Pratik Bir Şekilde Pdf'den Resim Alma Yolları

PDF'den Resim Alma Yolları
Günümüzde birçok ofis çalışanı tarafından sıklıkla kullanılan bir dosya formatı da bilindiği üzere PDF. Tabi sadece ofislerle sınırlamak doğru olmaz, genel olarak PDF'in kullanıcı kitlesi içerisinde çok geniş bir kesim bulunuyor. Haliyle, PDF'den resim almak da zaman zaman lazım oluyor. Grafikler, görseller, haritalar vb. doküman parçaları PDF içerisinde resim olarak bulunduğu için; bu birçok kişinin uğraşarak hallettiği bir meşgale haline geliyor. Ben de bunun önüne geçmek için (tabi kendim de daha sonra aramamak için) pratik bir şekilde pdf'den resim alma yollarını paylaşacağım.

Pratik Metod: Word Kullanarak PDF'den Resim Almak

PDF'den resim almanın en pratik yolu. Her zaman kullandığımız bir ofis uygulamasıyla işimizi tek seferde halledebiliriz. Word'den normal bir şekilde PDF dosyasını açıyoruz. Almak istediğimiz resmin üzerine sağ tıklıyoruz ve "Resmi Farklı Kaydet" diyoruz. Hepsi bu kadar. =)
Word kullanarak PDF'den resim alma

İlkel Metod: PrintScreen ile PDF'den Resim Almak

Bu metotla PDF'den resim almak oldukça kolaydır. Ancak bana göre biraz ilkel. Bunun için, öncelikle her klavyede bulunan print screen tuşuna basacağız. Bazı klavyelerde prt sc gibi kısaltmasıyla da bulunuyor olabilir bu tuş. O tuşa bastıktan sonra, herhangi bir resim düzenleme programına görüntüyü yapıştırın. Sonra da ilgili bölümü keserek resmi kaydedin.

Kolay Metod: PDFTrick Kullanarak PDF'den Resim Almak

Ufak ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan PDFTrick programını kullanarak da PDF'den resim alma işini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Şuradan indirebileceğiniz programla, hızlı bir şekilde, PDF'in tüm sayfalarını tarayabilir ve içinde yer alan görselleri kolayca kaydedebilirsiniz.
 1. İndirdiğiniz zip dosyasının içindeki PdfTrick'i çalıştırın.
 2. Menüden File butonuna tıklayın.
 3. Açılan pencereden içinden görsel almak istediğiniz PDF dosyasını seçin.
 4. Sol tarafta PDF sayfaları listelenecek.
 5. İlgili sayfayı seçin. Karşınızda sayfadaki tüm resimler listelenecek.
 6. PDF'den almak istediğiniz resimi seçin ve Get Image butonuna tıklayın.
 7. Kayıt yolunu seçin ve istediğiniz tüm resimler ayrı dosyalarda kaydedilsin.
PDFTrick ile PDF'den Resim Alma

Son Sözler

PDF'den resim alma yollarının en pratik olanlarını sizinle paylaşmaya çalıştım. Eğer daha bir pratik yönteminiz varsa, yorum olarak Ehli Blog okurlarıyla paylaşabilir ve yazının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. =)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Merhaba Jpeg olarak taranmış pdf dosyalarından yazıları nasıl alabiliriz

  YanıtlaSil
 2. Faydalı bir yazı teşekkür ederim. printscreen yapıp ve paintte ya da diğer araçlar ile kırpmak en basit ve kolay yöntem geliyor bana.

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yayın. Bloğuma da beklerim.

  duyularotesi.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.