Blogger da Yazı Ortasına Adsense Reklam Nasıl Eklenir ?

yazı-ortası-adsense-reklam

Adsense gelirinizi belki de ikiye katlayacak bir ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum !

Bildiğiniz gibi son zamanlarda temamı değiştirdikten sonra yazı ortası şeklinde tabir edilecek bir kısımda reklamlara yer veriyordum. Bu yerleşimden sonra nasıl yaptığım konusunda o kadar çok talep oldu ki ben de bir yazı paylaşmak istedim.

Wordpress kullanıcıları yazı ortası reklam ekleme konusunda avantajlılar. Fakat biz blogger kullanıcıları ne yazık ki her çalışmada özgür davranamıyoruz. Tıpkı yazının belirli bir kısmına reklam eklemek gibi. Fakat geliştirilen bir jquery kod sayesinde More etiketiden sonra reklam ekleyecek duruma gelebiliyoruz. Nasıl mı ? İşte detaylar :

Yazımızın tamamını anasayfada ve rss besleme ile takip edenlere göstermemek için kesme kullanırız. Çünkü yazımızın direkt tıklanması seo açısından önemlidir. Bu kesme işlemini de aşağıdaki kodu ekleyerek gerçekleştiriyoruz:

<!--More-->

Aşağıda detaylarını paylaşacağım kısımda yazı içerisinde bu kodu arıyor ve sonrasına direkt reklamı ekliyor. Temel mantık bu.

Ne yapacağımızı kısaca açıkladıktanda gelelim teknik detaylara :

İlk olarak aşağıdaki <head>js dosyasının şablonunuzda olup olmadığından emin olun. Genelde çoğu şablon bu js dosyasına sahip.

<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js' type='text/javascript'/>

Eğer bu kod varsa <head> kodunun altına aşağıdaki kodu ekleyin.

<script type='text/javascript'> 
$(document).ready(function(){ 
$(&#39;a[name=&quot;more&quot;]&#39;).before($(&#39;#MBT-google-ad&#39;).html()); 
$(&#39;#MBT-google-ad&#39;).html(&#39;&#39;);  
}); </script>

Şimdi son adımda sıra. Bu adımda adsense kodlarımızı ekleyeceğiz. Bunun için aşağıdaki kodu bulun :

<data:post.body/>

Bu kodun hemen altına aşağıdaki kodu yapıştırın:

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'> 
<div style="display:none;"> 
<div id='MBT-google-ad'> 
<br/> 
<center> 
adsense kodları buraya gelecek!!! </center> 
<br/> 
</div> 
</div> 
</b:if>

Kalın yazılı kısma sizin reklam kodlarınız gelecek. Yalnız bildiğiniz gibi direkt kodları kullanamıyorsunuz. Bunun için kodlarınızı dönüştürmeniz gerekecek. Bunun için daha önce oluşturduğum html kod dönüştürücü sayfamı kullanabilirsiniz.

Şimdi şablonunuzu kaydedip sayfanızı görüntüleyebilirsiniz. Tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysanız mora etiketinden sonra reklam eklendiğini göreceksiniz !

Şimdiye kadar more etiketi hiç eklemedim. Ne yapmalıyım ?

Bu soruyu sanırım yazının sonunda kendinize sordunuz. Hemen cevaplayayım: Ne yazık ki öyle beklediğiniz kodu veremeyeceğim. Sadece küçük bir ipucu sunacağım :

Blogger istatistik ya da google analytics sayfanızı ziyaret edin. En çok hani yazınız size trafik sağlıyor onları bulun ve tek tek more etiketi ekleyin :)

Tavsiye yazı : Google analytics ile sayfa ziyaretçi sayısı nasıl öğrenilir ?

Son Sözler

Yazı ortası reklam ekleme isteğinizi yerine getirecek ayrıntılı yazımı sizlerle paylaştım. Yukarıdaki işlemleri rahatlıkla yapacağınıza inanıyorum ama yine de takılırsanız yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan script kodları takip ettiğim blog sahibi +Mohammad Mustafa Ahmedzai tarafından hazırlanmıştır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

16 yorum:

 1. : Ne yazık ki öyle beklediğiniz kodu veremeyeceğim... O zaman ne anlamı kalıyor ki tam anlatmadıktan sonra konuyu paylaşmanız ? More etiketini tüm konular için nasıl yapabiliriz ? Bir şey yapıyorsunuz bari tam yapın.Bir de elle ekliyeceksek More nasıl eklicez ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kibarlığınız takdire şayan! Sizin oralarda teşekkürü böyle mi ediyorlar ? Ne yazık ki derken gerçekten bir yöntem bilmediğim için bu şekilde eklemeniz gerektiğini söyledim.

   Sil
 2. hiçbirsey anlıyamadım nolur daha acıklayıcı anlatırmısınız poyraz bey

  YanıtlaSil
 3. bu koddan 3 tane var hepsinin altına üstüne her yerine yapıştırdım olmadı maalesef. Normalde direk adsense kodunu içeğin en altına koyabiliyorum ama yazının tam ortasına bir reklam koyma çabam şimdilik boşa çıktı. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda more etiketi olmalı, ona dikkat ettiniz değil mi ?

   Sil
  2. o zaman denedim mi hatırlamıyorum ama şuanki temamda bahsettiğiniz .js kodu yok o zaman olmuyaz mı?

   Sil
 4. More etiketini nasıl ekleyeceğiz hocam?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazınızı bölmek için bloggerdaki yazı panelinde "Atlama Aralığı Ekle" yazan yere tıklayabilir ya da HTML içerisinden yazısını ekleyebilirsiniz. (Boşlukları silin.)

   Sil
 5. Bu More etiketi tam olarak nedir acaba? Blog anasayfasında her yazıda devamını oku eklentisi midir? Şayet öyleyse benim bloglarımda o eklenti zaten mevcut; ancak ne yaptıysam yazı ortasına reklam ekleyemedim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bunu otomatik yapan bir javascript kodu kullanıyorsanız görememeniz normal. O kodu kaldırmayın ancak yazı düzenleme alanından atlama aralığı ekleyin yazılarınıza. Çalışacaktır kodlar.

   Sil
 6. sırf bu yazı ortasına reklam ekleyememe durumu yüzünden az kalsın wordpress e gececektim. sayenizde bu dertten kurtuldum :) tşk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kişiyi daha blogger dünyasında bıraktık, ne mutlu bize! :)

   Sil
 7. Ayşe Ilgaz3/12/16 09:47

  Yazınız için teşekkürler. Benim şablonda ilk belirttiğiniz js dosyası yok galiba. Şablonda arattığımda dediğiniz kodu bulamıyorum. Kendim o kodu ve sonra alta ekleyin dediğiniz kodları ekleyerek diğer işlemleri uyguladım ama olmadı.

  Acaba şablonumda js dosyası olmadığından bu işlem benim şablonda çalışmazmı? İyi günler dilerim, siteniz 10 numara 5 yıldız ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Bahsedilen JS dosyası, Jquery kütüphanesidir. Yazı içerisinde verilmiş olan tek satırlık kodu kopyalayarak blogunuzda uygun bir yere ( tagı öncesine mesela) ekleyerek; diğer kodların da çalışmasını sağlayabilirsiniz :)

   Sil
 8. Merhaba hocam. Tüm dediklerinizi yapınca reklam yeri oluşuyor ama reklam çıkmıyor. Mesela 336*280 gibi bir boşluk oluşuyor ama reklam aktif olmuyor?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.