Japonya'da Parmak İzi Devrimi

Yakında Japonya’da her şeyi parmak izinizle yapabileceksiniz
Yakında Japonya’da her şeyi parmak izinizle yapabileceksiniz!
Dört sene sonra düzenlenecek olan 2020 Olimpiyatları’nın hem spor hem de bahis dünyasının heyecanla takip edeceği bir etkinlik olacağı kesin, ancak şimdi Olimpiyatlar teknoloji dünyasından uzmanların da ilgisini çekecek bir hal aldı. Japonya’nın uygulamaya koymayı planladığı parmak izi sistemi ile Olimpiyatlar süresince aklınıza gelen her şeyi sadece parmak izinizle yapabileceksiniz!

Parmak izi ile yapılabilecekler: Sınırsız!

Bilet satın alma, pasaport işlemleri veya güvenlik kontrolleri gibi işlemlerin çok daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefleyen Japonya, 2020 Olimpiyatları öncesinde parmak izi sistemini kullanıma sunmayı planlıyor. Parmak izlerinin kimlik olarak kullanılmasına dayanan bu sistem ile stadyumlara girerken iki parmak izinizi vermeniz yeterli olacak ve uzun uzadıya biletlerinizi çıkartmanız ve bunları görevliye uzatmanız gerekmeyecek!


Sadece stadyuma girişlerle sınırlı kalmayacak bu parmak izi sisteminin çok daha geniş bir kullanım alanı olması planlanıyor. Örneğin, normalde pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz bir otelde yine aynı iki parmak izinizi kullanarak kolayca kayıt yaptırabileceksiniz. Hatta uzmanlar kahve almak, kredi kartı ile alışveriş yapmak gibi aklınıza gelebilecek her türlü işlemi parmak izinizle yapabileceğinizi belirtiyor. Şu anda 300 civarı işletmede parmak izi denemeleri yapılmaya başlandı bile.

Parmak izi devriminin diğer yüzü

Japonya parmak izi sistemi ile çeşitli işlemleri hızlandırmanın yanı sıra nakit para ve kredi kartı taşıma gereğini ortadan kaldırarak suçları engellemeyi ve bu sayede ülkeye daha çok turist gelmesini sağlamayı hedefliyor. Japon hükümetinin yaptığı açıklamalara göre 2020 yılına kadar ülkeye 40 milyon turistin gelmesi hedefleniyor.

Ancak söz konusu güvenlik, hele ki parmak izi gibi kişiye özgü bir şey olunca tıpkı benzeri birçok olayda olduğu gibi kişisel verilerin korunması ile ilgili itirazlar yükselmeye başladı bile. Mahremiyetin korunması gerektiği ve parmak izi uygulamasının bu konuda büyük risk oluşturduğu iddialarına karşılık, toplanan parmak izi verilerinin önceden anonimleştirileceği taahhütlünde bulundu. Tabii ki uygulamada bu vaadin nasıl gerçekleştirilebileceği merak konusu.

Japonya birçok konuda olduğu gibi parmak izi projesi ile de dünyanın ger kalanına öncülük edecekmiş gibi görünüyor. Dünyadaki diğer ülkelerin ve tabii ki Türkiye’nin Japonya’nın bu deneyiminde ne ölçüde faydalanacağı ve yakın gelecekte hayatımızda ne gibi değişiklikler yaşayacağımızı önümüzdeki günler gösterecek.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Parmak izi sayesinde millet yanında sürüyle kart taşımaya son verebilir.Ülkemize gelse acaba ne olur : )

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Biraz geç bir cevap ama Allah korusun parmak katliamları meydana gelebilir. :(

      Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.