Onedio Neden Çok Ziyaret Ediliyor?


Onedio, nam-ı diğer sosyal içerik platformu; son yılların en gözde web girişimlerinden biri. Benzeri onlarca site de aynı yolu izleyerek başarılı olmaya çalışıyor. Peki Onedio'nun bu kadar popüler olmasının nedeni ne? Onedio'da diğer sitelerde olmayan ne var? Neden bu site bu kadar çok ziyaret ediliyor? Hadi birlikte göz atalım.

1- Gülmek Bulaşıcıdır

Gün içerisinde hepimiz birçok açıdan strese maruz kalıyoruz zaten. İnternette bari bu stresten uzaklaşalım istiyoruz. Bu nedenle yüzümüzü güldüren, mümkünse kahkaha attıran şeyler okumak istiyoruz. Onedio gibi platformlar da bize bu tebessümü veriyor. Haliyle, bir şekilde giriyoruz; gülüyoruz, zaman geçiriyoruz.

2- Reklam Önemli

Onedio'nun ilk zamanlarını hatırlayanlar vardır illa ki. O dönemde Facebook ve Twitter'da ne kadar çok reklam verdiklerini de anımsayacaklardır. Beğeni ve takipçi sayısını artırmak -düzenli ziyaretçiyi yani- için; çok sağlam reklam bütçeleri harcadılar. Haliyle, bu yatırımın geri dönüşü de uzun vadede çok karlı oluyor.


3- İyi İçerik Paylaşılır

Adı üzerinde sosyal içerik platformu. Yani, üye olduğunuz zaman siz de kendi içeriklerinizi oluşturabiliyorsunuz. Zaytung gibi, sözlükler gibi, forumlar gibi. Ancak her içerik anasayfada yayınlanmıyor. Editoryal denetimden geçen "rafine" içerikler anasayfada ve kategori anasayfalarında kendine yer buluyor. Bu da iyi içeriğin ziyaretçiye önce gösterilmesi demek. Haliyle, paylaşılabilir içerikler ziyaretçilerin öncelikli uğrak noktası oluyor.

4- Toplumsal ve Duygusal Viraller

Yakın zamanda Ekşisözlük'te metrobüste karşılaştığı kızı bulan bir adam vardı. Hatta başlık şu. Bu içerikten hemen birkaç gün sonra, Onedio'da da bir metrobüs içeriği yayınlandı. İlgili içerik şu. Tesadüf mü? Sanmıyorum. Gayet duygusal bir viral çalışması gibi geldi bana. Bunun dışında gündeme göre başka viral çalışmaları da yapıyorlar. Haliyle tıklanma, paylaşılma ve konuşulma olarak geri dönüyor.

5- Fenomenlerle Anlaşmalar

Twitter, Vine, Instagram ve Facebook gibi platformlardaki fenomenlerle çeşitli anlaşmalar yapılıyor. Yapıldığını düşünüyorum. (Ki en az bir tanesini biliyorum.) Bu anlaşmalarda işleyiş; ikinci maddedeki gibi bir işleyiş. Ancak daha çok 3. ve 4. maddelerin uygulanabilmesi amacıyla kullanılıyor.

6- Seks Satar

Biraz ayıp bir cümle, farkındayım. Ancak reklam alanında en çok kullanılan cümlelerden biri. Orijinali "sex sells". Onedio gibi platformlarda da bu sıkça kullanılıyor. Birçok örneğine denk gelmişsinizdir mutlaka. Ben denk geldiğim birini aşağıda görsel olarak paylaşıyorum. Muhakkak size de denk gelmiştir.

7- Kollektif Üretilen İçerik

Bir internet sitesinde, bir kişinin üretebileceği içerik oldukça sınırlıdır. Bloglarda bunu görüyoruz. Ancak iş sözlük, sosyal medya, forum vb. formatlara dönüşünce; kollektif bir içerik üretme çabası ortaya çıkıyor. "Beğenilmek" insanın ruhunu okşayan bir şey. Kollektif içerik üretiminde, beğenilme ihtimali artıyor. İnsanlar da beğenilmek için içerik üretiyor. Bu durum da Onedio gibi platformlarda, üretenin aynı zamanda tüketen olmasını sağlıyor.

8- İnsanlara Ne Olduklarını Gösteren Testler

Ve elbette testler... "Bakalım bugün IQ seviyen ne alemde?" tarzı testler, insanın merak duygusunu tetikliyor. Diğer insanlardan "daha zeki", "daha yetenekli", "daha en bir şey" olduğunu bilmek için insanlar bu içerikleri ziyaret ediyor ve paylaşıyor.

Son Sözler

Onedio gibi platformlar, ciddi reklam bütçeleriyle hızlı giriş yapıyorlar. Sonra da o rüzgarı uzun süre koruyorlar. Kazandıkça yatırımlarını çeşitlendiriyor ve risklerini azaltıyorlar. Eğer sizin de bir web girişim fikriniz varsa, Onedio gibi girişimleri iyi incelemenizde yarar var. Son olarak; sizce Onedio neden çok ziyaret ediliyor?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. Hocam bence reklamlar ile popülerleşmesi önemli etkendir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Ama tek sebebin bu olmadığı aşikar. İçerik olmadan ziyaretçiye neyi sunabiliriz ki? Ehliblog için konuşalım mesela. Eğer içerik üretilmemiş olsa; siz geldiğinizde ne kadar süre kalırdınız burada? Haliyle, beinm görüşüme göre; önce içerik geliyor.

   Sil
 2. Onedio'nun oradan buradan içerik arakladığına dair örnekler her geçen gün artıyor. Bence Onedio= "Adamlar çalıyor ama çalışıyor da."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araklamayı bilmiyorum ama çeviri içeriği çokça kullandıkları kesin. Hatta fikir orijinal bile olmayabilir. Çünkü, ben blog yazmaya ilk başladığım yıllarda Onedio yoktu. Maddebağımlısı vardı. Madde Bağımlısı Türkiye'de benim hatırladığım ilk listeleme bloguydu. Hala yayındalar -güncellenmeseler de- ve kollektif bir ekipleri var(dı). Ama bir Onedio çıkmadı.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bu sıralamayı kimlere sorarak yapıyorlar bilemiyorum ama; Bir oturuşta okuyup bitireceğiniz 29 klasik kitap, En güzel plajlar vs gibi yönlendirmeleri hoşuma gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Bu tarz yönlendirmeler, hem henüz keşfetmediğimiz şeyleri gösteriyor hem de keşfettiklerimizi görünce sahipleniyoruz. Bu duygu da Onedio'nun iyi ziyaretçi almasının nedenlerinden biri olabilir!

   Sil
 5. Facebook sayfa beğenileri çok olduğu popüler oldular. Zaten popüler olduktan sonrada devamı geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfayı beğendirmek için de çok ciddi bütçe harcadılar. İlk zamanları hatırlayanlar, uzun zaman reklamların döndüğünü de hatırlayacaktır.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.