Güncel Kelimelerden Hit Almak

Hit Alınabilecek Güncel Kelimeler
Her gün insanlar internette onlarca konu hakkında bilgi arıyorlar. Aynısını bizler de yapıyoruz. Mesela, geçtiğimiz günlerde yaşanan Ankara'daki kanlı eylem, yaşandığı sıralarda sıkça aranıldı. Bugüne gelene kadar da muhtemelen aramalar devam etmiştir. Çünkü, olağanüstü bir durum yaşanmış ve Türkiye'nin başkentinde kanlı bir terör saldırısı gerçekleşmişti. İnsanlar da konu hakkında bilgi alabilmek için, internet sitelerine yöneldiler. Elbette bunu arama motorları aracılığıyla yaptılar. Haliyle, bu konuda yayın yapan, bilgi paylaşan internet siteleri de bu durumdan ziyaretçi sayısı bakımından avantaj sağladılar.

Güncel Kelimeler Nasıl Belirlenir?

Ben de bugünkü yazımda güncel kelimelerden nasıl hit alınabileceğini anlatacağım. Az önce örneğini verdiğim olayla alakalı olarak da bir örnek vereceğim. Öncelikle güncel olaylardan, sosyal medyadan ve televizyondan güncel kelimeleri nasıl yakalayabileceğimize bir göz atalım.

1- Güncel Kelimeleri Yakalamak İçin Gündeme Yakın Olun

Güncel arama kelimeleri, yaşanan olaylar neticesinde ortaya çıkıyor.Bu yüzden güncel kelimeleri belirleyebilmek için gündemi -mümkünse haberleri- takip etmeniz gerekiyor. Ajansların bile geçemediği haberleri geçebilmek için de iyi bir haber ağınızın olması ya da haberin oluştuğu bölgeye yakın olmanız gerekiyor. Mesela estetikle alakalı bir blogunuz olduğunu varsayalım. Çok izlenilen ana haber bülteninin birinde, örümcek ağı estetiği ile alakalı bir haber geçtiyse, bunun konusunu açmanız; size ciddi ziyaretçi olarak dönebilir.
Hit Alınabilecek Güncel Kelimeler Nasıl Bulunur

2- Sosyal Medyayı İyi Kullanın

Birçok olay, daha gazetelere haberi ulaşmadan yayılıveriyor sosyal medyada. Özellikle olağanüstü durumlar hakkında, kullanıcılar tarafından kitlesel bir içerik oluşturma hamlesi başlıyor. Bilinçsiz ve organize olmayan bu içerik üretimi; arama motorlarındaki arama miktarını da artırıyor. Bu yüzden haber kaynaklarını ve yerel kaynakları Twitter gibi platformlarda takibe alın. Blogunuzun konusuna özelleşmiş hesapları da unutmayın tabi.
Sosyal medyayı kullanarak hit alınabilecek güncel anahtar kelimeleri belirleme

3- Yabancı Kaynakları Takip Altında Tutun

Ankara'daki patlamadan örnek vereceğim yine. Birçok haber sitesi tarafından paylaşılan üzücü bir detay var bu olayda. O da ABD'nin konu hakkında vatandaşlarını önceden bilgilendirmiş olması. Bu tip detaylar iç basına yansımadan olay oluşabiliyor. Eğer yabancı diliniz varsa, muhakkak yurt dışı kaynakları da takip altında tutun.

4- Televizyonu Takip Edin

Televizyon, günümüzde hala interneti domine eden bir mecra. Bu yüzden çok reyting alan programları takip altına almak, ziyaretçi kazanmanızı sağlayabilir. Mesela, yıllardır büyük bir ilgiyle takip edilen Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmada sorulan soruları; anında internete taşıyan siteler var. Ben de dahil birçok kişi sorunun cevabını bulmak için bir göz atıyor.
Hit alınacak güncel kelimeler için televizyonu kullanmak


Artık hit alınabilecek güncel kelimeleri nasıl bulabileceğimizi biliyoruz. Şimdi bulduğumuz güncel kelimelerden nasıl hit alabileceğimizi görmemiz gerek.

1- Blogunuzun Güncellenme Sıklığını Yüksek Tutun

Blogunuzun güncellenme frekansı ne kadar yüksek olursa, index alma hızınız da o denli yüksek olacaktır. Hızlı index almak, ani gelişen olaylar karşısında blogunuzun daha çabuk listelenmesini sağlar. Güncel anahtar kelimelerden ziyaretçi almak istiyorsanız, bu frekans yüksek ya da sabit olmalıdır.

2- İçeriğinizi Hızlı Üretin

Bir haberi vermek kadar, onu en hızlı vermek de önemlidir. Bu yüzden içeriğiniz okuyucular açısından şüphe bırakmayacak kadar sade ve net olmalıdır. Daha sonra güncelleneceğini bildirir bir notla birlikte içeriğinizi hızlıca yayına alabilirsiniz. Gelişmeler ve yeni bilgiler gelecek olursa; yazızınızın ana hatlarına dokunmadan ilaveler yapabilirsiniz.

3- Oluşturduğunuz İçeriği Paylaşın

Bir içeriği oluşturarak, sadece içeriği oluşturmuş olursunuz. Hiçbir dükkana müşteri "kendiliğinden" girmez. Siz müşteriyi dükkanınıza çekmenin bir yolunu bulacaksınız. Bu da internet mecrasında yazdıklarınızı paylaşmaktan geçer. Paylaşın.

4- İçeriğinize Gelecek Yorumları Yayınlayın

Yorumların üslubu hakaretamiz ve hukuka aykırı olanlarını seçin ve geri kalanların tamamını yayınlayın. Bunlar içeriğinize kullanıcılar tarafından yapılacak ciddi bir katkıdır. Önemseyin ve mümkün olduğunca yanıt vermeye çalışın. Bu arama görünürlüğünüze pozitif katkı yapabilir.

Son Sözler

Güncel kelimeleri belirlemekte en önemli faktör hızdır. Güncel kelimeler, aniden parlayan ve hızlıca kaybolan anahtar kelimelerdir. Bu nedenle gözünüz açık, eliniz klavyede olsun. Son olarak, sizlere sormak istediğim bir şey var. Sizin hit alınacak güncel kelimeleri belirlemekte ve güncel kelimelerden hit almakta kullandığınız metotlar neler? Bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım!

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

16 yorum:

 1. örneklerle daha bi açıklayıcı olmuş hocam :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler! Beğenmenize çok sevindim :)

  YanıtlaSil
 4. OZAN=POYRAZ Süpersin vallahı güncel olaylarla güncel kelimeleri yakalayıp negüzel bir yazı hazırlamıssın.Takdire layıksın..

  YanıtlaSil
 5. Harika! Harika! Harika! Senin blogunu takip ede ede neeler öğrendim ya! Ellerine sağlık. Yazmayı hiç bırakma!

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler. Güncellik önemli tabi.

  YanıtlaSil
 7. Gerçekten detaylı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Arkadaşlar teşekkür ederim. O sizin bakışınızın güzelliği. Beğenmenize çok sevindim. Umarım sizler ve bloglarınız için faydalı olur. :)

  YanıtlaSil
 9. Gördügüm en alakasız sacma blog seni okuyanda varmı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim, yorum yapmaya değer bulduğunuz için! Sonrasında yazdıklarım saçma geliyor olabilir elbette, bu sizin görüşünüz. Saygı duyarım. Ancak yorumunuzun ikinci kısmında bir soru var ve her soru cevap hakkı doğrurur :)

   Beni okuyan var mı? Kesinlikle var. Gelen yorumların tamamını kendi başıma yapamayacağıma göre, insanlar blogumu okuyorlar demektir. :) Baksanıza, siz bile okumuşsunuz ve üstelik yorum yapmaya değer görmüşsünüz! Ne mutlu bana :)

   Tekrar teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için :)

   Sil
 10. Teşekkürler Hocam. Harikasınız...

  YanıtlaSil
 11. Yazınız güzel olmuş emeğinize sağlık vaktiniz olursa bloguma davetlisiniz http://fikirleryeni.blogspot.com.tr/?m=1

  YanıtlaSil
 12. Teşekkürler , sürekli takip ettiğim bir blog çok yararını görüyorum.

  www.bilgikumbarasi.com

  YanıtlaSil
 13. Teşekkürler ,güzel olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 14. Elinize sağlık bilgilendirici bir yazı.
  http://mgzn2017.blogspot.com

  YanıtlaSil
 15. Harika bir yazı olmuş, tebrik ederim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.