Backlink Olmadan Google da Yükselmenin 4 Yolu

google-da-yükselmek

Google da ilk sayfada yer almak her blog yazarının yazısını yayınlarken amaçladığı şey. Fakat bu başarıyı göstermek için kesin kes backlink mi almak gerekiyor ?

Backlink almak ne kadar önemli bunu farklı yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. [backlink almanın ücretsiz 15 yolu]Tabii ki aynı kategorideki siteler tarafından önerilmek yani link almak sizi kademe kademe yukarılara taşıyacaktır fakat bunu yapmadan da üst sıralara tırmanmak mümkün ? Nasıl mı ? İşte backlink almadan google da yükselmenin 4 yolu…

Böyle bir şey mümkün mü ?

Konunun devamını okumadan önce eminim kendinize bu soruyu soruyorsunuz!

Benim de cevabım kesinlikle evet. İşte kanıtı :

Yükseldiğim anahtar kelimeyi gizlilik açısından direkt veremeyeceğim ama 2014 yılında yayınladığım kablosuz ağ- wireless konusundaki yazım google da ilk sayfada yer alıyor. Herhangi bir backlink çalışması elbette yapmadım. Bilgim olmadan acaba birisi verdi mi diye kontrol ettiğimde de böyle bir şeyin olmadığını görüyorum.

ahrefs-backlink-analizi

Bu şekilde olan tek anahtar kelimem elbette bu değil. Şimdi gelelim siz bu başarıyı nasıl gösterebilirsiniz konusuna.

1- Büyük balıklarla yarışmayın

Şu bir gerçek ki her alanda birileri ile rekabet ediyoruz. Bu rekabet de kimi zaman bizi elbette yorabiliyor. Fakat bu rekabette bizi öne geçirebilecek bazı gizli kalmış gerçekler de hala mevcut.

Yeni bir blog sahibiyseniz eskilerin sizden önde olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Belki tam bir seo uzmanının olduğu niche de blogunuz var. Yani büyük balığın yemlediği alana göz dikiyor olabilirsiniz.

Başarılı olabilir misiniz ?

Elbette seo çalışmaları olmadan HAYIR !

Peki ne yapacaksınız ?

Yem ararken yem olmamak için daha düşük rekabette kelimelere yönelmelisiniz. Kendi çapınıza uygun daha düşük rekabetteki kelimeler size yardımcı olacaktır. Bir sonraki adım bunu daha iyi özetleyecek.

2-Uzun kuyruklu kelimeleri hedefleyin

İnternet herkesin sıklıkla sorularına cevap bulabildiği bir ortam. Kimi tam da aradığı konunun cevabını bulurken kimisi arama sonuçlarında farklı konulara yönelirken bazen de aradığının yanıtını bulamıyor.

Sene olmuş 2016, internette bahsedilmeyen konu mu kaldı ?

Evet kalmadı ama google kendince belirlediği kıstaslarda olmayan yazıları sorgulanan kelimenin tam olarak cevabı görmüyor. İkinci olarak da gerçekten de o konuda bir yazı yazılmamış, dolaylı olarak bahsedilmiş!

Örneğin dilekçe nasıl yazılır diye google da arasanız onlarca yüksek kalitede size karşınıza çıkacaktır. Fakat okula dilekçe nasıl yazılır dersem direkt bu konu hakkında yazan 1-2 blog bulabilirsiniz.

Bu yüzdendir ki long tail türkçe karşılığıyla uzun kuyruklu anahtar kelimele yönelmeniz sizin için elzemdir. Aranma hacmi düşük olabilir ama sonuç olumlu olacağı için tercih etmekten kaçınmayın. Ne kadar uzun kelime grubunu seçerseniz o kadar üst sıralarda yer alırsınız. [uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması]

3-İlk yayınlayan siz olun

Her gün yeni gelişmelerle internette karşılaşıyoruz. Bir şey yayınlanız yayınlanmaz rekabet hemen hemen sıfırdır. İnsanlar onun hakkında öğrenmeye başladıça aranma hacmi de google da artmaya başlar.

İşte bu tür konuları ilk yayınlayanlardan birisi de siz olursanız trafik alma şansınız da yüksek olacaktır.

Peki bu tür konulardan nasıl haberim olacak ?

Google alert bunun için en iyi araç. Kategorinizle ilgili son gelişmeleri mail olarak alabilirsiniz.

4-Sayfa için optimizasyon

İlk sayfada yer almak için muhakkak yazınızda seo uyumlu makale şartlarını yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. En iyi sonuç için anahtar kelimeniz

 • Yazı başlığında
 • yazı url sinde
 • yazı açıklamasında
 • yazı ilk ve son paragrafında yer alsın.

Aynı zamanda alakalı olduğunu düşündüğünüz yazılarınızda diğer yazılarınıza link vermeyi de ihmal etmeyin.

[anahtar kelime yoğunluğu] nedir ?

Son Sözler

Şimdi backlink olmadan ilk sırada yer almak nasıl mümkün olabilir konusunu tamamlamış bulunuyorum. Tamamen tecrübe ettiğim ve olumlu sonuç aldığım yöntemleri sizlerle paylaştım. Burada size düşen şey doğru uzun kuyruklu anahtar kelimeyi bulup yukarıdaki maddeler doğrultusunda yazınızı paylaşmak olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

16 yorum:

 1. Emeğine sağlık faydalı bilgilerle aydınlattın bizi !

  YanıtlaSil
 2. Faydalı bir yazı. Biz bile google da bir şeyler araştırırken genelde tek kelimeyle araştırmıyoruz. Bir kelime öbeği ya da soru öbeği işimizi görüyor. Bu yüzden bu soru ya da kelime öbeğini tam karşılayan siteler elbetteki en ön sıralarda oluyor. Doğru soru cümlesini uzun kuyruklu anahtar kelime yapanların başarılı olma şansları biraz daha yüksek oluyor. Diğer madde de önemli. Herhangi bir dizi seyrederken bilmediğimiz yeni bir tarihi kahraman hakkında hemen google a sarılırız. Birileri öğrenmek istiyorsa bizim de o konuda okunabilecek ilk yazıyı yazanlardan olmamız gerekli. Ama doğal ve özgün yazının önemini de gözardı etmemek gerek. Yazı için emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Yeni başlayanlar için güzel bir yazı.

  YanıtlaSil
 4. Sagolun güzel makale

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten seo noktasında uzmansınız.. Deneyeceğim ve olumlu sonuç alacağımı düşünmekteyim.. Teşekkürler..
  http://www.veterinerhekimligi.com/

  YanıtlaSil
 6. ben bu seo işi çok emek isteyen bir çalışma bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Bilinmesi gereken şeyler. Ama bütçemiz yoksa ücretsiz backlink edinme yolları da vardır siteler bunlarla desteklenirse güzel şeyler olabilir.

  YanıtlaSil
 8. Sitemde Opencart teması kullanıyorum opencartın bu konuda iyi olduğu konusunda birçok bilgi var siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

  http://www.sesmedikal.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle şuna bir açıklık getirelim: Opencart bir tema türü değildir. Ayrı bir yazılımdır. Siz de sisteminizde opencart kullanıyorsunuz. Opencart e-ticaret bakımından gayet iyi bir sistem bence. Deneyen ve memnun kalan müşterilerim vardı. (Birkaç sene önce.) Eğer sistemin ayarlarını ve yapıısını bozmadılarsa, hala aynı iyilikte oludğunu söyleyebilirim. Ancak Google'da yükselmek için opencart tek başına yeterli olmaz. Hele ki medikal gibi yoğun rekabetli bir alanda çalışıyorsanız...

   Sil
 9. Merhabalar,
  SEO konusunda araştırma yapınca karşıma çıkan hemen hemen her sitenin backlinkten başka bir konuya değinmemesi, yalnızca özgün içerikler ile SEO da başarının mümkün olamayacağı inancını oluşturuyordu bende.
  Ön yargılarımı yıktınız. Hem de tek makalede. Çok yararlı bir paylaşım. Aboneniz olmam için diğer içeriklerinize bakmama gerek bile yok :)
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 10. Backlink olmadan da yükseliş tabiki mümkün ancak bilinen %60 dış etken %40 iç etkendir. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. Bilgileriniz için teşekkürler. Gerçektenden Faydalı Bilgiler.

  YanıtlaSil
 12. Engin bilgilerinizle bizlere destek olduğunuz için teşekkürler. Makaleniz gerçekten yararlı oldu.

  YanıtlaSil
 13. oldukça kaliteli bir yazı,bu söylediklerinin tamamını 2016 yılında 2 sitemde bizzat yaşadım.Hiç backlink almadan oldukça önemli 4 anahtar kelimede 1. sıraya geldim.Hem de aylık 400.000 aranma hacmine sahip kelimeydi birisi.
  Yani %100 katılıyorum backlink olmadan başarı gelebilir eğer makale kaliteli ve iç seo tekniklerine uymuşsa.

  YanıtlaSil
 14. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı, bizlerle paylaştığız için çok teşekkürler.
  maket pasta

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.