Türkiye'de Maden Kazaları

Türkiye'de Maden Kazaları
Türkiye'de Maden Kazaları (Görüntü Soma Maden Kazası sonrasına ait.)
Türkiye'de maden kazaları, maalesef, bir sonrakinde hatırlanıyor hep. Maden kazası olmadan kimsenin madencilere ve onların sıkıntılarına eğildiğini görmemek üzücü. Madenci bir arkadaşım var benim. Ankara Beypazarı'nda çalışıyor. İki maden kazası geçirdi. Hala madende çalışmak durumunda... Çünkü sahip olduğu vasıflar, başka iş bulmasını zorlaştırıyor... Bu arkadaşımdan konuşmayı geçelim. Onun maden kazaları hakkındaki görüşlerine gelelim. Türkiye'de maden kazalarını üç sebebe bağlıyor.
 1. Kanunların ve denetimlerin yetersizliği
 2. İşverenin maliyet azaltma çabası
 3. İşçinin dikkatsizliği
Ve her maden kazasından sonra, "İşçi dikkat etmezse, işveren önemsemezse, devlet denetlemezse; olacağı bu." diyor. O yüzden, bu kazaların önüne geçmenin çok zor olmadığını düşünüyorum. Aynı kazalar, İsveç'te de yaşanıyor. Büyük çaplı bir yangından, 150'den fazla kişi sağ salim kurtarılıyor. Biz de neden olmuyor bu? Bunu sorgulamak gerekir, hep birlikte.
İsveç'te yaşanan maden kazasında 159 kişi, yaşam odası sayesinde en ufak bir riske girilmeden ve burunları dahi kanamadan kurtarıldı.

Tarihe Göre Türkiye'de Maden Kazaları

7 Mart 1983 Zonguldak Armutçuk'ta grizu patlaması 103 can
7 Şubat 1990 Amasya grizu patlaması 68 can
3 Mart 1992 Zonguldak Kozlu grizu patlaması 263 can
26 Mart 1995 Yozgat Sorgun grizu patlaması 38 can
22 Kasım 2003 Karaman Ermenek grizu patlaması 10 can
8 Eylül 2004 Kastamonu Küre yangın 19 can
23 Şubat 2010 Balıkesir Dursunbey 17 can
17 Mayıs 2010 Zonguldak grizu patlaması 30 can
7 Temmuz 2010 Edirne Keşan yangın 3 can
8 Ocak 2013 Zonguldak Kozlu metan patlaması 8 can
18 Ocak 2013 Manisa Soma demir ayakların düşmesi 1 can
13 Mayıs 2014 Manisa Soma yangın 301 can
1 Haziran 2014 Kahramanmaraş Elbistan kırma makinasının çarpması 1 can
11 Haziran 2014 Şırnak göçük 3 can
18 Haziran 2014 Şırnak göçük 1 can
28 Ekim 2014 Karaman Ermenek su baskını 18 can
1 Kasım 2014 Zonguldak vagon çarpması 1 can
1 Kasım 2014 Bartın Amasra göçük 1 can
6 Kasım 2014 Elazığ Alacakaya kaya düşmesi 1 can
19 Kasım 2014 Bingöl Genç kamyon çarpması 1 can
5 Ocak 2015 Edirne Uzunköprü halat kopması sonucu iki vagon arasında sıkışma 1 can
21 Ocak 2015 Sivas Gemerek 1 can
7 Şubat 2015 Muğla Fethiye 1 can
10 Mart 2015 Zonguldak Ereğli 1 can
8 Haziran 2015 Amasya Suluova 1 can
21 Temmuz 2015 Muğla Milas 1 can
27 Temmuz 2015 Ankara Nallıhan 1 can
25 Şubat 2016 Burdur Tefenni gaz zehirlenmesi 2 can
7 Nisan 2016 Zonguldak Kilimli Gelik göçük 1 can

Toplamda ölen kişi sayısı -benim bulabildiğim, derleyebildiğim bilgilere göre- 898. O insanların bir yaşamı, bir aileleri vardı. O insanların umutları vardı. O insanlar, insandılar; rakam değil. Gün geçtikçe artan bu ölümlere karşı hep birlikte bir şey yapmak zorundayız.

Ben bu yazıyı sürekli güncelleyeceğim. Ölümlü kaza oldukça, güncelleyeceğim. Her seferinde de paylaşacağım. Bu kazaların gelecekte yaşanmaması için, herkesin bir şeyler yapması lazım. Benim şu an yapabildiğim şey, bu yazıyı hazırlamak!

Türkiye'de maden kazalarından geriye kalan
Türkiye'de maden kazalarından geriye, sadece baret ve eldivenler kalmasın.
Gündem şu sıralar yoğun. Son yaşanan kazada yaşamını yitiren işçiyi sosyal medyada konuşan kimseyi görmedim. Bu çok üzücü. Bir sorunu konuşmak için, iki haneli rakamlarda mı can kaybı yaşanması gerek? Hayır! Kocaman bir hayır! Madencilerin sorunları var. Madencilerin çalışma şartları kötü. Bunların düzeltilmesi gerek.

Türkiye'de Ölümlü Maden Kazaları Nasıl Engellenebilir?

Nasıl? Şöyle... Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, işverenler, toplum ve politikacılar birlikte çalışacak. Herkes fikrini söyleyecek. Kanunlar, çalışma koşulları, denetimler, kullanılan ekipmanlar ve işçilerin çalışma biçimleri; kökten değişecek. Revizyonla olacak şey değil. İşçiler sıkı bir eğitimden geçirilecek. Teknik gereksinimler hazırlanacak. Ancak bu şekilde, Türkiye'de maden kazaları önlenebilir. Önlenemese bile, kimsenin burnu kanamadan o madenlerden çıkarılabilmeleri sağlanacak.

Son Sözler

İnsan hayatını kimse, asla, ucuz olarak görmemeli. Her insanın yaşamı, her insanın hayalleri; tahmin edebileceğinizden, değer biçebileceğinizden çok daha kıymetlidir. Şimdiye kadar Ehl-i Blog'da yazdığım formata genel olarak uymadığımın farkındayım. Ama üzülüyorum. Elimde değil. Yaşanan maden kazaları, sönen hayaller, benim içimi sıkıyor.

Yine de yazımı sizce ile bitirmek istiyorum. Sizce Türkiye'de maden kazaları, dahası ölümlü maden kazaları, nasıl engellenebilir? Sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Madencilik tehlikeli bir meslek ama tehlikeye sebep olabilecek şeyler azaltılabilir.Bilgilendirici bir yazı olmuş.Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım daha fazla insanın okumasını da sağlayabilirim. Yerin altında çalışmak, uzun saatler çalışmak; gerçekten çelik gibi sinirlere sahip olmayı gerektiriyor. Düşünsenize maden ocağının dibinde, her an iş kazası riskiyle çalışıyorsunuz. Çıkma garantiniz yok! Korkutucu. Yıpratıcı... Çalışma koşullarında acil iyileştirilmeye gidilmesi gerekiyor. Çok acil...

   Sil
 2. Sanırım ülke olarak iş kazaları konusunda birinci sırayı aldık.
  Yazık ki kazalar garibanların çalıştığı madenlerde oluyor, saraylarda olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu biraz siyasi bir yorum olmuş. Ben siyasi ayrım yapmaksızın, tüm parilerin ellerini taşın altına koymalarını ve madencilerin çalışma koşullarında iyileştirmeye yönelik aksiyon almalarını istiyorum. İnsan hayatı bu kadar değersiz değildir ve olmamalıdır.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.