En İyi Resim Kurtarma Programı

Bundan dokuz on yıl önce, bilgisayarımda meydana gelen bir arıza dolayısıyla bilgisayarımı bir tamirciye götürmüştüm. Tamirci, o zaman kendi iddiasına göre, bilgisayar yüksek mühendisiydi. Güvendik ve verdik. Hard diskimin yandığını ve yeni hard disk kurduğunu söylemişti. Fakat eski hard diskimi de istedim. Yandıysa da sonuçta benimdi ve bırakmamam gerekiyordu. Verdi eski hard diski de. Geçen gün düşünürken, bu yandığı söylenen hard diski hiç test etmemiş olduğum aklıma geldi. Üstelik artık ben de bir bilgisayar mühendisiydim. Taktım, denedim. Hard disk cayır cayır çalışıyordu. Kazıklanmıştım! Daha fenası kaybolan dosyalarım, ailemin resimleriydi. Evelsi gün kurtarmayı denemem gerektiğine inanarak, kolları sıvadım...

Daha önce de birkaç flash bellek ve hafıza kartı içerisinden resim kurtarma girişimim olmuştu. Ancak bu seferki resim kurtarma operasyonunda, farklı araçlar denedim. İçlerinden en çok işime yarayan iki resim kurtarma programını da bu yazıda sizlerle paylaşacağım. Bu kurtarma operasyonu sırasında yaşadığım başka deneyimleri de yine yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.
En İyi Resim Kurtarma Programı
Resim kurtarma programı ile yanlışlıkla silinen resimlerinizi kurtarabilirsiniz.

Resim Kurtarmak İçin En İyi İki Alternatif

İki farklı programdan bahsedeceğim demiştim yukarıda. Bunlardan ilki birçok kişinin bildiği gibi, Recuva. Resim kurtarma programı olarak Recuva'yı uzun zamandır biliyor ve kullanıyordum. Ancak Recuva bana biraz verimsiz görünüyordu. Sebebi de belki disk yüzeylerini tarama seçeneğinin bulunamaması olabilir. Disk yüzeylerini taramadan, sadece dosya kalıntılarına baktığını düşünüyordum. (Hala düşünüyorum, aksine bir yorum da herhangi bir yerde denk gelmedi. Yanlışsam lütfen yorumlarda belirtin =))

Bu düşüncelerim dolayısıyla, bu resim kurtarma operasyonunda Recuva benim için iyi bir alternatif olmayacak düşüncesiyle; başka alternatiflere yöneldim. Elbette buna geçmeden önce, Recuva hakkında söylemem gereken birkaç şey var. Recuva ile resim kurtarmayı düşünüyorsanız, kurtaracağınız resimlerin üzerine dosya kaydedilmemiş olması oldukça önemli. Özellikle flash bellek, hafıza kartı gibi alanlardan kurtarma yapacaksanız; üstüne fotoğraf çekmemeniz önemli. Yanlışlıkla sildiğiniz resimleri en az kayıpla kurtarmanın en garanti yolu bu. (Başka bir program da kullanacaksanız kurtarma için, bu önemli bir nokta.)

>>> Pratik Bir Şekilde Fotoğraf Kolajı Oluşturun

Araştırmalarım sonucunda Disk Digger ile karşılaştım. Disk Digger, daha iyi bir resim kurtarma programı olarak göründü gözüme. Başka bir cihaza kaydedip demeye karar verdim. Disk yüzey taraması da yapıyor oluşu açıkçası hoşuma gitti. Aradığım çözümü bulduğumu düşünerek, indirip bir flash belleğin içerisine kaydettim. Cidden iyi bir kurtarma performansı sergiliyor Disk Digger. Ancak ufak bir sorunu var. Eğer lisanssız olarak kullanmak isterseniz -ücretsiz sürüm- size her resim kurtarmada "Lisans anahtarı satın alın." uyarısı veriyor. Bu uyarıyı otomatik tıklama yapan yazılımlarla aşamamanız için de butonun yeri her seferinde değişiyor =)
DiskDigger Resim Kurtarma Programı
DiskDigger Resim Kurtarma Programı Arayüzü
Bunun dışında Disk Digger, sadece resim kurtarma programı olarak değil; belgelerinizi, videolarınızı ve diğer başka formattaki dosyalarınızı da kurtarabilecek bir yazılım. Bu açıdan oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak videolarınızı tam verimli kurtarmanız, hard disk üzerinde boyutları nedeniyle farklı sektörlere(kısımlara) yazılacağından, mümkün olmayabilir. Ben de tam verimle kurataramadım. Yine de eğer üzerine veri yazılmamışsa, etkili bir çözüm olacaktır. Arayüz olarak da son derece basit ve etkili bir program olan DiskDigger ile, siz de resim kurtarma işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

>>>Twitterda Paylaşılan Resimler Nasıl Bulunur?

Son Sözler

Disk digger isimli resim kurtarma programı, bu hafta benim çok işime yaradı. Annemin kaybolduğu için çok üzüldüğü fotoğraflarımızı kurtarma şansım oldu. Üstelik yanmış dedikleri bir hard disk içerisinden. Epeydir aklımdaydı ancak bu bayram tatiline kısmetmiş, hem kurtarma işi hem de alternatif bir resim kurtarma programı denemesi... Sizler de resim kurtarma konusunda yaşadığınız deneyimleri ve varsa önerilerinizi Ehli Blog okurlarıyla paylaşmak istemez misiniz? Yorum formu hemen aşağıda =)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. hocam, bu alanda tanıdığım ve değer verdiğim Blogger'lardan biri sensin; başarılarının devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, yazılarımı beğenmenize sevindim!

   Sil
 2. teşekkürler.. paylaşımınız çok güzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, en çok sizin ihtiyaç duyacağınız bir konuydu resim kurtarma programları :)

   Sil
 3. Gerçekten harika ve faydalı işe yarayacak bilgiler var sitenizde
  bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim
  konularınız ve paylaşımlardaki bilgileriniz güncel
  Çok teşekkür ediyorum
  bütün çalışanlarınıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum
  iyi çalışmalar

  www.binbiryol.com

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.