Anneler Gününün Ardından...

Anneler gününün ardından

Biraz kişisel, biraz genel bir yazı olacak. Umarım okurlarımdan kimseyi sıkmam yazı boyunca :) Anneler günü, Türkiye'de ve dünyada bilindiği üzere, ticaret yapan birçok firma ve kişi için önemli bir yere sahip. Elbette anneler için de önemli bir yere sahip ancak, bu durum hediyeleşmeyi getirdiği için satışların artışı-kâr artışı ve sirkülasyon olarak dönüyor. Ben de anneler gününde hediye alınabilecek ürünleri üreten-satan bir firmada çalıştığım için, haliyle bu anneler günü benim için acayip hareketli geçti. Anneler gününün getirdiği hareketliliği, daha henüz atlatabildim. (Ki tamamen atlatabilmiş değilim.)

E-ticaret Anneler Gününde Hareketliydi

Bir üst paragrafta söylediğim gibi, bu tarz günler genellikle ticaret yapan firmaların işine geliyor. Hatta işi biraz daha abartıp, tüccarların bu tarz günleri anlaşmalı olarak ortaya attıklarını bile iddia edebilirim. Her neyse... Fiziki mağazalarda anneler günü ciddi anlamda hareketliydi, ancak e-ticaret tarafında da çok ciddi hareketlilik olduğu kesin. Kendim e-ticaret yaptığım için biliyorum. E-ticarete ve anneler gününde satın alınabilecek ürünlerin olduğu sektörlere uzak olanlar için basit anlama yollarından kısaca bahsetmek istiyorum...

Peki, dışarıdan bir gözlemci olarak siz, e-ticaretin hareketlendiğini nasıl anlarsınız?
 1. İnternet Sitelerindeki Reklamlar: Facebook'ta, Twitter'da ve elbette birçok internet sitesinde "Anneler Gününe Özel" kampanyalar görmeye başlarsınız. Anneler günü özel fiyatlarıyla reklam çıkaran firmalar, bir hareketlilik olduğunun en temel işaretidir.
 2. Mail Kutunuz: Birçok firma, mail adresinize "Size Özel" anneler günü indirimleriyle alakalı mail gönderir.
 3. Kargo Firmalarının Şubelerindeki Hareketlilik: Yolunuzun üzerinde bir kargo şubesi varsa ve normalden hareketliyse; o bölgedeki ticaret canlanıyor demektir. Anneler gününde yaşanan kargo gecikmelerinin sebebi de aslında bu yoğunluktur.
 4. Google Trends: Her şeyi analiz eden Google, özel gün ve haftaları da analize tabi tutuyor tabi ki. Anneler günü yaklaştıkça, "Anneler Günü Hediye Önerileri", "Anneye Alınabilecek Hediyeler" ve benzer birçok kelimenin aranma hacminde yükseliş görülür.
 5. Forumlar: Forumlarda, anneler günü için birçok başlık görebilirsiniz. Özellikle el işçiliğiyle üretilen ürünlerin forumlar üzerinden satılması daha olası olduğu için bu yönde de bir hareketlilik meydana gelir.
Tüm bu belirtiler, sevgililer günü ve yılbaşında da görülür. Ancak heralde, galiba, sanırsam; babalar gününde görülmez. :(

Peki Ben Neden Yoğundum?

Yazının girişinde belirttiğim üzere, e-ticaret tarafında bir yoğunluğum vardı. Henüz daha tam atlatamadım ama yine de keyifliydi. Öte yandan mağaza görsellerinin hazırlanması bana kaldı. Sosyal medya hesapları, blog filan derken... İşler iyice karıştı anneler günü öncesinde. Haliyle buralar biraz dutluk gibi kaldı ama elimden geldiğince yine vakit ayırmaya çalıştım. Bu arada bir de Facebook reklamı verdik. Her ne kadar etkin bir ol oynamamış ve yanlış stratejiyle çıkılmış olsa da ilgilenmek de bana kaldı. Doğru stratejinin nasıl olması gerektiğini Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler başlığıyla yayınladım. Bizim yaptığımız yanlış, +1000 TL bir ürünle reklama çıkmak oldu. Doğrusu, 200 TL altı bir ürünle reklam çıkmak olmalıydı. Daha detaylı olarak, linkini verdiğim yazıda okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak, yoğun, yorucu ve keyifli bir telaşın ardından anneler gününü geride bıraktık. :) Tabi bu arada kendi annemi de unutmadım. Güzel bir kahvaltı takımı aldım. Ne zamandır dilindeydi valide sultanın, "Bir kahvaltı takımı mı alsak?" diye. Onu da aradan çıkarmış oldum.

Son Sözler

Her ne kadar, anneler günü-babalar günü-sevgililer günü gibi günlere; pek sıcak bakmasam da getirdiği ticari canlılık ve insanlardaki telaş izlemesi keyifli. :) Okurlarıma da iki soru: Sizin anneler gününüz nasıl geçti? Ne hediyeler aldınız bakalım? :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Yazılarınız gerçekten çok ilgi çekici hocam. Her telden yazmanız dah güzel. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum. Eger bloguma uğrarsanız bir ara! Sevinirim.

  bedenoyunu.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Bu arada hazır konuya değinmişken "Bütün annelerin, anneler gününü kutluyorum"

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.