Chrome İle Yasaklı Site Girişini Programsız Engelleme

chrome-site-engelleme

Eğer evde bilgisayar kullanabilen çocuğunuz varsa internette ne yaptığını ve neler ile vakit geçirdiğini kontrol etmeyi, onu zararlı içerikten korumayı eminim istemişsinizdir. Çünkü internet her zaman sağlıklı ve güvenilir sonuçları size sunmayabiliyor. Özellikle küçük temiz beyinlerin hayal dünyasını değiştirecek, onlara zarar verecek içerikler de maalesef internet aleminde yerini alıyor.

Peki bu durumda çocukların web de görüntüleyeceği içeriği sınırlama için ne yapabilirsiniz ? Bir başka deyişle site engelleme nasıl yapılır ?

Bildiğiniz gibi ailelerin kullanımına sunulmuş bazı filtre programları mevcut. Bunların çoğu da ücretli yazılımlar. Yalnız bu yazımda programsız chrome ile site engelleme nasıl yapabilirsiniz ondan bahsedeceğim.

Chrome eklentisi ile girişi engelleyin

Şüphesiz bunun için onlarca eklenti store’da mevcut. Yalnız bu yazımda ben size en iyisi olduğunu düşündüğüm Anti Porn Pro dan bahsedeceğim. Ücretsiz olarak tarayıcınıza ekleyeceğiniz bu eklenti sayesinde çocuklarınızın uygun içerikli olmayan sayfaları görüntülemesini engelleyebilirsiniz. Onlar bu tür sitelere girmek istediklerinde “Web access blocked !” şeklinde uyarı alacak ve siteleri görüntüleyemeyecekler.

Google güvenli aramayı etkinleştirin

Belki de çoğumuz güvenli aramadan haberdar değiliz. Eğer google hesabınızda güvenli aramayı etkinleştirirseniz google yetişkin içerikli dahil tüm yasaklı sitelerin görüntülenmesini engelleyecektir.

Bunu gerçekleştirmek de oldukça çok kolay. Google sonuçlarında sağ taraftaki dişli ikonuna basarak “Güvenli aramayı etkinleştir” seçeneğini seçin.

google-güvenli-arama

Bunu gerçekleştirdiğiniz zaman herhangi bir arama yapıldığında çocuğunuz aşağıdaki sonucu alacaksınız !

google-güvenli-arama

Bunun yanında tamamen kalıcı olarak google sonuçlarını sınırlandırmak istiyorsanız chrome tarayıcınızdan https://www.google.com/preferences adresine giriş yapın ve güvenli aramayı aç kutucuğunu işaretleyin.

internet-site-engelleme
Tavsiye yazı : En iyi chrome ipuçları

Son Sözler

Okuyucularım arasında anne- babalar olduğunu ve bu içeriğe ihtiyaç duyabileceklerini düşündüğüm için böyle bir yazı paylaşmak istedim. Çocuklarımız geleceğimizin teminatı ve onları zararlı içerikten korumak da biz büyüklerin önemli görevi. Bu göreve kısmen de destek olabilmek için chrome ile yasaklı site girişi engelleme nasıl yapılır konusunu sizlere sundum.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.