistem paylaştığınız için teşekkürler yazılarınızı severek takip ediyorum...
  paraonlaynx.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim.

   Sil
 2. merhaba çok fazla takipçinizin olmamasına rağmen büyük azimle sürekli yazılar yayınlamaktasınız zor iş tebrik ediyorum kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Çok fazla"dan kastınız nedir bilmiyorum ama teşekkür ediyorum yine de. Büyük bir azimle devam ettiğimi söyleyemem. Çünkü azim zor ve keyifsiz bir işe karşı gösterilir. Ben gayet keyif alarak yapıyorum bloggerlığı :)

   Sil
 3. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 4. Tesekkurler anlatım için peki bunu kullandıktan 1 ay sonra ücret istiyiceklermi yoksa tamamen ücretsizmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır tamamen ücretsizdir bu canlı destek sistemi. Kasımdan beridir kullanıyorum ve daha ücret isteyen kimse olmadı :)

   Sil
 5. Teşekkürler bilgi dolu bir yazı olmuş. Tüm ayrıntılardan bahsetmişsiniz.

  YanıtlaSil
 6. wordpress siteme twak için eklenti işlemlerini yaptım ama aktif olmadı eklenen bir kod eklentisi var onu wordpresste nerede eklememiz gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir javascript kodu var onu sidebar alanına eklemeniz yeterli olacaktır. Eklentiye ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyorum.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.