Blog Nedir? Neden Blog Yazıyoruz?

Ehliblog'un notu: Bu yazı, blog yazmaya henüz 2016 Şubat ayında başlamış olan Sunay Coşkun tarafından Ehliblog için kaleme alınmıştır. Birkaç ufak yazım hatası dışında, yazı içeriğinde değişiklik yapılmamıştır. Eğer siz de Ehliblog'da misafir yazar olmak istiyorsanız; ozanbaser et yandex nokta kom adresine mail atabilirsiniz!

Blog nedir neden blog yazıyoruz?

Önce bloğun ne olduğunu anlatmaya çalışalım. İnsanların öğrendiklerini, bildiklerini başka insanlarla paylaşmak istedikleri, başkalarını güncel olaylardan, konulardan haberdar etmek istedikleri web dünyasında olan bir sistemdir. Blogun içinde insanlara faydalı olabilecek her türlü bilgiyi paylaşabilirsiniz. ÖRNEK; Program anlatımı, bir şeyin yapılışı hakkında bilgi verebilirsiniz veya gezdiğiniz yerleri anlatabilirsiniz. Benim yaptığım gibi bir şeyi tanımlayabilirsiniz. Önceden tuttuğumuz günlükleri hatırlayalım. Bir çok kişi günlük tutmuştur. Tutulan günlüklerin başkaları tarafından okunması istenizlmezdi. Blogda ise tam tersi yazıların herkes tarafından görülmesi ve okunması amaçlanır. Bloglarda yararlı bilgiler paylaşılır. Bildiğiniz gibi bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Blogların Özellikleri

 1. Güncellik
 2. Yorumlar
 3. Seçilen üslup
İnternet siteleri yeni bir şey paylaştıklarında hemen herkesin haberi olmayabilir. Blogda ise içerik girildiğinde mail yolu ile yada farklı yollarla takipçilere ulaşılmaya çalışılır. Zaman zaman blog nedir neden makale yazıyoruz diye soranlar olabilir. Yazmak çok güzeldir, her yerde yazabiliriz. Örnekleri çoktur mesela; Kitap yazarlığı, gazetelerin köşe yazarlığı, hikaye yazarlığı, roman yazarlığı, şiir yazarlığı ve blog yazarlığı, ne çok yerde yazarlık yapılabiliyor öyle değil mi? Yazmak sadece insanlara faydalı bir şeyler anlatmak değildir. Yazı yazarken aslında yazar kendine de faydalı olmaktadır.

Yazı yazarken kendimizi geliştiririz, daha çok öğreniriz. Öğrenirken de öğretiriz, yardımcı oluruz, yol gösteririz veya kişilerin işini kolaylaştırırız. Günlük hayatımızda aynı şekilde bir çok kişiye yardımcı oluruz. Kimi zaman dostumuza kimi zaman tanımadığımız bir kişiye. Blog bir nevi yardımlaşmadır. Blogda yazmanın bir çok sebebi vardır. İnternette sosyalleşmek, para kazanmak, yardımlaşmak veya keyif almak. Herkes yazı yazabilir mi? Tabiki herkes yazı yazabilir. Düşündüklerinizi bile yazsanız bundan bir yazı dizisi çıkarabilirsiniz.

İlk yazdığınız yazınızdan sonra ikinci yazdığınız yazınız daha kaliteli olacaktır, daha fazla yazacak kelime bulacaksınız. Tabi seçilen konularda önemlidir. Daha çok bildiğiniz konularda yazmalısınız. Bilmediğiniz konularda ise yardım alabilirsiniz. Yazarken mutlu olursunuz. Yazılarınız okunursa daha da mutlu olursunuz. Bu yüzden sizde okuduğunuz bir yazıyı, yazara yazısının okunduğunun farkında olmasını sağlamalısınız. Bir teşekkür edebilirsiniz hatta kafanızda sorular varsa bunun hakkında sorular sorabilirsiniz. Eleştirilerinizi ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Yorum olayı çok önemlidir. Çünkü bazen aradığınız sorunun cevabını başka birinin yorumunda bulabilirsiniz. Yorumlar sayesinde herkes birbirine yardımcı olmuş olur ve hatta güzel arkadaşlıklarda kurulabilir. Böylece blogda daha iyi yerlere gelmek daha da kolaylaşır. Blogunuzu da tanıtmış olursunuz. Bir yazınızda başka bir yazınızdan bahsederek de blogunuzu tanıtabilirsiniz. Mesela benimde yaptığım gibi ÖRNEK; Bu yazımda size blog hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Youtube ile kolay ve hızlı adsense hesabı almak başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Sizde bir adsense hesabı alıp blogunuza bağlayıp gelir elde edebilirsiniz. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle.
Blog Nedir?

Bloğunda yazma imkanı veriği ve misafirperverliği için EhliBlog’a çok teşekkür ederim.
Yazar Hakkında: Ben Bilgidenizimiz’in kurucusu Sunay Coşkun bu yazımı EhliBlog için yazmış bulunmaktayım. http://bilgidenizimiz.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Yazı için teşekkür ederim, ellerinize sağlık. Genel olarak bu yazı hakkında daha sonra bir değerlendirme yapacağım. Eksik gördüğüm yönleri ve bundan sonraki yayın hayatınızda size ve okuyan diğer blog yazarı arkadaşlara yol gösterebilecek noktaları yorum veya ayrı bir yazı olarak kaleme alacağım. İlk yorumu yapayım diye, teferruatlara girmiyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. Yapacağınız değerlendirme eksikleri giderme ve bu yolda ilerleyebilme adına yararlı olacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Bloggerların genel yaşadığı şeyleri yazmışsınız : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiyseniz ne mutlu bana. Konu ile ilgili görüşler önemli. :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.