Tembellikten Kurtulma Duası

Tembellikten kurtulmak

Son zamanlarda, genel olarak üzerimde bir tembellik hali var. Üşengeçlik de denilebilir ya da ikisi birden. Bilmiyorum. Haliyle, bir şeylerin ters gittiğini düşünerek Google'lamaya başladım. Hem de bana yeni yazı konusu olur dedim. Aramaya başladım, birkaç önemli bilgi edindim tembellikten kurtulma üzerine. Fakat daha ilgincini, Google arama tavsiyelerinde buldum. Google bana tavsiye olarak "Tembellikten kurtulma duası" aramasını veriyordu. Duayı da buldum okudum. Bu yazımı okuyan ziyaretçilerimle de yazımın devamında paylaşacağım duayı. Fakat önce başka bir noktaya temas edeceğim.

Öğrendiğim bilgilerden bir yazı konusu çıkabileceğini düşündüm. Ve her yazımdan önce yaptığım gibi, aranma hacimlerine baktım. "Tembellikten kurtulma yolları", "tembellikten nasıl kurtulunulur", "tembellikten kurtulmak için" ve en sonunda da "tembellikten kurtulma duası" aramasına baktım. Son anahtar kelime dışında hepsinin hacmi 0 gözüküyor. Kocaman bir sıfır. Duanın aranma hacmiyse, 320. Ben de buradan yazının daha da ilginç bir hal alacağını düşünerek yazmaya başladım. (Hatta Google'ın önerilerinde "Tembellikten kurtulma duası Nihat Hatipoğlu" araması da var. Bana ilginç geldi baya.)
Yazının bu kısmı tembellikten kurtulma duası için gelen sevgili okurlarıma. Allahümme innı euzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazeni ve’l aczi ve’l keseli ve’l-cübni ve’l-buhli ve dalai’d-deyni ve ğalebeti’r-ricali şeklinde okunan ve Allah’ım! Hüzünden, kederden, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, borç baskısından ve insanların kahrına uğramaktan sana sığınırım. manasına sahip olan dua, tembellikten kurtulma duası olarak biliniyormuş.

Şimdi devam edelim... Buradan ilginç bir noktaya zıplayacağım.

Tembellik Paradoksu

Ben Google aramalarındaki bu ilginç duruma kendimce bir isim verdim. Şimdi, süreç şöyle işliyor. İnsanlar, öncelikle tembel olduklarını reddediyorlar. Sonrasında, tembellik yapıyorlar. Sonra bir şey oluyor ve tembelliklerini kabul ediyorlar. Tembelliklerini kabul ettikten sonra, yine tembellik yapıyorlar. Tembelliklerinden kurtulmak için, kendileri bir metot geliştirmek ve hayatlarında bir takım değişikliğe gitmek yerine; dua ediyorlar.


Yanlış anlaşılmak istemem, dua edilmesin demiyorum. Ama metot araştırmak yerine dua araştırmak, kendimiz çaba sarf etmeden; Allah'ın bize yardımcı olmasını istemek, ne bileyim bana garip geliyor. Benim bildiğim ve anladığım tevekkül kavramıyla da pek eşleştiğini de söyleyemem açıkçası. Yani bu durum, bir paradoks. Tembellikten kurtulmak isteyen kişi, tembellikten kurtulma yollarını aramak ve uygulamak yerine; tembellikten kurtulma duası ederek işi çözmeye çalışıyor. Ben de bu durumu tembellik paradoksu olarak adlandırıyorum.

Peki var mı bir çözüm önerim? Var.

Tembellikten Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Tembellikten kurtulmak için, öncelikle çalışma azmini kazanmaya odaklanmalı ve disiplin meselesini halletmelisiniz. Aslında birçoğumuz çalışmak istemediğimiz için değil, "Sonra yaparım." dediğimiz için tembeliz. O sonraların hiç gelmeyeceğini içten içe bilsek de, hep sonraya erteliyoruz. O yüzden önce disiplin!
Blog Yazma Disiplininizi Koruyun: Blogcular İçin 10.000 Saat Kuralı
Disiplininizi nasıl kazanacağınız, bambaşka bir yazının konusu... O yüzden bunu sonraya bırakıyorum. (Al işte tembellik yaptı demeyin, okuyan kişileri düşündüğümden sonraya bıraktım =)) Disiplin konusunu atlayarak, tembellikten kurtulmak için yapmanız gerekenleri (Düzeltiyorum, yapmamız gerekenleri) sıralayayım...
 1. Ertelemeyi hemen bırakın. Yapmanız gereken ne varsa, kolay olandan başlayarak; hemen şimdi yapmaya başlayın. Tembellikten kurtulmanın en kolay yolu, çalışmaya başlamak. Çarklar dönmeye başladığında, paslar da açılmaya başlayacaktır.
 2. Motivasyonunuzu diri tutun. Çalışmak için zorunluluktan ziyade, motivasyona ihtiyacımız var. Birçok lider vasıflı yönetici, çalışanlarına işi zorunluluk haline getirmezler. "Hedef" haline getirirler ve ara hedefler koyarlar. Ara hedefler de ödüllendirmeler yapılır ve çalışan kişi, motivasyonunu korur. Siz de kendinize küçük ara hedefler ve büyük ana hedef belirleyin. Ve elbette ödüller de... Ödüller, tembellikten kurtulmak için size motivasyon kaynağı olacaktır.
 3. Sizi tembelliğe sevk eden alet-edavatı çalışma zamanlarında kapalı tutun. Benim için sosyal medya ciddi bir tembellik kaynağı. Bu yüzden, yazı yazacağım zaman artık sosyal medya hesaplarımdan çıkış yaparak başlıyorum işe. Sizin için bu televizyon ya da bambaşka bir şey olabilir. Bu her neyse, kapalı tutun.
 4. Aynı şeyleri bile yapıyor olsanız, farklı yollar deneyin. Bir işi sürekli aynı şekilde yapmak boğucu bir hale gelebilir ve sizi tembelleştirebilir. Bu yüzden yeni yöntemler deneyin.
 5. Konsantrasyon eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, üçüncü maddedeki tavsiyeye bakın. Eğer bu tavsiye, size bir fayda sağlamıyorsa; konsantrasyon çalışmaları yapın. Konsantrasyon eksikliğinizi, egzersizlerle gideremeyeceğinizi düşünüyorsanız; profesyonel destek alabilirsiniz.
 6. Belki de ilk söylemem gerekeni sona sakladım: Tembelliğinizi kabul edin. Ben dahil birçok kişi, önce tembelliğini reddeder. Kabul ettiklerindeyse, tembellik paradoksuna sürüklenebilir. Bunun için, işe kabul etmekle başlayın. Tembel olmak ayıp filan değil. Zararı da sadece size. Bu yüzden kabul edin ve tembellikten kurtulmak için çalışmalara başlayın.

Son Sözler

Yazıyı yayına daha çabuk almak ve tembellik etmemek için, birkaç parçada yazdım. Eğer bölümler arasında kopukluk olmuşsa özür dilerim. (Tembellik etmeyip okudum, gözüme çarpan bir şey olmadı ama dikkatimden kaçtıysa uyarabilirsiniz =)) Tembellikten kurtulmak için, bundan sonraki yol haritamı aşağı yukarı bu saydığım şekilde hazırlayacağım. Siz ne dersiniz, ben tembellikten kurtulabilir miyim?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

11 yorum:

 1. Yine mükemmel bir yazı çıkarmışsınız. Tembellik çeşitlerinden biri de "yorum yazma tembelliği" maalesef:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız! Bir çok blog yazarını takip ediyorum. Tembellik etmesem yazsam, hem yazan kişiyi motive edeceğim hem de "Ben seni okuyorum." deme şansına sahip olacağım. Ama tembelliğimden kurtulamadığım için, aksıyor. :) Bundan sonra yazacağım. Kimseye olmasa bile kendime söz veriyorum :)

   Sil
 2. Faydalı tespitler yapmışsınız.Neredeyse hepsi bende var.Ayrıca tembelliğin en kötü yanı sabahları uyanamamak yada geç kalkmak (öğleden sonra : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erken kalkmaya başlayınca alışılıyor bir şekilde. Eğer tembelliğinizin sebebi olarak, geç kalkmayı görüyorsanız; kırk gün boyunca 7:30'da kalkın. Sonrasında tembellik-üşengeçlik etmezseniz, alışılıyor :)

   Sil
 3. Şu lanet olası tembellikten bir kurtulsam neler yapcamda işte :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkeste var biraz o sorun ama kısım kısım aşılıyor tembellik :)

   Sil
 4. Evet gerçekten duanın önemi azımsanmayacak kadar büyük ama en önemli şey azim ve kararlılık. Kendimden biliyorum istediğimde elde edemediğim bir şey olmadı. Ama istemiyorsam gözümün önünde dursa görmem. Bence tembellikte biraz istekle alakalı. İnsan isteyince tembellik kalmıyor ortada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru tespit. Tembellik etmek, gerçekten istememekle alakalı olabilir. :)

   Sil
 5. Çok yararlı bir post olmuş,teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. tembellikten kurtulmak için inşirah suresi de okunabilir. gayet faydalı bir yazı teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıya katkı sunduğunuz için teşekkür ederim. Tembellikten kurtulmak için dua arayanlara iyi bir öneri. :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.