Borçlarımı Nasıl Ödeyebilirim?

Borçlarımı Nasıl Ödeyebilirim?

Yakın çevremden ve internetten gözlemlediğim - duyduğum kadarıyla; birçok kişinin borç yükü son zamanlarda oldukça artmış durumda. Bu konumda olan birçok kişinin sorusuysa aynı: "Borçlarımı nasıl ödeyebilirim?" Hayat tecrübemin çok olmadığını düşünsem de borç ödeme konusunda oldukça idmanlıyızdır, ayıptır söylemesi hem de ailecek. Çocukluğumdan beri sürekli ödenen bir takım borçlar olduğu için, yeni borçların edinilmesi ve ödenmesi konusunda da oldukça sıkı bir deneyimim var. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, sizlere bugün borçların ödenmesi konusunda fikir vermeye çalışacağım. (Bunu özellikle söyledim. Çünkü bu yazıyı okuyacak kişiler, gerçekten "Borçlarımı nasıl ödeyebilirim?" sorusunu Google'a dahi sormak durumunda kalan kişiler. Durumunuzu biliyorum ve anlıyorum. Kısacası: ben de sizin gibi damdan düşen biriyim.)

Şimdi gelelim, borçları nasıl ödeyebilirim sorusunun, bendeki cevaplarına. Yine maddeler halinde gideceğim. Yazının sonunda kısacık bir yorum formu var. Hem beğendiğiniz-beğenmediğiniz yerleri yazabilir hem de kendi tecrübelerinizi, borç ödemekte zorlanan kişilere aktarabilirsiniz. :)

Borç ödemek için üç şeyi unutmamak da fayda var. İlki: Borcu hızlı ödemek ve yükten (faizden) kurtulmak gerek. İkincisi: Borçları hızlı ödeyebilmek için, gelir artışına ihtiyacınız var. Üçüncüsü: Borçları hızlı ödeyebilmek için, gider düşüşüne ihtiyacınız var. Bu yüzden borçlarımı nasıl ödeyebilirim sorusuyla uykusu kaçanlar için, iki ana alt başlıkta inceleyeceğiz meseleyi. Gelir artışı, gider düşüşü...

Borçları Daha Kolay Ödeyebilmek İçin Gelir Artıracak Öneriler

Geliri artırmak, sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor çoğu zaman. Ancak yine de yapılabilecek şeyler var. Maddeler halinde gidelim.

1- En Kolay Yol: Maaşınıza Zam İsteyin

Eğer kendi işinizi yapmıyorsanız, işvereninizden maaş zammı istemek geliri artırmanın en kolay yolu. Elbette her zaman bu isteğinize cevap alamayabilirsiniz. Ama istememek, istemekten daha riskli emin olun. Kimse sizi zam istediğiniz için işinizden filan kovmaz meraklanmayın. Şansınızı deneyin yani.

2- Fazla Mesai Yapmayı Deneyin

Eğer işiniz daha fazla çalışmanıza müsaade eden bir yapıdaysa, özel yaşamınızı çok fazla sıkıntıya sokmayacak şekilde; mesai sürenizi uzatabilirsiniz. Elbette şirketinizin de mesailerinizi yazan ve zamanında ödeyen bir yapıda olması önemli. Gelir artışı sağlamanın kolay yollarından biri bu.

3- Yeteneklerinizi Değerlendirin

Bionluk ve Fiverr gibi sitelerde, yeteneklerinizi kullanarak satış yapabilirsiniz. Borçlarınızı ödemede size ilave gelir ve dolayısıyla kolaylık sağlayabilir. Ne tür bir hizmet satabilirsiniz bu tarz sitelerde? Bu soruyu kendinize sorun. Ben içerik üretebilirim. Fotoğraf çekebilirim. Program yazabilirim. Bazı araştırmalar yapabilirim. Peki, siz ne yapabilirsiniz?

4- Elinizdeki Fazlalıkları Satın

Letgo gibi uygulamalar, ek gelir oluşturmak için oldukça iyi yerler. Kullanmadığınız teknolojik cihazlar, ikinci el kitaplar - dergiler, ayakkabılar, mobilyalar... Aklınıza ne gelirse! Letgo'da satılan o kadar ilginç şeyler var ki; siz de borçlarınızı ödeyebilmek için eşyalarınızı ikinci elde rahatlıkla satabilirsiniz. (Porselen çorba potunu takas etmek isteyen birini gördüm! Düşünün neler neler var ikinci el sitelerinde ve uygulamalarında!)

Borçları Daha Kolay Ödeyebilmek İçin Gider Azaltacak Öneriler

Bütçe dediğimiz şey, gelir ve gider kalemlerinden meydana geliyor. Gelir - gider dengesini ne kadar gelirler lehine çekebilirsek; borçları ödeyebilmek de o kadar kolaylaşacak. Şimdi, gelelim borçları daha rahat ödeyebilmek için gider azaltacak önerilere...

1- Gereksiz Abonelikleri İptal Ettirin

Gerçekten kullanmadığınız aboneliklerinizi düşünün. Spor salonları, dergi abonelikleri, dizi-sinema paketleri vs.vs. hangilerini kullanmıyorsanız (gazete-dergi ve dizi-sinema paketleri en başta) hepsini iptal ettirin. Elinizde kalacak her bir kuruş, borç ödemede size kolaylık sağlayacaktır. Buralardan artırdığınız paralar, muhtemelen aylık 100-150 lira tutacaktır.

2- Hemen Şimdi Tasarrufa Başlayın

Yol üstündeki o büfeden arada bir aldığınız çikotalar, arkadaşlarla arada bir gittiğiniz o meşhur kahve zinciri, yemeklerini çok beğendiğiniz ve arada uğradığınız o güzel restaurant... Hepsini unutun. Borçların tamamı ödenene kadar! Varsa eğer, bu süreçte zararlı alışkanlıklarınızı da bırakın. (İsimlerini anmıyorum ama siz neleri kastettiğimi anlıyorsunuz.) Buralardan artırdığınız paralar, tahmini olarak aylık 300-400 lira civarında tutacaktır.

3- Kredi Kartı Limitinizi Hemen Düşürün

Borçların asıl ortaya çıkışı, büyük ölçüde krediler ve kredi kartlarıyla oluyor. Kredileri pas geçiyorum ancak kredi kartları için söyleyecek bir çift sözüm var. Kredi kartlarının acayip cazip bir tarafı var. Para harcadığınızı hissettirmiyor. Limitlerin yüksek olması, taksit avantajları(!) gibi birçok detay, sizi daha fazla harcamaya itiyor. Bu da giderlerinizi, fark etmeden yükseltiyor. Borç ödemekte zorlanıyorsanız ve harcamaları kısamıyorsanız; en etkili yöntem kredi kartı limitlerini düşürmek. Daha da iyisi kartları iptal ettirmek. Ama bu her zaman o kadar kolay olmuyor, farkındayım.
Hesap işletim ücreti almayan bankalar var, bilin: Hesap İşletim Ücreti Ödemeyin

4- Daha Minimal Olan Tercihlerde Bulunun

Daha küçük bir eve taşının mesela. Ya da işe gidip gelirken arabanızı değil, toplu taşımayı kullanın. Kısa mesafelerde yürümeyi tercih edin. Dolabınızı daha uzun aralıklarla yenileyin. Mümkünse, "yenileme" lafını hayatınızdan çıkarın. Kısacası, lüks yahut şatafatlı olanlardan vazgeçerek, daha minimal olanlara yönelin. Bu kolay değil, farkındayım ancak borca hayat yaşanmaz, sizin de bunu fark etmeniz gerekiyor.

"Borçlarımı Nasıl Ödeyebilirim?" Diye Kendime Sordum

Yazının baş kısmında demiştim, borç ödeme konusunda idmanlıyım diye. Borçlarımı ödeyebilmek için, kendime çok soru sordum. Çok yol denedim. Üstelik borçların birçoğu bana ait bile değildi. Kimi zaman ailevi durumlar, kimi zaman başka özel "istisnalar" ortaya çıkıyor ve beni borç ödemek durumunda bırakıyor. Açık konuşayım, şu anda da borç ödüyorum. Yazının bir özeti olarak, neler yaptığımı anlatayım size.
Para biriktirmeyi öğrenin: Para Biriktirmek İçin 7 Pratik Yol
Telefonumdaki internet paketini iptal ettim. Evde ve işyerinde wi-fi var zaten, gerek yok dedim. Arabayla işe gidip gelmeyi bıraktım. Dolmuş kullanıyorum. Duruma göre yürüyorum. Letgo'da satış yapmaya başladım. Bir zaman önce Çin'den getirttiğim ufak tefek şeyler vardı. Onları satışa çıkardım. 
Yakın zamanda maaş zammı aldığım için, maaş zammı istemedim. Yüzsüzlük olacaktı. Ama fazla mesai yapmaya başladım. Elektrik, su ve doğal gaz gibi zaruri kalemlerde tasarrufa başladım. Pasif gelir elde etmemi sağlayan yöntemleri artırmaya karar verdim ve daha önce yaptığım Youtuberlık ve stok fotoğrafçılığına başlama kararı alım. Bunun için çektiğim fotoğrafları satmak üzere tasnif etmeye başladım. Youtube için de hazırlıklarım sürüyor. Muhtemelen Ehliblog'un bir video kanalı şeklinde işleyecek. 
Ücretli olarak içerik üretmeye başladım. Sonuç olarak aylık tasarruflarım, 250 liradan fazla tutuyor. Fazladan elde ettiğim gelirse, şu anda 200 lira dolayında. 450 lira beni şimdilik rahatlatan bir miktar.

Son Sözler

Yazımı bitirmeden önce, borcunuz varsa ve borcumu nasıl ödeyebilirim diye kendinize sormaya başlamışsanız; kredi çekerek borç kapatmak gibi aksiyonlara girmeyin! Bu yapacağınız büyük hatalardan biri olur. Bir süre sonra faiz sarmalına girersiniz. Borcu azaltmanın, kapatmanın en kolay yolu, bütçeyi gelirler lehine döndürmekten geçer.

Benim kendime sorduğum "Borçlarımı nasıl ödeyebilirim?" sorusunda verdiğim yanıtlar bu şekilde. Siz ne dersiniz borçlarımı bu kez de kolaylıkla ödeyebilir miyim? Sizin borç ödemekte kullandığınız metodlar neler?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Ben kendimi bildim bileli borç ödüyoruz çünkü memur çocuğuyum ve ellerine 3 kuruş para geçerse onu 5 kuruşa çıkarıp ev alıyorlar peki para 3 kuruştan 5 kuruşa nasıl çıkıyor ? Kredi ile tabiki şuan hala ödüyoruz tek avantajımız evlerin kiraya verilmesi oluyor yani ev , borcun büyük kısmını kendi kendine ödüyor allah kimseyi zorda bırakmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin FahriCan amin! Bizde de durum buna yakın. Ama borçların birikmesinde daha çok babamın mali disiplinsizliği var. Bu yaz söz-nişan düşünüyordum. Fakat aralık-ocak ayından beri borç var diye, kara kara düşünüyorum. Mecburen erteledim artık. Kız arkadaşım da sağolsun anlayışlı biri. Sıkıntı olmuyor ilişkimizde ama yine de benim dışımdaki bir sebepten ötelenmesi ve birikimlerimin farklı kanallarda heba olacağı düşüncesi ürpertiyor beni. Kıymetli yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Güzel Paylaşım Olmuş ELinize Sağlık... Takipteyiz...

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Paylaşımlar için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim arkadaşlar, teşekkürler.

   Sil
 4. etkileyici bir içerik olmuş teşekkürler..

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.