Blog Yazarlarına Altın İpucu: Hangi Tür Yazılar Daha Çok Okunuyor?

Hangi Tür Yazılar Daha Çok Okunuyor?

Blog yazarlarının en çok zorlandıkları meselelerden birisi, yazacak içerik bulma konusudur. Yazacak içerik bulunsa da hit getirecek yazı konusu bulmak yeterince kolay değil. Her konuda yazılabilir elbette ancak her konu hit getirmeyecektir. Bu noktada bir önceki cümlede verdiğim başlık çok işe yarayabilir. Peki, tek başına yeterli mi o linkte anlatılanlar? Maalesef değil. Çünkü o yazıda arama motorlarından ziyaretçi sağlayacak yazı konularına değinildi. Sosyal medya tarafındaysa, işler biraz daha farklı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan içeriklerde, hangi tür yazılar daha çok okunuyor?

Sosyal Medya ile Çok Okunacak Yazı Konuları Nasıl Bulunur?

Sosyal medyada kullanıcılar, genellikle kollektif hareket etme eğiliminde. Türkiye'de ve dünyada kullanıcılar, viral içerikleri, çabuk tüketilebilen şeyleri seviyorlar. Bu yüzden de kısa videolar, birkaç cümlelik aforizmalar ve fotoğraflar hızlıca yayılıyor. Bu bizim için anahtar bilgilerden biri. Bu bilgiyi kullanabilmekse, blogunuzda yayınladığınız içeriğin daha fazla kişiye ulaşmasında yardımcı olabilir. Bu noktada en iyi örnek alabileceğiniz siteyse Onedio. Daha önce yazdığım, Onedio neden çok ziyaret ediliyor başlıklı yazıysa; tam olarak bunu açıklamak üzerine yazıldı. Onedio'nun stratejisini, kendi alanınızda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 3 şey var: Yerli ve yabancı kaynakları iyi takip etmek, yazınızı doğru etiketlerle paylaşmak/konuyla ilgili olanları haberdar etmek ve en önemlisi etkileyici bir başlık atmak.
Aslında meselenin özü, yazının başlığında saklı. Yazınızın başlığı ne kadar etkileyici olursa; o kadar kişinin ilgisini çeker. Eski blogculardan Volkan Yılmaz (Wolkanca), vaktiyle bir yazı paylaşmıştı. Yazının başlığı da "Çok Çekici (+18)" idi. Sosyal medyada görünce, ben bile "Yuh! Böyle bir şey yazmış olamaz." diyerek tıklamıştım. Birçok kişinin de benzer tepkiyle yazıyı açtığına eminim. Peki yazıda ne vardı? Araba çekicisi... Biraz sansasyon gayet yerinde olur. Başlık konusunda, daha derinlemesine ipuçları için sizi, Etkileyici Yazı Başlığı Nasıl Hazırlanır başlığına alalım =)

Bunlar tamam. Genel plan az biraz belli. Ama hala hangi tür yazılar daha çok okunuyor meselesine gelmedik. Şimdi oraya geliyoruz. 

Hangi Tür Yazılarınız Daha Çok Okunur?

Burada olay, biraz daha blogunuzun konusuyla ilgili. Blogları bu noktada üç ya da dört alt başlıkta ele almak gerek. Kişisel bloglar, gündem blogları, teknik bloglar gibi... Kişisel bloglarda ziyaretçi önemlidir ancak gelip gelmemeleri genellikle çok önemsenmez. Az ziyaretçi de okusa, kişisel blog yazarları genelde içlerini dökecekleri bir mecra oluşturmaya çalışırlar. Bu yüzden kişisel blogları pas geçiyorum.

Gündem bloglarıysa, gündeme göre şekillenen ve okunma-seslerini duyurma çabasında olan blogcular tarafından tutulur genelde. Haliyle okunma çabasının çok görüldüğü gruplardan birisidir. Gündem blogu yazıyorsanız, sosyal medyadan ziyaretçi çekmeniz hızınıza bağlı biraz. Hit alınabilecek güncel kelimeleri bulmak için yaptığımız şeyleri yazı konusunda bulmakta ve bu konulara ziyaretçi çekmekte de yapacağız.

Eğer blogunuz biraz daha teknik konulara yakınsa, Ehliblog gibi, alanınızdaki otorite blogları muhakkak takip etmelisiniz. Takip etmekle kalmayıp, etkileşime de geçmelisiniz. Böylece doğal bir ziyaretçi havzası oluşturabilirsiniz. Öte yandan ilgi çekici konuları daha rahat görebilir ve yerine göre farklı bakış açıları da sunabilirsiniz. Elbette sadece otoriteleri takip etmek yeterli bir girişim değil. Kaldı ki, konumuz tam olarak bu da değil. Amacımız okunacak yazı hazırlamak. Bu tarz blog yazarları için esas konular, nasıl yapılır konuları. Ehliblog'da gördüğüm, deneyimlediğim, sosyal medya ziyaretçisinin asıl ilgisini çeken konular, bilgi içerikli ve nasıl yapılacağını gösteren yazılar...

Bu nedenle, rahatlıkla diyebilirim ki; insanlara yardımcı olacak türden içerikler ürettiğinizde blogunuzda yazdığınız yazılar, sosyal medyadan daha çok okuyucuya ulaşacaktır. Daha fazla paylaşılacak ve daha fazla yorumlanacaktır.

Son Sözler

Blog yazarlığı yapıyorsanız, bir şekilde ziyaretçi sayınızı artırmaya çalışırsınız. Ve birçok yol denersiniz. Ancak aklınızda tutmanız gerekenlerden belki de en önemlisi ilgi çekici içerikler hazırlamaktan geçtiğidir. Siz ne dersiniz, ilgi çekici içerikler ziyaretçi sayınıza pozitif katkı sağlar mı? Siz hangi yöntemleri uygulayarak ziyaretçi sayınızı artırmaya çalışıyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

21 yorum:

 1. Merhaba; Ben yemek bloğu yazarıyım. Fakat doğal olmaya ve mutlaka birkaç satır da olsa özel hayattan bahsederek konuya giriş yapmaya çalışırım.
  Asıl konuyu da satır aralarında vurgularım. Diğer bloglarda yorum yaparkende eğer aynı yemek tarifinden bende de varsa. bendeki konu başlığını yenilerim. Vurgularım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ama bu googlenin gozunde farklı algılanır index olayında sıkıntı çıkarabilir

   Sil
  2. Kalıcı bağlantılarınız değişmiyorsa, ya da değişse bile yönlendirmeleri yapıyorsanız; bir sorun olmaz düşüncesindeyim Google tarafında. Fakat değiştrdiğiniz yazı başlığı, diğer blog yazarlarıyla rekabet edebilir durumda oluyor mu? Yani Google'da arama hacimlerine göre; "Musakka Tarifi" çok okunurken, "Musakka En Lezzetli Şekilde Nasıl Yapılır?" sorgusu çok okunmayabilir. Buna dikkat ediyor musunuz?

   Sil
 2. tskler hocam tavsıyenız cok iyi oldu sıtem ıcın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, umarım faydasını görürsünüz.

   Sil
 3. Hocam Volkan Yılmaz'ın o yaptığı paylaşımı ben de hatırlıyorum. Gerçekten başlık atma konusunda gerçek bir dehaydı adam. Bir de yazı içerisinde yönlendirdiğiniz linkler de çok iyi. Ben de böyle yönlendirmelere başvuracağım, faydasını göreceğime inanıyorum. Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi nerelerde hiçbir fikrim yok ama iyi takipçisiydim :)

   Sil
 4. Elinize sağlık, başlık konusunda çok haklısınız :) Hiç okumayacağınız bir yazıya bile tıklayabiliyorsunuz. Şimdi tüm haberler 'o kadın, bu yiyecek, şu ünlü' diye başlıyor, isimlerini yazsa gelen olmaz belki :)
  Taktik çok önemli ;D
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Bir de son dönem moda oldu Facebook'ta filan. "Gece Bunu Yapmadan Sakın Uyumayın!" bir fotoğrafın altında sarı bir bant üzerine bu tarz yazıları yazıp yayınlıyorlar. "Neyi yapmadan yatmayım?" deyip giriyoruz sitelere. Birçoğu artık suyunu çıkarmış olsa da işe yaradığı muhakkak. Kıymetli yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Alanımızdaki benzer yerli ve yabancı blogları takip etmek bu işin anahtarı gerçekten. Özellikle yabancı bloglar ile çok fazla yazı fikri edinilebiliyor. Ayrıca gözlemlediğim kadarı ile insanımız interneti çözüm odaklı kullanıyor. Bu nedenle yazılarda onlara birşeyler vermek ve öğretmek gerekiyor.

  Bunun hariinde sosyal medya ile viral yayılma imkanı tanıyacak yazılar hazırlamak da gerekli. Bu konuda denemeler yapmalı, iyi örnekleri incelemeli(evet onedio gibi :) ) ve analizler yapmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Bir süredir e-ticaretle uğraşıyorum ve gördüğüm şu ki: Analiz her şeydir. Müşterilerin dönüşleri, ziyaretçi istatistikleri, sosyal medyada paylaşım oranları vs. her şey analizin bir dalı ve analiz ne kadar çok dallandırılırsa; sonucunda elde edilen dönüş de o kadar güzel oluyor. Blog yazarları için de durumun aynen geçerli olduğunu düşünüyorum.

   Sil
 6. ellerine sağlık ozan, bende yeniyim blog yazmakta. genelde farsça yada başka dillerden şarkılar çevirip paylaşıyorum.
  geliştirmek için önerilerin varsa sevinirim. başarılar
  http://gumusdis.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. İlginç bir alanda yayın yapıyorsunuz. Oldukça hoş da bir tercih. Fakat blog yazarken biraz daha dikkatli olmalısınız. Yoldan çıkmak mı evet başlıklı bir yazınız var blogunuzda. O yazıdan iki tane var mesela. Birisi yanlışlıkla yayına alınmış gibi duruyor. Blog yazarken bu tarz detaylar arama motorundan gelecek olan ziyaretçi sayınıza negatif etki edebilir. Yayın hayatınızda başarılar dilerim!

   Sil
 7. Bu işin matematiğini yıllardır biliyorum. Eğer adınızsoyadiniz yapmayacaksınız belirli alanlar. Bunlardan bir ya da birkaçına yönelirseniz popüler olanlarla parsayı toplarsınız. Ama yok, ben kendi adımsoyadım.com şeklinde yapacaksınız, bu da ilgi alanlarınız ve adınızla alakalı doğru orantılı şeyler yapmaya zorlayacaktır. Yani eğer bir şey yapıyorsanız bu muhakkak bildiğiniz şeyler olmalı ve uygun domainde yapılmalıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumunuz ve yazıya katkı sağladığınız için teşekkür ederim.

   Sil
 8. Gerçekten yorumlarınız çok yerinde. Örnek vermek gerekirse aynı tarz makaleyi farklı başlıklarla paylaşmıştım zamanında birinin hit alma seviyesi çok yüksek iken diğer makale bunun yanından dahi geçmedi. İşin özü etkileyici olmak lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Sosyal medya bunu gerektiriyor artık :)

   Sil
 9. Bugüne kadar takipçi sayımı artırmayı hep gerçek hayatta tanıştığım insan sayısı ile bağdaştırdım. Gerçek hayatta insanların aklında kalmak, blogunuza ya da sosyal medya hesaplarınıza organik ve faydalı takipçiler sağlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsim soyisim olarak yayın yapıldığı takdirde, bu kesinlikle doğru. Ancak anonim blog yazarları için bu maalesef geçerli değil. :(

   Sil
 10. Özellikle teknik konular çok okunuyorç Ama şöyle bir durum var Türkiye'de blog kıtlığı varmış öyle söyleniyor. Yani içerik olarak az bilgi üretiyormuşuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Maalesef Türkçe bloglarda böyle bir sıkıntı var. Ancak zaman içerisinde bu sorunun aşılacağına inancım tam benim. Özellikle niş alanlarda oldukça kaliteli bloglar ön plana çıkmaya başladı ve bu oldukça ümit verici.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.