Keşke Yapmasaydım Dediğim 7 Blog Hatası

blog-hatası
Blog hayatı boyunca hataya düşmemiş birisini gösterim desem ne derdiniz ?
Sanırım gösterecek birisini bulamazsınız ! Neden ?
Çünkü, her zaman daha iyisini yapmak mümkün olacağından hatasız olmak neredeyse imkansız denebilir. İş ya da okul hayatınızı göz önüne alın. Mutlaka geçmişte hatalı yaptığınız şeyleri fark edeceksiniz. Önemli olan onlardan ders alarak bir daha tekrar etmesini önleyebilmek.
Evet. Blog yaşantımız boyunca da ben ya da popüler blog yazarları da bir şekilde bazı şeyleri eksik yapmışızdır. Belki de aynı yerde aynı hataları sizler de yapıyor olabilirsiniz. Belki de bunlar ziyaretçi kaybına, eksik para kazanmamıza ve okuyucularımızı üzmemize neden oldu!
Bugün bu yazımda şöyle bir geçmişe göz attığımda yaptığım hataları listeleyerek önce kendim sonra da sizler için uyarı olması niteliğinde paylaşmak istedim.
Hep hatalarımı hem de onlardan nasıl kurutulabiliriz konusu bu yazımın ana konusu olacaktır. O yüzden belki de her bir maddede kendinizi bulacağınız yazımı büyük bir keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

1 – Tembellik başa bela !

Eğer tembellik hakkında konuşursak sanırım ön sıralarda yer alabilirim. Sizler bu konuda nasılsınız bilmiyorum ama çoğu kez bulduğum kısıtlı zamanı yazı yazmak için planlasam da bir an kendimi saçma işlerde bulduğum oluyor.
Ne yazsam sorusuna yanıt ararken “bu olmaz, bu zor” diyerek zaman harcadığım çok olmuştur. İlaveten bu yazı 1 saatte bitmez diyerek de o bir saati boşa harcıyorum. Sanki başladığım yazıyı o gün bitirmek zorundaymışım gibi!
Eğer siz de benzer duyguları yaşıyorsanız sizlere tavsiyem:
 • Yazı yazmak için bilgisayara oturuyorsanız amacınız ilk olarak bu olsun. Sonra haberler ve sosyal medyaya göz atarsınız.
 • Hepimizde akıllı telefon var. Ne yazacağınıza yolda okula veya işe giderken planlayın.
 • Başladığınız gibi yazınızı bitirmek zorunda değilsiniz. Yarım saatiniz varsa 2-3 paragraf yazmanız bile kafi olacaktır. Hem ertesi günlere sarkan yazılarda farklı konularda aklınıza gelerek yazıyı zenginleştirebilirsiniz.

2 – Yorumlara yanıt vermeyişim

Günlük yaşantımdaki sessizliğim blog yorumlarına da zaman zaman yansıyor. Ne yalan söyleyeyim soru sorulmayan çoğu yorum için yanıt bırakmadım.
Yani “okuyucum yazının güzelliğinden bahsederek teşekkür etmiş, ben üzerine ne diyeyim” diye yanlış bir düşünceyle hareket ettim.
Tabii bu da okuyucularımla düzgün bir ilişki kuramama sebep oldu. Çünkü yorum yapan ziyaretçi site sahibinin bundan farkında olduğunu hissetmek ister.
Yorum yapıyoruz ama ne oluyor sorusuna yönetici bunları okuyup yanıtlama nezaketini gösteriyor yanıtını bulmalı.
Siz siz olun kısa bir teşekkür yorumunu bırakan okuyucunuzu mutlaka cevapsız bırakmayın!

3 – Email listemi oluşturmada geç kalışım

Neden bir mail listesine ihtiyacınız var ?
Satışlarınızı ve kazancınızı artırmak için mi ? Elbette HAYIR!
Mail listeleri satış ve kazancınızı evet artırabilir fakat en çok da sitenize ziyaretçi kazandırma da aktif rol oynayacaktır.
Bunu popüler blog yazarlarının yazılarından ve deneyimlerinden de görebilirsiniz. Sürekli size bir şeyler kazandırma karşılığında mail hesabınızı isterler değil mi?
Bu konuda geç kaldığımı itiraf etmeliyim ! EhliBlog da yazarken sanırım blogger kullanıp da bir şekilde ulaşmadığım ziyaretçi kalmamıştır. Fakat geri dönüp baktığımda hiç aynı oranda mail abonem yoktu.
Size tavsiyem ziyaretçilerinizi düzenli okuyucu haline getirmek için mutlaka mail bilgisini almaya çalışın ve aslan spam mail göndermeyin.
Unutmayın, eğer ziyaretçilerinizde dolandırıcılık yapısı yoksa hiçbir zaman mail hesabını değişirmeyecektir. Yani sahip olacağınız abonelik şekli kalıcı olacaktır. Siz de öyle değil misiniz ?
Ben sanırım 10 yıldır aynı mail adresini kullanıyorum.

4 – Diğer blog yazarları ile iletişim kurmamam

En çok da bu hatama yanarım !
Kendi çevremde blog yazarlığı ile uğraşan kimsenin olmayışı aslında beni biraz bu sektörde yalnızlığa itti. Üstüne benim sosyal çevremde de soğuk duruşum iyice bu durumu körükledi diyebilirim.
Bu hatamdan son 1 yıldır kurtuldum diyebilirim. Artık blogları yorumluyor, kaliteli yazıları hesaplarımda paylaşıyorum.
Daha fazla arkadaşım var :)
İster tanıyın ister tanımayın yalnız başınıza blog hayatınızda başarıyı yakalayamazsınız.
Ben kralım, yorum yapmam yazılarıma yorum yapılır şeklinde bir ukalalığa girişmeyin. Takip ettiğiniz blog sahiplerinden yazılarınızda ve sosyal medya hesaplarınızda bahsedin.

5 – Sosyal medyada fazladan zaman geçirmem

Bilgisayarla olmasa da telefonla boş bulduğum her vakit sosyal medyadayım. Sanki birilerinin güncellemesini kaçırsam ayıp olacak gibi kaldığım yere gelene kadar kontrol ediyordum.
Bu durum elbette üretkenliğimi kısıtladı. Eğer orada geçirdiğim her vakit bir paragraf daha fazla yazsaydım ya da bir okuyucumun yorumunu yanıtlasaydım şimdi çok daha farklı konumda olabilirdim.
Size tavsiyem
 • Zaman kontrolünü facebook ve twitter gibi sitelerde kaybetmeyin.
 • Herkesin güncellemesini yakalamak zorunda değilsiniz, kimse küsmez.
 • Daha ölü zamanlarda kullanmaya çalışın. Mesela yolda giderken yazı yazamayacağınıza göre 5 dakikalık göz gezdirme yeterli olacaktır.

6 – Bloguma marka değeri katmaktaki geç kalışım

Yine ilk yıllardaki önemli hatalarımdan birisi. Blog hayatıma üniversite yıllarında başladım. Ve o zamanki düşüncem internette bir izimin olması ve boş zamanımı blog yazarak değerlendirmekten ibaretti. Anahtar kelime, seo, yazı uzunluğu vs bunlar aklımın ucundan bile geçmedi.
Yani bloğuma bir marka, bir profesyonel iş değil de hobi olarak bakmıştım.
Sonraları ne oldu ? Ehli Blog gelişti, binlerce okuyucuya ulaştı. Arkama baktığımda alakasız ve kalitesiz onlarca yazı!
Tabii geriye dönüp sanırım 100’e yakın yazımı sildim ve bazılarını da düzenledim.
Şimdi sizlere tavsiyem de daha bloğunuza alan adı ve isim ararken bile bir markayı piyasaya süreceğinizi unutmamanız. Belki de bir gün bir dergide ya da bir TV de bloğunuzdan bahsedilecek, fenomen birisi haline geleceksiniz.

7 – Para kazanmanın kolayca kendiliğinden geleceğine inanışım

Ne iş yaparsanız yapın eğer konu para kazanmaksa, potansiyelinizi doğru işte kullanmak zorundasınız.
İnternetten para kazanmak için oturduğu yerden hayal kuran ama bir türlü doğru bir şekilde harekete geçmeyen yüzlerce insan var.
Ben de çok hayal kurdum. Bu kategoride blog açmak iyi gelir getirir dedim, belki de 3-4 blogu 4-5 yazıdan sonra kapattım! Benim gibi dallanıp budaklanmayın. Sevdiğiniz ve sonunu tahmin edeceğiniz işte tüm eforunuzu sarf edin.
Para kazanmak için blog açılır mı ? Elbette açılır. Fakat sorun aceleci davranmak ve yeterli emek harcamamak. Kendiliğinden hiçbir şey olmayacağı gibi para da kendiliğinden gelmeyecektir. Hele ki rekabetin had safada olduğu şu zamanda.
Eğer blog hayatınıza başlayacaksanız en azından 6 ayı sadece bloğunuzu geliştirmek ve reklamını yapmakla çalışacağınızı unutmayın. Bu 6 ayda ne kadar sıkı çalışırsanız sonrasında geliriniz de o oranda olacaktır.

Son Sözler

Sizlerle açıkça daha önce yaptığım hatalarımı paylaştım. Bunlar elbette benim zarar görmeme neden oldu. Üretkenliğimizi kısıtlayan bu hatalara umarım sizler de düşmezsiniz.
Elbette yukarıdakiler dışında her şeyi mükemmel yapmadım. Bazıları gibi kimi zaman yazı periyodunu iyi ayarlayamadım ve misafir yazarlık konusunda gevşek davrandım. Ama bunlar yukarıdakiler kadar kötü olduğum alanlar değildi.
Evet. Uzun soluklu yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Şimdi söz sizde. Blog hayatınızda keşke yapmasaydım dediğini bir hata oldu mu ?
Bu yazı Ehli Blog sitesinde daha önce yer almış, şimdilerde ise Teknojest sitesinde yazılar paylaşan Poyraz Şahin tarafından yazılmıştır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

36 yorum:

 1. Bizim gibi çıraklar için faydalı bir yazı olmuş:)

  YanıtlaSil
 2. Poyraz Hocam'ın ellerine sağlık. Güzel yazı, ufuk açıcı :)

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar

  Yazınızı okuyunca benimde 25.04.2016 tarihinde kaleme almış olduğum yazımla kadarda örtüşüyor dedim. Bende 2 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Evet bende hatalar yaptım. Lakin tecrübeli blog yazarlarından ve araştırılması gereken konular için çeşitli kaynaklardan yardım aldım.

  Evet keşke diyorum. Önceden yapmış olduğum blog çalışmaları ve blog yazarlığı maceralarım konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olabilseydim diyorum. Ama hatanın farkında olup bunlardan ders alabilmekte keşkeleri mi bir nebze olsun rahatlatıyor.

  Bu güzel ve bilinçlendirici makale için kaleminize sağlık diyorum.

  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonraki blog yaşantınızda başarılar o halde :)

   Sil
 4. Ben şekle önem vermiyorum blogumda, yaptığım en büyük hata bu. Mesela tema geliştirmeye zaman ayırmıyorum, domain aldım ama 3 senedir nasıl yönlendirme yapacağımı öğrenmedim bile, reklam için yeterince çaba harcamıyorum...
  Ama düzenli yazmaya, yorumları yanıtlamaya özen gösteriyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oysaki aradığınız bilginin yanıtı Ehliblog'da var. :) Blogger domain yönlendirme nasıl yapılır? başlıklı bir yazı var blogda :) Reklam için çaba harcamalısınız. Böylece daha fazla ziyaretçi, daha fazla okur kazanabilirsiniz :)

   Sil
  2. @evde yazar
   Bence çok önemli noktaları atlıyorsunuz. Bir an önce tamamlayın derim. Blogunuza yazık olmasın :)

   Sil
  3. İşte domain almayan blog yazarı çıldırıyor reklam almak için paranın köpeği olma çabasına giriyor şekil ben.Ne yapayım arkadaş daha yeniyim sabırsızdım hemen benim neden site ne eksiği varki gibi haklılık cabalarıyla kendimi avutuyordum.Şimdi ise dün gece blog adresimi ve ismini değiştirdim mis gibi gerektiği kadar düzenlemeleri iyileştirdim.

   Bu yazında enfes olmuş.Bunu blogumda paylaşacağım çünkü gerekli.Vesselam.

   Sil
 5. Blog işine yeni başlayan biri olarak için umut verip bıkkınlık süremi uzattınız :) Bakalım cevap gelecek mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bıkkınlık sürenizi mi uzattık? Nasıl yaptık bunu? :( Gerçekten özür diliyorum ancak neden bıktığınızı ve bizim buna nasıl katkı yaptığımızı hiç anlamadım.

   Sil
  2. Sabrımı biraz daha artırdınız diye ekleyim o zman teşekkür ederim.

   Sil
 6. Gerçekten ben de hepsine katılıyorum. "Keşke" deme şansımız artık olmadığına göre "İnşallah" diyerek devam edeceğiz aynı hataları tekrara düşmemek için...

  Yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. valla gerek siz gerekte bloghocam olsun sayenizde pek hata yapma şansımız kalmadı :) tşk ederim...

  YanıtlaSil
 8. Değerli yorumlarınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 9. öncelikle selamun aleyküm. Ben blogumu bugün kurdum ve gelişmeye çalışıyorum. İlgi çekici yazılar yazmaya çalışacağım. Ancak daha hızlı nasıl marka gibi olabilirim? Söyler misiniz? Şimdiden teşekkürler. İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, markalaşma süreci bloglar için uzun soluklu bir süreç. Ancak bu iş için ayırabileceğiniz bütçe varsa:

   1- Broşür dağıtımı,
   2- Viral reklamlar,
   3- Çekilişler,
   4- Bedava hizmet ve ürünler

   gibi alternatif tanıtım faaliyetlerine yönelebilirsiniz.

   Sil
 10. kolay gelsin hocam umarım siz yardımcı olursunuz şimdi ben alan adı yani domanin aldım eski blogspot olan site haritasını sildim ve eski yayınlar googlede gözükmüyor tekrardan blogspot site haritası oluşturdum eski paylaşımlar googlede gözükürmü ayriyeten domain aldıktan sonra com uzantılı bir site oluşturmam gerekirmi bazı yerlerde eski site haritasını silin yeni aldığınız alan adıyla site haritası oluşturun diye yazılar var tam detaylı bir bilgi için size sorum dedim domanin den sonra nasıl bir yol izlememiz gerekir insallah cevaplarsınız kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Domaini yönlendirdikten sonra, bağlantılarınız da otomatik olarak yönlenecektir. blogadresiniz.blogspot.com 'dan domaininiz.com 'a geçişini blogger otomatik olarak sağlıyor. Bu konuda bir tereddütünüz olmasın. Bağlantılarınız da Google'da gözükmeye devam edecektir fakat yeni adresinizle birlikte. İyi yayınlar!

   Sil
 11. Bunları okuduktan sonra inşallah bunları yapmayacağız. Teşekkürler
  Oturduğun Yerden Para Kazan: http://blogcnzz.blogspot.com/2016/04/yazarak-para-kazanma-2016.html

  YanıtlaSil
 12. Bunları okuduktan sonra inşallah bunları yapmayacağız. Teşekkürler
  Oturduğun Yerden Para Kazan: http://blogcnzz.blogspot.com/2016/04/yazarak-para-kazanma-2016.html

  YanıtlaSil
 13. Merhaba,

  Özeleştiri ancak bu kadar profesyonelce yazılır ve yapılır. Değerli yazınız için kutlarız.

  Web Tasarım Ajansı birNC
  https://www.birnc.com.tr

  YanıtlaSil
 14. yazınızı baştan sonra kadar okudum, altın ögütler var gerekli yerleri not aldım, gerçeten güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 15. Evet gerçektende tembellik başa bela :D

  YanıtlaSil
 16. Beğenmenize çok sevindim. Eğer blog yazarken tembellik ettiğinizi düşünüyorsanız, sizi tembellikten kurtulma duası başlıklı yazımıza alalım. Tembellikten kurtulmak için yapabileceğiniz şeyleri ve başka ufak tavsiyeleri yazı içerisinde bulabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
 17. Gerçekten güzel, her şey güzel. Ama sanırım sizden bir yazı yazmanızı isteyeceğim :) Diğer blog yazarlarıyla nasıl iletişime geçilir? Daha yeniyim ve inanın düşünüyorum.. :)

  YanıtlaSil
 18. Çok faydalı, başarılı bir yazı. Bu arada para kazanmadan bahsetmişken, cidden para kazanma amacıyla açılan bloglar daha sonra genellikle çıkmaza giriyor.

  YanıtlaSil
 19. Ben bugün keşke o bilmediğim kodları, iyice emin olmadan kaydedip blogumu bozmasaydım diyorum :( bakınca sitem çalışıyor, ama link verdiğim de site taşınmış diyor, bugün bir dünya değişikliği aynı anda yaptım. Sonlara doğru sıkılınca karman çorman oldu herşey. Bu hataları nasıl yaptıım, nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Sitemi daha profesyonel görünümlü bir hale getireyim derken be yaptım ben diye hayıflanıyorum şimdi . :(
  thegoodwish.blogspot.com.tr bir bakarsanız sevinirim, hem de çok . Bu hali ile reklam alabilir miyim.? Ve neden linkim paylaşılamıyor .::(

  YanıtlaSil
 20. Güzel konu anlatımı olmuş, başarılı olmak için herkesin söylediği ve bildiği başlıca konular. Uyulduğuldunda mükemmeliği getirebilir.

  YanıtlaSil
 21. Makale için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 22. Zaman zaman ben de aynı hataları yaptım ve bazen farkında olmama rağmen yapmaya devam ediyorum. Siz de güzel yazıya dökmüşsünüz. Farkındalık yaratmak da fayda var.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 23. Hatta e-posta aboneliği konusunu bildiğim halde erteliyordum yazınızı okuyunca aklıma tekrar geldi şimdi ilk işim o işi halletmek olacak. Hatırlatmanız için de ayrıca teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 24. Ozan Merhaba seninle aynı zamanda blog işine başladığımızı hatırlıyorum ama 2012 yılında başka bir iş bulmamdan ve bu iş çok fazla vaktimi aldığından blogla adam akıllı ilgilenemedim ve google plus da olan bağlantılarım sildiğimde bunların bloğumda ki resimleri de etkilediğini ok sonra öğrendiğim bir hatam oldu ve günde 2000 sayfa görüntüleme sayım ondan sonra 500 lere düştü gelelim yardım isteğine:geçen aya kadar düşünmek ve paylaşmak olan blogumu nerdenduydun olarak alan adı alarak blogger üzerinden yönlendirme ile devam ediyorum. Müsait bir zamanında seninle birlikte tecrübelerinden yararlanmak isterim yazdıklarının çoğunu takip etmekteyim ama kısır bir döngüde kalmaya başladım. Paylaşımların için Emeğine ve ellerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Ne zaman isterseniz benimle iletişim formu üzerinden ya da ozanbaser et yandex nokta com nokta tr adresinden iletişime geçebilirsiniz. Blogunuzdaki görsellerin silinmesine çok üzüldüm, umarım yeniden istediğiniz noktaya getirebilirsiniz blogunuzu.

   Sil
 25. Benimki dört yıldır blog yazdığım halde profesyonel yaklaşmamam ve para kazanmak için kullanmayı daha önce düşünmemiş oluşum. Şimdi bu kararı verdim bir aydır adsenseye kayıt olmak için uğraşıyorum ama halen beceremedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsense başvurunuzu daha etkili bir şekilde yapmak için: Adsense onayı almak için etkili ipuçları başlıklı yazıma,
   Adsense başvurunuz reddedildiyse: "Adsense başvurum reddedildi" sebepleri ve çözümleri başlıklı yazıma göz gezdirebilirsiniz. Umarım en kısa zamanda Adsense hesabınıza kavuşursunuz. Keylifli bloglamalar!

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.