İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi ek gelire ihtiyaç duyuyordur hiç şüphesiz. Birçok kişi de ek gelir elde edebilmek için internete yönelir. İnternet üzerinden pasif gelir elde etme yollarını daha önce yazmıştım. Bugün de internetten satış nasıl yapılır, onu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle ne satacağımıza, ya da nasıl bir hizmet vereceğimize karar vermemiz gerek. O yüzden internetten satılacak ürünlerin ve hizmetlerin belirlenmesi ilk alt başlığımız olacak.

İnternetten Satılacak Ürünlerin ve Hizmetlerin Belirlenmesi

İnternetten satış yapma fikri ilk oluştuğu anda, bizi bekleyen soru budur. İnternetten satış yapacağız ama ne satacağız? Doğru ürünü, doğru hizmeti bulamazsak; ne kadar çaba sarf edersek edelim, sonunda zora düşecek olan biz olacağız. Peki, bulduğumuz fikirlerin doğru olduklarını nasıl anlayacağız? Bir dizi teferruat, internetten satış kararımızın geleceğini; daha ilk anda tehdit etmeye başladı bile. Hadi gelin, internetten satış yapmak için, doğru hizmet ve ürünlerin seçilmesinde nelere dikkat etmek gerek, yakından inceleyelim.

 1. Öncelikle, satmayı planladığınız ürünün talep edilip edilmediğine bakmamız gerek. Eğer varsa birebir aynısı, benzerleri, muadilleri ve onların satış miktarlarıyla satış fiyatları ilk ilgilenmemiz gereken nokta. İlk kez piyasaya sünülecek ürünlerdeyse, benzerlerini incelemek yararlı olacaktır.
 2. İnternetten satışa çıkaracağınız şey, daha önceden birileri tarafından satılmaya başlanmışsa; bu ürünü satan kişilerin satış rakamları sizi yanıltmasın. x kişisi günde 1000 adet bu üründen satıyorsa ve y kişisi de 500 adet satıyorsa; "Ben internetten günde 1500 adet satarım." demek, kendinize yapacağınız en ciddi yanlış olur. Bu size talep konusunda fikir verir, ancak ne kadar satabileceğiniz tamamen size kalmıştır.
 3. Diyelim ki; parfüm satmaya karar verdiniz. Büyük e-ticaret siteleriyle rekabete girerek kendi sitenizi mi açacaksınız? Yoksa, Gittigidiyor, Sanalpazar tarzı sistemlerde üyelik açarak mı satacaksınız? (Bana kalırsa, ikinci tercih daha mantıklı. Sebebini yazının devamında anlatacağım.) Hangisini tercih ederseniz edin, internetten satış yapmayı düşündüğünüz odak kelime grubundaki rakiplerinizi muhakkak inceleyin. Arama sıralamasında geçemeyeceğiniz, fiyat olarak daha cazip çıkamayacağınız rakipler varsa; o üründen uzaklaşmaya bakın.
 4. Kâr hesabını yaparken "10 liraya alır, 20 liraya satarım. 10 lira bana kalır." düşüncesine girmeyin. Kargo ve beklenmeyen diğer masrafların o düşündüğünüz kar miktarlarını bıraktırmayacağını bilin. Öte yandan, internetten satacağınız ürünün boyutu, kargo masrafınızı doğrudan etkileyecektir. Aklınızın bir kenarında tutun.
 5. Stok tutup tutmayacağınıza ve bütçenizin ne kadarının stok için ayrılacağına dikkat edin. İnternetten kulaklık satışı yapmak istiyorsanız, tutacağınız stok yüksek maliyetlere sebep olmayacaktır. Ancak cep telefonu satışı yapmak istiyorsanız, bunun stok maliyeti çok yüksek olabilir.
Bu beş maddeye dikkat ederek internetten satış için gerekli ürünü aramaya/üretmeye/tedarik etmeye başlayabilirsiniz.

İnternetten Satış Nerelerde Yapılır?

İnternetten satış yapmak isteyen birçok kişi, satışı nerede gerçekleştireceği konusunda tereddüte düşüyor. Birçok mecra var satış yapabilmek için. Ancak ben popüler olanları yazacağım.

1- Facebook ile İnternetten Satış

Son dönemlerde, Facebook gruplarında satış yapmak baya popüler olmuş durumda. Özellikle kadınların kendi aralarında ticaret yaptıkları kapalı gruplar var. Bunun dışında, firmaların kendi adlarına açarak ilan yayınladıkları gruplar var. Facebook'ta satış için, ağırlıklı olarak iletişim mesajlaşma ve WhatsApp üzerinden sağlanıyor. Bu noktada, satışı bağladığınızda; ödemeyi kapıda ödeme şeklinde ayarlayamıyorsanız, SanalPazar-GittiGidiyor-Paypal gibi bir sistem üzerinden güvenli ödeme yapılmasını sağlamalısınız. Yoksa "Ürün geldikten sonra ödeyim." diyen bir sürü kötü niyetli insan var. Elbette iyi niyetli olan kişiler de var. Ancak yine de dikkatli davranmak gerek. :)

2- İnstagram ile İnternetten Satış

İnstagram'da olay biraz daha ikinci el ağırlıklı yürüyor. (gibi geliyor desem daha doğru olur.) Özellikle kadınların az kullanılmış ikinci el kıyafet sattıklarına birçok kez şahit oldum. Burada da iletişim yine WhatsApp ve İnstagram üzerinden mesajlaşma şeklinde ilerliyor. Bir üst maddede dikkat edin dediğim şeye burada da dikkat edin. 

Bir de instagram'da satışlara yeni başlayacaksanız, elinizde bir hedef kitle olmasına gayret edin. Yani satacağınız ürünle alakalı bir takipçi kitlesi oluşturmaya çalışın satışlara başlamadan önce. Aynı tavsiye Facebook için de geçerli.

3- Forumları Kullanarak İnternetten Satış

İnternet işleriyle uğraşan kişilerin en çok kullandığı yöntemdir. Ben de forumlar üzerinden kimi zaman alışveriş yapıyorum. Burada önemli olan alışveriş yaptığınız kişiyi doğru seçebilmek. Ticaret yapılan birçok forumda ticaret puanı uygulaması var. Burada kişinin referansları görülebiliyor. Alıcıyken de, satıcıyken de tedbirli olup; gerekli kontrolleri sağlamak gerek. Ben daha çok webmaster ve teknoloji forumlarında ticaret yapıyorum. Haliyle, daimi olunca oralarda; birçok kişi hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi oluyor ve ona göre alışveriş yapıyorsunuz. Siz de buraları kullanarak, internetten satış yapabilirsiniz. Ayrıca, ürününüzün niteliğine göre başka forumlar da bulabilirsiniz.

4- Pazar Sitelerinde İnternetten Satış

Bildiğiniz üzere GittiGidiyor, Sahibinden, Sanalpazar vb. birçok pazar sitesi var .Bu sitelerin olayı, alıcı ve satıcıy bir araya getirmek ve ticaretin güven içerisinde yürümesini sağlamak. Özellikle internette alışveriş yapan kişiler, birbirleriyle fiziksel olarak iletişim halinde olmadıkları için güven en önemli unsr. Bu tarz pazar sistemleri de geliştirdikleri güvenli ödeme olanakları ve sağladıkları para iadesi garantisi sayesinde alıcılar ve satıcılar tarafından çokça tercih ediliyor. Bu tarz sitelerde satış yapabilmek için firma olmaya genellikle gerek yok. Ancak N11 gibi bazı pazar siteleri, firma olmayı zorunlu kılıyor. Pazar sitelerinin koşullarını, sizin satışlarınıza olası katkılarını ve komisyon oranlarını bilerek bir tercih yapmak, internetten satış yapmanızı kolaylaştıracaktır.


Bunların dışında, bloglardan ve Youtube kanallarından satış yapmak da mümkün. Ancak genel olarak, pazar siteleri ve forumlar haricinde internetten satış yapmak istiyorsanız; kendinizin bir kitle oluşturmanız gerektiği kesin.

>>> Youtube Videolarınızın Hitini Artıracak İpuçları

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Geldik esas konuya. Aslında yukarıda anlattığım kısımların tamamı internetten satış nasıl yapılıyor hakkında detaylar içeriyor. Ancak ben yine de bir ayrı başlık açmak istedim. İnternetten satış nasıl yapılırdan ziyade, internetten satış nasıl daha kolay yapılır konusuna değineceğim.

İnternetten Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle, internetten satacağımız ürün veya hizmeti belirledik. Sonra, hangi platformda satacağımıza karar verdik. Şimdi satışımızı ilgili platforma göre oluşturuyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta, lafı dolaştırmadan, mümkün olduğunca görselleştirilmiş bir şekilde; ürünümüzü-hizmetimizi tanıtıyoruz. Aşağıda örnek bir hosting (sunucu, web sitesi barındırma hizmeti) satış görseli görebilirsiniz. Satılan hizmetlerin özellikleri ve fiyatları sade bir şekilde anlatılmış. Siz de görsellerinizi basit ve etkili tutmaya çalışın.
İnternetten satışınızı daha kolay hale getirmek için; daha önceden verdiğiniz hizmetten memnun kalan müşterilerinizin yorumlarını ekleyin. Özellikle forumlarda yapılan satışlarda bu oldukça etkilidir. Eğer bir ürün satıorsanız, ürün fotoğraflarını ve alan müşterilerin ürün hakkındaki yorumlarını koyabilirsiniz. Kendiniz üretiyorsanız, yapım aşamasından birkaç fotoğraf etkileyici olabilir. Burada önemli olan, referans oluşturmak. Potansiyel müşterilerinize, "Bak böyle böyle bir hizmet/ürün daha önce satıldı. Bundan memnun olan kimseler var." demek.

Geldik ödeme kısmına! İnternetten satışlarınızda işinizi kolaylaştıracak en büyük etkenlerden biri, ödemelerin kolay bir şekilde yapılabilmesidir. Bu noktada tercih size kalmış ancak, bana kalırsa, ne kadar çok ödeme yöntemi o kadar çok müşteri. Eğer online pazar sitelerinden satış yapıyorsanız; kredi kartı opsiyonları mevcut. Güvenli ödeme de var. Ekstra bir ödeme metodu çok sık kullanılmıyor. Ancak forumlardan, blogunuzdan ya da sosyal medya üzerinden satış yapıyorsanız; bu durumda havale/eft ile ödeme almak durumundasınız. Haliyle elinde nakit parası olmayan müşteri adaylarınız bu durumda vazgeçebilir...

Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla, kendinize bir Paypal hesabı açabilirsiniz. Böylece kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen müşterileriniz de kolaylıkla ödeme yapabilir. Siz de bu ücreti, 5-7 iş günü içerisinde banka hesabınıza çekebilirsiniz.

>>>Siteye Paypal Ödeme Butonu Ekleme

Son Sözler

İnternetten satış nasıl yapılır, elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Ancak hiç değinmediğim bir nokta var. Onu da son kısma sakladım. İster internetten satış yapın, ister fiziksel olarak; bir detayı asla unutmayın. Ne olursa olsun, müşterilerinize/potansiyel müşterilerinize güler yüzle yaklaşın. Güler yüz ile kazanacağınız dostluklar, paradan çok daha kıymetlidir. Ve üstelik, kazandığınız bu dostluklarla; ileride çok daha iyi konumlara gelebilirsiniz. Siz ne dersiniz, internetten satış yaparken nelere dikkat edilmeli, internetten satış nasıl yapılmalı?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

10 yorum:

 1. Merhaba,internetten satış yapmayı düşünenler için veya yeni başlamış olanlar için bilgilendirici ve yol gösterici bir çalışma olmuş güzel yazınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 2. İçimdeki girişken insana yol gösterdiniz.: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternetten satışlarınızı hangi mecralarda yapmayı düşünüyorsunuz? Ve elbette ne tür bir ürün satmak niyetindesiniz? Belki ben de müşteriniz olabilirim :)

   Sil
 3. maliye açısından ne tür bir kayıt yapmalı acaba? vergi mükellefi olmak gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, elbette vergi mükellefi olmanız gerekiyor. İnternetten satış yapabilmek için basit usulde vergilendirme yapabilir ya da şahıs firması kurabilirsiniz. Şahıs firması genellikle daha çok tercih ediliyor. Limited şirketler ve anonim şirketlerse, fazla tecih edilmiyor. Konu hakkında freelancerlar için yazmış olduğum, Serbest Çalışan (Freelancerlar) da Fatura Kesebilir başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

   Sil
 4. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler için çok güzel yol gösterici bir makale olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler arkadaşlar, beğenmenize sevindim :)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  bağlı kod yazabilirmisin?
  cevabını e-postama yollarsan,sana konuyu detaylı anlatırım.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.