Sayfa Görüntülenmesini Artıracak 6 Yöntem


Blog yazarları, yazıların yazdıkça daha fazla kişiye ulaşmak isterler. Kimi zaman elde ettikleri geliri artırmak için, kimi zaman sadece daha çok okunmak istedikleri için; çaba gösterirler. Elbette ziyaretçi sayısının artması önemlidir. Ancak, bir ziyaretçinin sizin daha fazla yazınızı okuması da önemlidir.

Peki sitenizin sayfa gösterim sayısını nasıl artırabilirsiniz? Bir yazınızı okuyan ziyaretçinizi, nasıl başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz?

1-Yazılarınızın İçerisinde Tavsiye Yazılara Yer Verin

Ziyaretçileriniz, bir yazınızı okurken, onlara alakalı başka bir içerik sunun.Bu blogda uygulandığını sıkça gördüğünüz gibi! Tavsiye yazılarınız, okurlarınız tarafından ilgiyle karşılanacaktır. Böylece okurlarınız daha fazla yazınızı okuyacaklar ve içeriklerinizden daha fazla yararlanacaklar. Her blog yazarının istediği gibi yani...
Tavsiye yazı : Site Hiti Artırmak

2- Çarpıcı Başlıklar Kullanın

Yazı başlıklarınız ne kadar ilgi çekici olursa, ziyaretçilerinizin bir yazıdan diğerine geçmesi de o denli kolay olur. Başarılı atılan blog başlıkları, ziyaretçilerinizin sayfada kalma süresini artırır ve yazınızı okumalarını kolaylaştırır. Bu yüzden, başlık atarken sıkı düşünün.


3- İçerik Kraldır, Unutmayın!

Tüm blog yazarlarının hem fikir olduğu nokta; içeriğin kral olduğudur! Özgün ve kaliteli bir içerik oluşturursanız, ziyaretçileriniz benzer yazılarınızı da okumak isteyecektir. Aynı zamanda seo çalışmalarınızda da bu kural sizi iyi noktalara taşıyacaktır.

4- Ziyaretçinize Bir Sebep Verin

Okurlarınıza diğer sayfaları da görmeleri için bir sebep verin. İlgi alanlarına girebilecek konularda tavsiye yazılar (Bkz: İlk madde) verebilirsiniz. Gelen yorumlara yanıt yazarak okurlarınıza yön gösterebilirsiniz. Popüler yazılarınızı blogunuzun görünür bir yerinde listeleyin. Popüler olduğu vurgulanan yazılar, şaşırtıcı biçimde daha fazla okunurlar. Aklınızda bulunsun!

5- Yardım Taleplerini Mümkün Olduğunca Geri Çevirmeyin

Ne konuda blog yazarsanız yazın, eğer bir okurunuz sizden yardım istiyorsa; fırsatınız olduğu sürece bu talebi geri çevirmeyin. Özellikle yorumlardan gelen yardım talepleriyle, diğer okurlarınıza da yol gösterebilmenize yardımcı olur. Öte yandan, yardım talebinde bulunan okurunuzun da blogunuzu sahiplenmesine yol açacağından; geri dönen ziyaretçi oranınızı da artıracaktır.

6- Pozitif Olun, Gülümseyin!

Günümüzde,birçok insan sinirli, gergin. Sizin gülümsemeniz onların da yüzlerini güldürecektir :) Sadece daha fazla sayfa görüntüleme almak için değil, başka insanların da gülümsemesine yardımcı olabilmek için yapın bunu. :) Pozitif bir kullanıcı deneyimi sağlarsanız, okurlarınızın tüm yazılarınızı okumak için "ciddi" bir sebebi olacaktır.

Son Sözler

Sözün özü, blogunuzu yazarken; kendinizi bir okur yerine koyun. Siz olsanız, diğer sayfalara bakmak için nasıl bir içerik istersiniz? Bunu düşünerek hazırladığınız yazılar, hem çok okunacaktır hem de başka yazılarınıza da trafik sağlayacaktır.

Sizin sayfa görüntülenmesini artırmak için kullandığınız yöntemler neler?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. artan blog sayısınında hitlerde düşüşe neden olduğunu düşünüyorum bir an önce sıyrılıp üst sıralara çıkılmalı ya da en azından düzenli takipçileriniz olmalı. Güzel yazı Olmuş Hocam teşekkürler.

  http://zompir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
 3. Yeni başlayanlar için çok önemli bilgiler

  YanıtlaSil
 4. Ben de çok yeni başlamış biri olarak tavsiyelerinize uyacağım. Teşekkürler yazı için

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.