Loto Oynayarak Zengin Olmak Mümkün mü?


Bizim coğrafyamızda, insanlar kolay yoldan para kazanmayı seviyorlar. Kolay yoldan ve legal olarak para kazanmanın en güzel yolu da şans oyunları. Haliyle, şans oyunlarına rağbet de artıyor. Pazartesi günü On Numara, Çarşambaları Şans Topu, Perşembeleri Süper Loto, Cumartesi günleri de Sayısal Loto çekilişleri var. Bunlar yetmiyor, her ayın 9-19 ve 29'unda da Milli Piyango çekilişi gerçekleştiriliyor. Yani bir ay içinde toplamda 19 çekiliş yapılıyor. Bu da yetmiyor, Spor Toto ve İddia var sürekli oynanılan. Haliyle büyük hayaller, küçük paralara sıkışıp kalıyor. Peki gerçekten var mı loto oynayarak zengin olma ihtimaliniz?

Loto Oynayarak Zengin Olma İhtimali

Olasılık bilimine göre, böyle bir ihtimal var. Elbette buna ihtimal demeye diliniz varırsa. Sayısal loto oyunu için kabaca bir hesap yapalım mı hep birlikte? 6 sayı seçiliyor, toplam 49 rakam içerisinde.
-İlk sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 6/49
-İkinci sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 5/48 (bir sayı azalacağı için, bu böyle azalarak devam edecek.)
-Üçüncü sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 4/47
-Dördüncü sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 3/46
-Beşinci sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 2/45
-Altıncı sayıyı doğru bilme ihtimaliniz: 1/44
Bunların hepsini tek seferde sizin bilmeniz gerektiğine göre, bu olasılıklar birbirine "ve" ile bağlanacak. Dolayısıyla çarpmamız gerek. Çarptığımız zaman ortaya çıkan sonuç şu: "13.983.816"
Yani bu demek oluyor ki; sizin sayısal lotodan altıyı tutturma ihtimaliniz, on üç milyon dokuz yüz seksen üç bin sekiz yüz on altıda bir! Kabaca, on dört milyonda bir ihtimalle zengin olacaksınız.

Üstelik süper loto gibi, 54 rakam içerisinden oynanan oyunda, bu olasılık iyice azalıyor. Birazcık incelerseniz, süper loto sayısal lotodan çok daha fazla devrediyor. Bu tutma olasılığının azlığından kaynaklanan bir şey.

Peki bu ihtimale para yatırmak, normal bir iş mi?

Maalesef hayır. Rasyonel bir yaklaşım içerisinde, lotodan-piyangodan-kazı kazandan zengin olmak gibi bir hayalin yeri olamaz. Ne yaparsanız zengin olabilirsiniz? Öncelikle "aptal vergisi" ödemekten vazgeçeceksiniz. Yani piyango oynamayı bırakacaksınız. Bunun yerine, piyango için ödeyeceğiniz parayı, önce biriktirecek ve sonra yatırıma çevireceksiniz. Haftada 20 liralık şans oyunu oynadığınızı varsayarsak, yılda 1040 lira parayı kenara koymuş olacaksınız. 20 yıl boyunca bunu yaptığınızı düşünürseniz 20.800 Türk Lirası parayı kenara koyabilirsiniz. Aşağı yukarı, bir emekli ikramiyesine tekabül eder bu rakam. Eğer iyi bir şekilde, yatırım olarak değerlendirebilirseniz, enflasyon üstü bir getiriyle rakamı daha da yukarı çekebilirsiniz. Bu yöntemin, loto oynamaktan çok daha mantıklı olduğu aşikar. Denemesi de geleceğinize yatırım demek... Loto gibi paranızı uçuran bir mekanizma yok.

Son Sözler

Bu durumda, her türlü "talihe" dayanan oyunda; "Kasa her zaman kazanır." mekanizmasının kusursuz işlediğini söylemek yanlış olmaz. Eğer oyunu, kasa olarak oynamıyorsanız; derhal bırakarak birikim ve yatırıma yönlenmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Birikim maceranız için de şimdiden "bol şans" dileyebilirim :)

Kısaca; lotodan para kazanmayı beklemek yerine, buna yatırılacak parayı biriktirmek ve pasif gelir elde etmek için çaba sarfetmeniz çok daha makul olacaktır. Hiç olmazsa, gerçekten elinize bir para geçecek ve uzun vadede size daha çok fayda sağlayacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.