Google Dökümanlar İle Kelimeleri Otomatik Çevirin

google-docs-otomatik-ceviri

Google Docs, dokümanlarınıza dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman ulaşmanızı sağlayan harika bir servistir. Nereye giderseniz gidin, telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan dokümanlarınıza erişip düzenleyebilirsiniz. Tıpkı word ve excel programında olduğu gibi metin ve paragrafları kolayca biçimlendirmenize yardımcı olacak akıllı düzenleme ve biçimlendirme araçları ücretsiz olarak bizlere sunulmaktadır. Binlerce yazı tipi arasından seçim yapabilir, bağlantı, resim, çizim ve tablo ekleyebilirsiniz.

Aslında yukarıda bahsettiklerim google dökümanlar hakkında bildiğiniz şeyler. Peki diller arası çeviri işlemini de harici bir servis kullanmadan döküman üzerinde yapabilirsiniz ve üstelik aynı anda onlarca kelimeyi çevirebilirsiniz desem !

Nasıl mı? İşte detaylar …

En sık kullandığımız online çeviri aracı google translate. Google burada yer alan algoritmasını e-tablolar uygulamasına taşıyarak hücre içerisine yazdığınız formülle kelimelerin çevrilmesine olanak tanıyor.

Tavsiye yazı : En iyi 5 çeviri sitesi

Şimdi google dökümanlar üzerinden boş bir e-tablo oluşturarak bir hücreye kelimelerinizi yazın. Diğer hücreye de aşağıdaki formülü yazın. Saniyeler mertebesinde kelimenin diğer dile çevrildiğini göreceksiniz.

=GOOGLETRANSLATE("Hello World","en","tr")

Yukarıdaki formülde Hello world kelimesini ingilizceden türkçeye çevrilmesini istedik. İsterseniz kaynak dilin otomatik olarak algılanması için en yerine auto diyerek de formülü oluşturabilirsiniz.

Eğer kelime değil de hücreyi işaret etmek istiyorsanız Hello world yerine örneğin A1 hücresi diyebilirsiniz.

=GOOGLETRANSLATE(A1,"auto","tr")

Tıpkı exceldeki gibi hücreye yazdığınız bu formülü aşağıya doğru sürükleyerek birden çok kelimeyi aynı anda çevirebilirsiniz.

Son Sözler

Google dökümanlar erişimi kolay olduğu için sıklıkla kullandığım uygulamaların başında geliyor. Özellikle bu çeviri özelliğine sahip olması onun bundan sonra daha çok kullanılacağına işaretçisi. Siz ne düşünürsünüz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.