Wifi Hotspot İle Bilgisayarı Modem Olarak Kullanma

bilgisayarı-modem-olarak-kullanma

İnternet artık günümüzün en temel ihtiyaçlarından birisi. Her durumda bir şekilde telefonumuzu ya da bilgisayarımızı farklı yöntemlerle internet ağına ulaştırmaya çalışırız. Bunlardan bir tanesi olan telefondan internet paylaşımı konusunu daha önce sizlerle paylaştım. Bu yazımda ise mevcut bilgisayardaki interneti paylaşma konusuna değinmek istiyorum. Bir başka deyişle bilgisayarı modem olarak kullanma nasıl mümkün olabilir bunu sizlerle paylaşacağım.

İlk bakışta aslında mantıksız ve gereksiz bir durummuş gibi gelebilir ama yaşayan bilir böyle bir işleme bir gün ihtiyaç duyabilirsiniz.

İnternete kablolu olarak bağlanıp kablosuz yayın yaparak başkalarının bağlanmasını sağlamak ya da bağlandığınız ağ misafirler için erişim yetkisi vermiyor olabilir, siz de kendi bilgisayarınızdan yayın yapmak isteyebilirsiniz. Belki farklı durumlar da söz konusu olabilir. Ben aklıma gelen 2 farklı senaryoyu sizlere belirttim.

Gelelim şimdi bu işlemi nasıl yapabiliriz konusuna. Bilgisayarınızı bir wifi hotspot olarak kullanmak için 2 farklı yöntem mevcut :

1-Notepad kısa kod yazarak (Programsız)

Bu yöntemde başlat > CMD ekranına adım adım yazmanız gereken komutları bir note pad dosyasında toplayarak otomatik gerçekleştirmenizi sağlayacağız. Bunun için bir note pad dosyası açarak aşağıdaki kodları yazın:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ehliblog key=ehliblog netsh wlan start hostednetwork

Dosyanızı .bat formatında isim vererek kaydedin!

wifi-hotspot

Dosyanızı kaydettikten sonra sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırarak hotspot kurulumunu tamamlamış olacaksınız.

Hotspot kurulumu tamam son adım internet paylaşımını aktif hale getirmekte.

Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ Bağlantıları yolunu izleyerek wireless bağlantınızın üzerine tıklayıp paylaşım sekmesinden “Diğer ağ kullanıcılarının, bu bilgisayarın İnternet Bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver”   kutucuğunu işaretleyin.

bilgisayardaki-interneti-paylaşma

İşlem tamam !!!

Artık bilgisayarınızdaki interneti paylaşmak istediğinizde yapmanız gereken sadece bir önceki adımda oluşturduğunuz .bat uzantılı dosyayı yönetici olarak çalıştırmak.

Yakınınızdaki cihazlar dosyada isim ve şifre verdiğiniz ağı görüp bağlanabilecekler.

Not : ssid ve keyword kısmında ehliblog ismini verdim. Yani ağınız ve şifreniz ehliblog olarak tanımlı. Siz bunu değiştirebilirsiniz.

2-Connectify uygulaması ile

Yukarıdaki adımlar size biraz karışık geldiyse harici bir uygulama kullanabilirsiniz. Connectify size bu işlem için yardımcı olabilecek faydalı bir program. Bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra yeniden başlatmanız gerekiyor. İnternet ağına bağlı olduğunuzdan emin olduktan sonra programı çalıştırın.

 • Settings sekmesinde Create a Wi-fi hotspot butonuna tıklayın.
 • Internet to share sekmesinden paylaşmak istediğiniz ağı seçin.
 • Bir alt menüde password kısmına şifrenizi yazın işlemi tamamlayın.

connectify

Benzer şekilde çevrenizdekiler paylaştığınız ağa şifreyi yazarak bağlanabilecekler.

Connectify maalesef ücretli bir uygulama. Ücretsiz kullanımda size 30 dakikada bir Pro versiyonunu almanız gerektiği hatırlatılıyor :)

Son Sözler

Kablosuz ağ kartınız internet paylaşımını destekliyorsa iki farklı şekilde bilgisayarı modem olarak kullanma şansına sahipsiniz. Ve bunları da sizlerle yukarıda paylaştım. 1. adım gözünüzü korkutmasın harici bir progra kurmaktansa basitçe bu adımı deneyip başarılı sonuca ulaşabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Gerçekten faydalı bir yazı olmuş ben daha önce laptopumda program ile bağlanıyordum fakat arada internet kesintileri oluyordu sayenizde programsız artık işimi hallediyorum.teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Hocam denedim ama kapsama alanı çok düşük oluyor, üstelik internet verimsiz oluyor bu şekilde. yani benim edindiğim tecrübe bu yönde

  YanıtlaSil
 3. ofiste çok sıkıntı çekiyorduk bu konuda çok işime yarayacak bu yöntem çok teşekkür ederim .

  YanıtlaSil
 4. böyle bir özellikmi varmış yeni öğrendim yapamaya çalışacağım. yapamasamda yiğenime gösteririm o yapar sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolaylıkla yapabilirsiniz. 5 dakikanızı almaz :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.