İnternetten Pasif Gelir Elde Etmenizi Sağlayacak 5 Yöntem

İnternetten Pasif Gelir Elde Etme Yolları
İnternet üzerinden para kazanmaya çalışan birçok kişi, aslında fiziki olarak bir efor sarf ediyor. Yani, belli bir zaman karşılığında para kazanıyor. Yazı yazarak başkalarına satmak, en yaygın olarak uygulanan yöntem... Ancak ben bugün pasif gelirden bahsedeceğim. İnternetten pasif gelir elde etmenizi sağlayacak yöntemlerden de bahsedeceğim. Öncelikle pasif gelir nedir, ondan bahsedelim...

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, uyurken bile para kazanabilmenizi sağlayan, yani aktif olarak çalışmanıza gerek bırakmayan para kazanma yöntemlerine verilen isimdir. Pasif gelir elde etmek için, sizin o anda çalışıyor olmanıza gerek yoktur. Elbette kimse size durduğunuz yerden para ödemez, o yüzden pasif gelir elde etme yöntemleri var. Ve o yüzden ben bu yazıyı yazıyorum :)
Detaylara girmeden önce, kısa bir örnek vermek istiyorum. Ben, Ehliblog'da, Adsense reklamları yayınlayarak gelir elde ediyorum. Birçok konuda içerik üretiyorum. Mesela blogunuzdan nasıl para kazanacağınızı bu blogda bulabilirsiniz. Aktif olarak çalışıyorum evet, ama çok yoğun bir mesai değil bu. Üstelik ben uyurken de Ehliblog gelir elde edebiliyor. Peki, internetten pasif gelir elde etmek için siz ne yapabilirsiniz?

İnternetten Nasıl Pasif Gelir Elde Edilir?

İnternetten pasif gelir elde etmenin, birçok yolu var. Ben bildiğim yöntemleri anlatacağım. Siz içlerinden kendinize uygun olanları uygulayabilirsiniz. :) Sadece benim anlatacağım yöntemler değil, kendi üretkenliğinizi de kullanarak yeni yöntemler geliştirebilirsiniz.

1- Blog Yazarlığı Yaparak Pasif Gelir Elde Etmek

Benim en sevdiğim pasif gelir elde etme yöntemi. Çünkü yazmayı seviyorum. İnternet üzerinden okuyucularıma ulaşmak ve onlara yeni bilgiler aktarmak keyif verici. Yani blog açmamın nedeni temelde para kazanmak değildi. Yazmayı, etkileşimi seviyor oluşumdu. Bu yüzden blog açtım. Para kazanmak da keyif verici bir detay oldu. Peki blog yazarak nasıl pasif gelir elde edilir? 

Ben Ehliblog'da Adsense ile para kazanıyorum. Blogunuzda yeterince içerik varsa, Google Adsense'e kaydolabilirsiniz. Böylece, ziyaretçilerinize reklam gösterebilir ve onların ziyaretlerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Elbette sadece Adsense değil, başka reklam firmalarını da blogunuzda kullanabilirsiniz. Ya da tanıtım yazıları yayınlayarak, blogunuzdan gelir elde edebilirsiniz.

2- Videolarınızla İnternetten Pasif Gelir Elde Edin

Videolarınızla internetten pasif gelir kazanın
Birçok kişinin bildiği üzere, Youtube ve DailyMotion gibi büyük video siteleri; üretilen içeriklere ücret ödemeye başladılar. Özellikle Youtube, bu işi Adsense üzerinden oldukça başarılı bir şekilde yürütüyor. Youtube üzerinden para kazanmak için, bir adsense hesabınızın ve bir youtube hesabınızın olması gerekiyor. Bir de Youtube hesabınızın para kazanmak üzere onaylanmış olması gerek. Yani, tıpkı bir adsense başvurusu yapacak gibi içerik üretmeniz lazım.

Videoları yüklediniz. Adsense bağlantınızı da yaptınız. Şimdi sıra video üretmekte. Burada önemli olan, Youtube'u aktif gelir kaynağı olarak görmemeniz. Zamansız seyredilebilecek videolar oluşturabilirseniz eğer, kendiniz için iyi bir pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Bu konuyla ilgilenenler için tavsiye yazı: Youtube videolarınızın hitini artıracak 5 ipucu

3- Fotoğraflarınızla İnternetten Pasif Gelir Elde Edin

Gündelik yaşam içerisinde birçok fotoğraf çekiyoruz artık. Hepimizin elinde akıllı telefonlar var. Bu çektiğimiz fotoğraflardan para kazanamaz mıyız? Elbette kazanabiliriz. Ancak hepsiyle değil. Peki hangi fotoğraflarımızdan para kazanabiliriz? Fotoğraflarımızı kullanarak, nasıl pasif gelir elde edebiliriz? Çok sordum, şimdi cevap zamanı :)

Çektiğimiz fotoğraflardan, dergi-gazete gibi mecralarda yahut reklam panolarında yayınlanmaya uygun olanlardan para kazanabiliriz. Hem de bir fotoğraftan birden fazla kez para kazanabiliriz. Bunun adına stok fotoğrafçılığı deniliyor. Shutterstock gibi sitelerde, üye olarak çektiğimiz fotoğrafları yayınlayabiliyor ve satın alınmasını sağlayabiliyoruz. Stok sitelerinde genellikle; fotoğrafınız, biri ya da birileri tarafından satın alındığında, ödemeniz yapılıyor hemen.

4- Mobil Uygulamanızla İnternetten Pasif Gelir Elde Edin

Tıpkı stok fotoğraflar çekmek gibi, stok mobil uygulamalar yazabilirsiniz. Yazdığınız mobil uygulamayı, Windows Market, Play Store ve iTunes gibi mecralarda yayınlayabilirsiniz. Burada dilerseniz; uygulama içi reklam yayınlayabilir ya da uygulamanızı ücretli olarak satabilirsiniz.

Bu size, uygulamanızın içeriğine ve elbette ulaşmayı planladığınız kitleye bağlı olarak şekillenecektir. Ancak günümüzde iyi mobil uygulamaların, genellikle ücretsiz ancak uygulama içi satın alma özelliğiyle çıktığını göz önünde bulundurmalısınız. Bana kalırsa, en iyi taktik: Ücretsiz uygulama + uygulama içi reklam + uygulama içi satın alma şeklinde. Reklam izlenmelerinden ve uygulama içi satın almalardan rahatlıkla pasif gelir elde edebilirsiniz.

5- E-Kitap Yazarak/Satarak İnternetten Pasif Gelir Elde Edin

E-kitap, hem okunma kolaylığı, hem tasarruflu oluşu, hem de taşınma kolaylığı sayesinde; ileride hayatımızda çok daha fazla yere sahip olacak. Bunu kestirmek zor değil. Eğer yazmak konusunda iyiyseniz; bir e-kitap hazırlayabilir ve bunu satışa sunabilirsiniz. Birçok alternatif satış mecrası olsa da bu konuda en iyi alan sanırım Google. Google Play Kitaplar hizmetine, kitaplarınızı yükleyebilir ve satışa sunabilirsiniz. Alternatif olarak yine iTunes göze çarpıyor. Elbette başka mecralar da var ancak öne çıkanlar büyükler.

Fakat bu konuda çok umutlu olmayın. Bunun iki sebebi var. Birincisi, kitap yazmak; blog yazmaktan çok daha zor. (Yayınlanmamış bir hikaye kitabım var, oradan biliyorum. Epey zaman alıyor.) İkincisi, Google Play Kitaplar'a yükleyeceğiniz kitaplar hemen binlerce satın almaya ulaşmayacak. Bu yüzden çok fazla umutlu olmayın. Ancak amacımız pasif gelir elde etmek, bir anda popüler olmak ya da binlerce lira kazanmak değil. Zamanla daha fazla okuyucuya ve daha fazla satışa ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan sabredebilmek.

Son Sözler

Bahsettiğim ve örneklendirmeye çalıştığım yöntemlerin hiçbirisi, kolay para kazanma yöntemi değil. Ancak siz uyurken, siz dinlenirken de size para kazandırabilecek yöntemler. Pasif gelirin olayı bu. Bir yatırım yaparsınız ve zaman içerisinde bunun karşılığını alırsınız. Pasif gelir hakkında birçok şey yazılabilir. (Elbette daha sonraları merak edilen başka noktalara da ışık tutarak, yazmaya devam edeceğim. Ancak şimdilik bu kadar yeterli gibi duruyor.)

Toparlamak gerekirse: Keyif alacağınız bir hobi ile, pasif gelir elde edebilirsiniz. Ben blog yazmayı tercih ediyorum. Siz de yukarıdaki yollardan birini seçebilir ve yaşamınızda büyük değişiklikler yapmadan pasif gelir kazanabilirsiniz. Siz ne dersiniz, internetten pasif gelir elde etmek zor bir iş mi? Hangi pasif gelir kazanma yöntemleri size daha uygun?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

14 yorum:

 1. Güzel yöntemler içlerinden en yapmak istediğim YouTube ancak ekipman eksiğim var ve uzun süre tamamlamak için uğraşıcam gibi geliyor :(

  Konu dışı : Hocam yazı fontunu değiştirmenin vakti gelmedimi sizcede ? Çok yorucu gözükmeye başladı sanki yada benim gözlerim bozuluyo .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok fazla ekipman ihtiyacınız olmayabilir. Yani düşününce birçok cep telefonu hd kalitede çekim yapabiliyor. Bu yüzden bir süre bu avantajı kullanabilirsiniz. Gelir elde ettikçe de yatırım olarak ekipman satın alabilirsiniz.

   Öbür meseleye gelirsek: Fontun neresi kötü? :( Seviyordum ben bunu. (Eğer görseldeki fonttan bahsediyorsanız, onu değiştirebiliriz. Bir sıkıntı yok. Fakat blogdaki fontu kastediyorsanız; daha iyisini önermeniz gerekecek :) )

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Ben yazıdan daha çok şu 'yayınlanmamış hikaye kitabı'nı merak ettim açıkçası :)

  Bize de bekleriz;
  https://maviblognet.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla yayınevlerine gönderdim ama hiçbiri sağolsunlar geri dönüş yapmadılar. İş yoğunluğu biraz azalırsa, ISBN alıp Google Play'de 1-2 liraya yayınlamak niyetim var. O zamana kadar belki birkaç hikaye daha eklenir :)

   Sil
  2. Gece Kitaplığı adında bir yayınevi var, kitapları ücretsiz basıyorlar. İsterseniz bir iletişime geçin, nasip olursa romanım bittiğinde ben de başvuracağım :)

   ► https://www.facebook.com/gecekitapligi/

   NOT: Yayınlanırsa ilk kitabı ben isterim :)

   Sil
  3. Valla 150 satışı bulur mu bilmiyorum. İncelemiştim burayı daha önce ama şimdilik kararım hala Play Store'dan yana. Çünkü yayınevi girdiği zaman, (haklı olarak kâr koyacaklar ve muhtemelen e-kitap olmayacak) büyük ihtimalle daha az kişi tarafından okunacak. Biraz daha beklesin bence. Belki birkaç hikayeyi yenilerim/değiştiririm :)

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. admin blog konusunda bilgili ve ustasın acemi yeni başlayan bi blogcu olarak https://bilensayfa.blogspot.com.tr/ sayfama göz atıp eksiklikleri hakkında yardımcı olurmusun rica etsem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah, benim için ustalık diye bir şey yok. Altan Erkekli'nin bir oyunda dediği gibi: "Çırakları olan bir çıraktır, usta, olsa olsa..." :) Blogunuzu inceledim. "Bu alana reklam veremediğimiz" bir yer var mı? Çok göz yorucu duruyor o bannerlar. Onun dışında çok çeşitli konulara yöneliyorsunuz, umarım bir süre sonra sıkılmazsınız. Tasarımınız iyi. Fakat logonuzun iyileştirilmesi lazım. Genel olarak fikirlerim böyle :) Keyifli ve başarılı bir yayın hayatı diliyorum! :)

   Sil
 6. http://yeniyenimuzikler.blogspot.com.tr/ hocam sayfa yeni açılmış yararlı yeni müzikler var o müzik hakkında bilgilerde veriyor bir bakın beğenirseniz sevinirim ben sevdim siteyi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siteniz hayırlı olsun fakat tavrınız hiç hoş değil. Bir sürü farklı yazıya aynı yorumu atmışsınız. Bu üzücü...

   Sil
 7. Bunlarla tek kuruş kazanılmaz kendimizi kandırmayalım bu işler o kadar kolay değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla bu yöntemlerin hepsi denenmiş, sebat edildiği takdirde gerçekten iyi pasif gelir kaynakları. Siz deneyip de başarısız olduysanız; muhtemelen yeterince sabır göstermediğiniz içindir.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.