Ehliblog'dan Bloggerlar İçin Özel Forum

Merhabalar, evelsi gün ülkemizde bir takım elim olaylar yaşanmamış olsaydı; bu duyuruyu evelsi gün yapacaktım. Ancak darbe girişimi kisvesi altında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombalamaya varan terörist bir eylem gerçekleşmesi bunu bugüne ertelememe neden oldu. Elbette mahalle yanarken, saçımı taramıyorum. Fakat hayatın normalleşmesi gerekiyor. Bundan sonrası devletin ve milletin sağduğuyla gerekeni yapması şeklinde ilerleyecektir diye düşünüyorum. Gelelim duyuruma, metni evvelden hazırladığım için; değişiklik yapmadan aşağıda bilgilerinize sunuyor ve sizi forum.ehliblog.com adresinde yayına aldığımız EhliForum'a davet ediyorum kıymetli takipçilerim.

Ehliblog Blogcu Forumu Açıldı!

Bir süredir aklımda olan ve altyapı çalışmaları için zaman ayırdığım, düşüncesini geliştirdiğim bir fikri yayına almış bulunuyorum. Başlıktan da gördüğünüz üzere, forumumuz açıldı. Hemen gidip kaydolmak isterseniz sizi buradan foruma alalım :) Foruma üyelik için gereken tek şart var: Blog yazarı olmanız.

Henüz sizi foruma uğurlayamadıysak; biraz detaylarını paylaşmak istiyorum. :) Bu düşünce Mart sonundan beri aklımdaydı. Ancak hem işlerimin yoğunluğu hem de özel bazı durumlardan dolayı epeyce ertelemiştim. Sonunda nasip oldu, hayata geçirdik. SMF alt yapısını tercih ettim forumda. Hem açık kaynak olması hem de ihtiyaca hızlı yanıt vermesi bakımından SMF tercihinde bulundum.

Forum Fikrinin Ortaya Çıkışı

Okurlarım, dostlarım sağolsunlar; birçok maille beni onurlandırıyorlar. Ben de elimden geldiğince yanıtsız bırakmamaya çalışıyorum. Fakat benzer konularda da birçok mail aldığım oluyor. Benzer içerikleri benzer şekilde yanıtlıyorum ama aynı durum olmadığı için bu baya zaman alan bir uğraşıya dönüşüyor. Cevapsız da bırakmak istemiyorum... Derken, bir ışık parladı. Forum bu konu için en ideali. Sadece blog yazarlarının dahil olacağı ve dışarıdan da okunabilen bir platform olmalı dedim kendi kendime.

Birkaç gündür de, server satın alınması, server kurulumu, smf kurulumu, tema seçimi ve kurulumu gibi şeylerle uğraşıyordum. Sonunda bunların tamamı bitti ve forum yayında. Ben de bu gelişmeleri sizlerle paylaşarak, sizleri de foruma davet etmek istedim. :)

Forumda Neler Var?

 1. Yazdıklarınızı paylaşabileceğiniz bir "Benim İçeriğim" alanı var. Birçok blog yazarının en büyük sorunu içeriklerini paylaşabileceği bir platform bulmak... Özellikle backlink amaçlı paylaşım yapılması birçok yerde hoş karşılanmıyor. Bizde öyle bir sıkıntı olmayacak. Sadece link bırakmayın, azıcık konuya da giriş yapın kafi. Sonrasında konunuzun linkini verebilirsiniz, hiç sıkıntı yok.
 2.  Blogunuzu tanıtabileceğiniz bir "Benim Blogum" alanımız var. Bu alanda kendi blogunuzu, dilediğiniz gibi tanıtabilirsiniz. Tamamen linke boğmamanız yine temel isteğimiz. İki-üç link en ideali ;)
 3. Alt yapılara göre sorularınızı yöneltebileceğiniz alanlar. Blogcu, Blogger, Wordpress vb. altyapılar hakkındaki sorularınızı bu alanlardan uygun olanda sorabilirsiniz. Anlatmak istedikleriniz varsa anlatabilirsiniz. (Misafir yazar formatında blogunuzun reklamını yapabileceğiniz içerikler üretebilirsiniz.)
 4. Bunların dışında, reklam, seo gibi konularda bilgi edinebileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve ticaret yapabileceğiniz alanlar da mevcut.
Blogculara yönelik olması ve blogu olmayanın içeri alınmayacağı bir sistem olması bakımından önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Tanıtımına da bu yazı vesilesiyle bir başlangıç yapmış bulunuyorum. Blog sahibi dostlarla iletişime geçerek, buranın yaygınlaşması ve sorduğunuz sorulara kolektif cevap alabilmeniz için elimden geleni yapacağım. Umarım tüm blog yazarları için faydalı olur.

Son Sözler

Ehliforum'u hayırlısıyla açtık. Forumdaki durumun stabil olması ve sadece blogculara özel olarak kalması için onaylı üyelik sistemi var. Bu nedenle blogunuzun adresini üyelik başvurularınız sırasında paylaşmayı unutmayın. Bir de bu yeni platforma destek olmak adına, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirseniz; çok mutlu olurum. Birlikte keyifli bir yayın hayatı geçireceğimizi ve güzel yardımlaşmalarda bulunacağımızı düşünüyorum. Vira bismillah! :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

20 yorum:

 1. Hayırlı olsun, hemen bakıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaydolduğunuz için teşekkür ederim. Üyeliğinizi ilk gün onayladım ama sizleri henüz göremedik aramızda :)

   Sil
 2. Hayirli olsun guzel fikir cok isimize yarayacak diye dusunuyorum

  YanıtlaSil
 3. Hayirli olsun guzel fikir cok isimize yarayacak diye dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım blog yazarı arkadaşlarla birlikte iyi bir arşiv çalışması yapabiliriz. :)

   Sil
 4. webmaster forumları ağırlıklı olarak wordpress ile ilgilenenlerle dolu blog ile ilgili soru sorduğumda cok az yanıt alabiliyorum çok guzel oldu bu fikir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Fahrican! Sen de hoş geldin foruma. :)

   Sil
 5. hemen bakıyorum hayırlı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgilenmenize sevindim! Hepimize hayırlı olur umarım :)

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Sunay, beğenmene ve üye olmana çok sevindim! Sen de hoş geldin foruma :)

   Sil
 7. güzel olmuş.
  http://www.ahmetduzen.net/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Ahmet Bey, sizleri de aramızda görmek isteriz :)

   Sil
 8. Hayırlı olsun..Sizinle iletişime geçmeyi çok isterim..Yazılarınız çok faydalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sizi de görmek isteriz Ehli Forum'da! Birlikte geniş bir arşive sahip olacağımızı düşünüyorum. :)

   Sil
 9. Güzel bir fikir bakacagim.

  YanıtlaSil
 10. Benim iki blogum var ancak sadece biri ile üye olabildim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya Hanım, bir blogunuzla üye olup diğerini de imzanıza ekleyebilirsiniz. Üyeliğiniz onaylandı zaten. Her iki blogunuzu da tanıtabilirsiniz, her iki blogunuz için de sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. Ehli Forum'a üye olduğunuz için teşekkür ederim, hayırlı olsun :)

   Sil
 11. Hocam, bu yazıyı görür görmez üye oldum. Herkese hayırlı olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Portal Blogger, foruma siz de hoş geldiniz! Üyeliğiniz hayırlı olsun :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.