Facebook Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde e-ticaret oldukça yaygınlaşmış durumda. Haliyle, birçok e-ticaret sitesi de Facebook, Twitter ve Google reklamlarıyla potansiyel müşterilerine erişmeye çalışıyor. Facebookta etkili reklam verme yollarını yeterince incelememiş olan e-ticaret sitesi sahipleriyse, çok temel hatalara düşebiliyorlar. Ben de bu yazımda kendi tecrübelerimden ve okuyarak öğrendiğim bilgilerden yola çıkarak Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım.
Facebook Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Reklam Önemlidir: Takip Edin

Facebook'ta ilk kez vereceğiniz reklam, bu konuda deneyim kazanmanız için oldukça önemlidir. Reklama ayıracağınız bütçeden bağımsız olarak, muhakkak reklamın dönüşlerini takip edin. Satışları artırmak, sayfa beğenisini artırmak ya da kayıtlı mail adresi sayısını yükseltmek amacıyla reklam vermiş olabilirsiniz. Ne amaçla reklam vermiş olursanız olun, verdiğiniz reklamın bu amaca uygun olup olmadığını kontrol altında tutun.

Satışları Artırmak İçin Verdiğiniz Reklamlarda: Pahalı Ürünlerle "Uçmayın"

Ticarette ciro önemlidir. Kâr önemlidir. Ancak ciro artsın diye verdiğiniz reklamlarda, insanların ilgisini çekmeyen ya da internet üzerinden almak istemeyecekleri kadar pahalı ürünler sunarsanız; dönüşler çok cılız kalacaktır. Aşağıdaki görselde, bebek ürünleri satan bir internet sitesinin Facebook reklamı var. Facebook reklamında sattıklarını söyledikleri ürün sadece 1 TL. Üstelik bebek bezi. Kampanya yapmışlar, 120 TL üzeri alışverişlerde, bebek bezini 1 liraya veriyorlar. Bu reklam ciroyu artırır. Ancak tutup 5000 liralık ürünü Facebook reklamıyla satmaya kalkarsanız; zorlanır ve bütçenizi de plansız harcamış olursunuz.
Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler: Doğru ürün seçimi
Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde belki de en önemlisi budur.

Facebookta Doğru Hedef Kitleye Reklam Gösterin

Facebookta reklam veren ve etkili olmadığını söyleyen insanların geneli, ürünlerinin reklamını en geniş kitleye yapanlar oluyorlar... Düşünün, yüksek teknoloji ürünleri satıyorsunuz ve teknolojiyle pek de alakası olmayan çocuklar ve yaşlılar da görüyor bu reklamı. Bu reklamdan dönüş alamazsınız. Örneğin; eğer züccaciye ürünleri satıyorsanız kadınlara, taraftar ürünleri satıyorsanız erkeklere öncelik vermelisiniz. Dönüşleri ancak doğru hedeflemeyle artırabilirsiniz. Hedef kitleyi doğru belirlemek de facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenlerden biri.

Facebook Etkili Reklam İçin Hedef Kitlenizin Online Saatlerini Öğrenin

En sık yapılan hatalardan biri, günün her saatinde reklam göstermektir. Özellikle e-ticaretle uğraşıyorsanız, bu bütçenizin hızlı tükenmesine yol açabilir. Çalışan kesime yönelik reklam veriyorsanız, işten eve gelip yemeklerini yedikleri saatleri düşünmelisiniz. Öğrenci kitlesine yönelik reklam veriyorsanız, hafta sonları daha yoğun çıkmalısınız. Örnekler çoğaltılabilir, bu tamamen sizinle ve Facebook'ta erişmek istediğiniz kitleyle alakalı. Bu nedenle araştırmalarınızı sıkı bir şekilde yapmalısınız.
Facebook Reklamlarını En Etkili Kullananların Hali: Onedio Neden Çok Ziyaret Ediliyor?

Son Sözler

Facebookta etkili reklam vermek için; kaçınmanız gereken temel hataları ve yapmanız gereken pratik araştırmaları, olabildiğince basit ve etkili bir şekilde anlatmaya çalıştım. Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce neler yapılırsa, en doğru kitleye, en iyi dönüşümlerle ulaşılabilir?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Paylaşılan yararlı bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Paylaşılan yararlı bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim arkadaşlar. Beğenmenize sevindim.

  YanıtlaSil
 4. eskiden face yoktu hep wep siteler reklam alırdı ama face artık bitirdi wep site reklamlarını

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.