Veri Yedeklemenin Önemi

Sonradan üzülmemek için geç olmadan verilerinizi yedekleyin
Sonradan üzülmemek için geç olmadan verilerinizi yedekleyin
İnternet her geçen gün daha tehlikeli bir yer oluyor. Her ne kadar nimetleri tartışılmaz olsa da, gerekli koruma tedbirlerini almayanlar için internet her an her şeyin olabileceği bir alan. Özellikle kullanıcını bilgisayarına ve verilerine el koyarak fidye isteyen ransomware saldırıları günümüzde bir hayli popüler. Örneğin üyesi olduğunu bahis sitelerinden birisinden geliyormuş gibi görünen, ama aslında saldırganlardan birisi tarafından gönderilen bir mesajdaki linke tıkladığınızda bilgisayarınızın korsanlar tarafından ele geçirildiğini ve ekranınızda bir fidye mesajının görüntülendiğini görebilirsiniz. İşte böyle kötü bir sürprizle karşılaştığınızda daha sonrada üzülmemek için verilerinizi yedeklemeniz şart.

Taşınabilir sabit disk üzerine yedekleme

Veri yedeklemek dendiğinde ilk akla gelen seçenek, bir taşınabilir sabit diske yedekleme. Taşınabilir sabit diskler eskiden oldukça pahalıydı ve birçok kişi bunları alamıyor veya çok daha düşük kapasiteli olanları alarak sadece önemli verilerini yedeklemeyi tercih ediyordu. Ancak teknolojideki en son gelişmeler sayesinde artık birkaç TB’lık sabit diskleri birkaç yüz TL’ye alabiliyorsunuz. Dolayısıyla bunlardan edinerek en azından fotoğraflarınızı, önemli videolarınızı ve belgelerinizi taşınabilir disklere düzenli olarak yedekleyebilirsiniz.


Taşınabilir sabit disklere yedeklemeyi manüel olarak, kendi belirlediğiniz periyotlarla yapabileceğiniz gibi, çoğu ücretsiz olarak kullanıma sunulan bazı programlar ve araçlarla da gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçeneğin, her belgenizi her zaman yanınızda taşıyabilmek gibi bir avantajı da var; ama bir dezavantajı da söz konusu: Sabit diskler fiziksel faktörlere karşı hala hassaslar ve belirli bir kullanım ömürleri var.

Çevrimiçi sabit disk seçeneği

Sabit disklerin bahsettiğimiz bu dezavantajlarından kaçınmanın en iyi yolu, günümüzde giderek yaygın hale gelen çevrimiçi sabit disk çözümlerinden yararlanmanız. Hemen her çevrimiçi depolama hizmetinin sınırlı bir kapasite sunsa da, en azından önemli belgelerinizi yedeklemenize yetecek kadar depolama kapasitesi sunan bir ücretsiz çözümü var. Tüm verilerinizi yedeklemek ve gelişmiş araç ve hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız, bu hizmetlerin ücretli versiyonlarını da kullanabilirsiniz. Tıpkı sabit disklerde olduğu gibi, çevrimiçi depolama hizmetlerinin de fiyatları bir hayli düştü.

Şu anda en popüler online depolama hizmetleri Dropbox, Google Drive ve OneDrive olarak dikkat çekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bunların her birisinin giriş seviyesindeki kullanıcılar için sunduğu ücretsiz çözümler var. Ücretli çözümlerde ise tüm yedekleme ihtiyacınız karşılayabilirsiniz. Bu hizmetlerin birçoğu buluta otomatik yedekleme de yaptığından, verilerinizi herhangi bir şekilde kaybedeceğinizden korkmanıza gerek yok. Ayrıca fiziksel etkilerden de zarar görmeyecek olan verilerinizi internet bağlantısı olan her yerde yanınızda taşımış oluyorsunuz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Valla bu pişmanlığı en çok yaşayan insan benimdir herhalde :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin başına muhakkak geliyor bir şekilde. Çağımızın pişmanlığı veri yedeklememek :D

   Sil
 2. ücretli çözümler son derece maliyetli olabiliyor. Faydalı bir yazı hacam teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, dropbox senkronizasyonu benim en sevdiğim yol :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.