Adsense TBM Nasıl Yükseltilir?


Birçok internet sitesi sahibi, Adsense ile internet sitelerinden para kazanıyor. Aynı site sahiplerinin, büyük bir çoğunluğunun mustarip olduğu bir konu var. TBM olarak anılan, "tıklama başı maliyet" şeklinde ifade edilen rakamların düşüklüğü...

"Adsense TBM nasıl yükseltilir?" sorusuna yanıt vermeden önce; bilmeyenler için TBM nedir ondan kısaca bahsetmek istiyorum.

TBM Nedir?

 Adsense, reklam alanlar tarafından kullanılan bir Google servisi. Bu Google servisinde yayınlanan reklamlar, reklam verenler tarafından bir başka Google servisi olan Adwords üzerinden gönderilir. Adwords üzerinde, reklam verenin reklamının yayınlanması karşılığında, belirlediği bir ücret vardır. Bu ücretin bir kısmı Google tarafından "hizmet bedeli" olarak alınırken; kalan kısım reklamı yayınlayan kullanıcıya aktarılır. Bu aktarılan tutar da "Tıklama Başı Maliyeti" oluşturur.

Şimdi gelelim, tıklama başı maliyet nasıl artırılır sorusunun yanıtına...

Adsense TBM Nasıl Artırılır?

Tıklama başına elde edilen geliri artırabilmek için, ilk önce Adsense sisteminin çalışma mantığını bilmek gerek. Adsense reklamları -Google tarafından kesin olarak açıklanmamış olsa da- belirli bir algoritma çerçevesinde yayınlıyor. Bu algoritma, genel kanıya göre;
 1. Ziyaretçilerin sitenizde aradıkları konuyla ilgili reklamları gösteriyor.
 2. Çerezleri kullanarak, ziyaretçilerin daha önce gezdikleri sitelerle alakalı reklamları gösteriyor.
 3. Tıklama başına daha fazla ödeme yapan, pahalı reklamları; önce gösteriyor.
şeklinde işliyor.

Bu durumda, biz ne yaparsak Adsense TBM yükseltme işlemini gerçekleştirebiliriz?
 • Öncelikle, sitemizdeki konularımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Eğer sitemizde, tıklama başı maliyeti düşürecek konular varsa, bu konuları revize edebiliriz.
 • Yeni konularımızda, TBM yükseltmek üzere içeriklere yer verebiliriz. İçeriğinizle alakasız olmaması gerektiğini unutmamalısınız.
  Eskiden bunu yapan kullanıcılar vardı. Sayfa içeriği "blog açmak" iken, sayfanızda "estetik" reklamı çıksın diye reklam alanının etrafına "estetik istanbul" gibi kelimeler eklerseniz; Adsense botları bunu algılar. Ve hüsranlı sonuç: Hesabınız kapatılır.
 • Sabah ziyaretçilerini önemseyebiliriz. Ne de olsa, önce pahalı reklamlar çıkıyor! Bu durumda, yazılarımızı sabah saatlerinde yayına alabilir ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşabiliriz.
 • Son olarak, tıklama başına 1 kuruştan bile az ödeme yapan "çöp reklamları" Adsense üzerinden engelleyebiliriz. Böylece hem ziyaretçilerimize daha alakalı ve kaliteli reklamlar gösterebiliriz, hem de tıklama başı maliyeti yükseltebiliriz
Tavsiye Yazı : Adsense Para Kazanma

Son Sözler

Adsense tıklama başı maliyeti yükseltmek için,blogunuzda uygulayabileceğiniz pratik yöntemler bunlar. Adsense program politikalarını ihmal etmeyen ve kolayca uygulayabileceğiniz ipuçlarını bu yazıda paylaşmaya çalıştım. Peki, sizin TBM yükseltme amacıya uyguladığınız püf noktalar neler?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. Emeginize saglık cok acık şekilde anlatılmış. Blgilendirme şahane. Çok begendim sitenizi başarılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle harika anlatılmış. Çok yararlı buldum açıkçası. Sitemde paylaşacağım alıntı göstererek.

   Http://dunyaenleri.com

   Sil
  2. çok harika bir anlatım bayadır kafamı kurcalıyordu

   http://dunyaenleri.com

   Sil
 2. Hocam türkçe neredeyse bitik durumda, eskiden 0.16 0.20 arası giden tbm şimdilerde ise 0.08 civari. Bir demeyelim bakalım bu metodları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben öyle düşünmüyorum. Adsense işini iyi yapanlara hala iyi kazandırıyor olabilir. Eğer öyle olmasa, Türkiye'de Türkçe yayın yapan onlarca büyük internet sitesi hala Adsense kullanıyor olmazdı. Sadece iş biraz büyümeye bakıyor bence.

   Sil
 3. hocam yazı için teşekkürler.

  benim genel bir blogum var. tbm yaklaşık 6 kuruş. ben şimdi diyelim ki tbmsi yüksek olan yazılar yazsam (mesela ekonomi vs) bunlarda üst sıralarda yer alamam. dolayısıyla o yazılara ziyaretçi gelmez. Siteye genel konularla alakalı gelen ziyaretçi de o tbmsi yüksek yazıları okumaz. peki tbmsi yüksek yazılar eklediğimde, böyle bir durumda benim çok hit alan 6 kuruş tbmye sahip yazılarımın tbmsi de yükselir mi? yani sitede genel anlamıyla tbm artar mı?

  umarım anlatabilmişimdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak anladım! Öncelikle, genel blog kavramı biraz sıkıntılı bir kavram. Bir insan her konu hakkında yazamaz. Bu nedenle genel blog diye bir şey de olamaz benim görüşüme göre. Ama yine de bahsettiğiniz örnekten gidelim. Her şeyin yayınlandığı bir blogda elbette tbm düşüşünü beklemek gerek. Ancak dediğiniz üzere genel içerikten, odaklı içeriğe dönüş yapıldığında; belirli bir tbm artışı görülmesi olası olacak. Elbette sadece tek başına içerik çeşidini değiştirmek yeterli olmayacaktır. Çünkü eski içerikleriniz hala düşük tbm oranına sahip reklamların yayınlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, blogunuzun yayın tarzını yavaşça ilgilendiğiniz sınırlı bir alana çevirmeniz zaman içerisinde daha sıkı bir yer edinmenize neden olacak ve tbm oranlarına da pozitif etki edecektir. Sitenin genel yayın hali değiştiği için diğer yazılardaki tbm oranı da artacaktır.

   Sil
 4. Hocam alamadık ki daha siz yükseltme diyorsunuz :) inşallah bir gün benim bloğu da kabul ederler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabırlı olmalısınız. Adsense bu sıralar duyduğum kadarıyla incelemeleri daha sıkı tutuyor. Birçok kişi aynı sorundan mustarip. Kaliteli yayıncı arayışları yükselmiş durumda anladığım kadarıyla.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.