Alexa Sıralaması Kayda Değer Bir Site Ölçüm Aracı Mıdır ?

alexa-sıralaması

Uzun zamandır takıntılı olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer site satışı ya da blogunuzu geliştirmek için bir forum araştırması yapıyorsanız mutlaka alexa sıralaması ölçütüne rastlamışsınızdır. Satış yapanlar sitesinin çok iyi bir değere sahip olduğundan dem vururken, sitesini geliştirmek isteyenler de “ne yapmalıyım, nasıl sıralamada düşerim” gibi sorular sormakta.

Peki gerçekten alexa sıralaması nasıl yükseltilir diye sorgulamalı mıyız ? Sitemin gerçek değerini alexa gösterir mi ?

Belki bu kavramı ilk kez duyanlar için kısa bir tanıtım yapmak istiyorum:

Alexa nedir ?

Genel manada 3 aylık site trafik datalarını toplayarak siteleri sıralayan global bir sistem. Eğer yüksek oranda bir ziyaretçi trafiğiniz varsa sıralamada düşecek, düşük oranda trafiğiniz varsa sıralamada yüksek rakamlarda yer alacaksınız.

Tabii algoritma sadece tekil ve çoğul ziyaretçisini sayarak tamamlanmıyor. Sitede geçirilen süre, link alınan siteler, ziyaret edilen ülkeler de bu algoritmada yer alıyor.

Eee, ne güzel, bunun neresi tartışılabilir ki , dediğinizi duyar gibiyim.

Yukarıda bahsettiği algoritma gayet makul fakat herkes için uygulanmıyor ! Bunu ben demiyorum, servis kendisi belirtiyor.

Eğer siteye giriş yaparsanız açıklamayı aynen görebilirsiniz. İngilizce ama küçük bir translate ile anlayabilirsiniz.

Alexa could not exist without the participation of the Alexa Toolbar community. Each member of the community, in addition to getting a useful tool, gives back. By using the Firefox, Chrome and IE toolbars, every member contributes valuable information about the web, how it's used, what's important and what isn't. Alexa returns this information to the community as Traffic Ranks, Related Links, and more.

Alexa toolbar

Algoritma içerisinde gayet makul seçenekler mevcut fakat eğer toolbar yüklü değilse tarayıcınızda sizin siteyi ziyaretleriniz bir şeyleri değiştirmeyecek.

Bu durum da gösteriyor ki aynı değerlere sahip biri teknoloji ve bir diğeri de yemek tarifleri sitesinin sıralama değerlerinde fazlasıyla fark görebilirsiniz. Neden mi ?

Çünkü yemek tarifleri ile ilgili olan kişilerin web tarayıcılarında bu eklenti olma ihtimali teknoloji meraklılarınkinden çok daha azdır.

Sıralama değerleri gerçeği yansıtıyor mu ?

Bir diğer soru da bu. Yukarıda sistemin çalışma mantığını sizlerle paylaştım. Peki bir sistem çalıştırsam ve bu eklentiye sahip bilgisayarlardan siteme giriş sağlatsam sıralamada düşer miyim?

Sorunun cevabı gayet açık : Elbette EVET !

Öyle sistem kurmanıza falan da gerek yok. Sizin için bu servisi satanlar mevcut. Sanırım 30 – 40 TL ye mevcut durumunuzun %20 si kadar aşağıya düşebileceğiniz servisler satın alabiliyorsunuz .

İşte bu yüzden diyorum ki alexa sıralamanızı çok da kafaya takmayın .

Hiç mi değeri yok bu sıralamanın ?

Yukarıda bahsettiğim servisi ihmal edersek, bazı reklam verenler alexa üzerinden rakip sitelerin analizini yapıp tercih edebiliyorlar. Mantıken iyi sıralamaya sahip sitenin daha fazla trafiği vardır düşüncesi. Bu yüzden rakiplerinizden bir tık önde olmanız size artı değer katabilir.

İkinci olarak da bildiğiniz gibi iyi bir sitenin bir kaç ölçütü mevcut.

 • Page rank
 • MOZ domain authority
 • Alexa

Page rank bildiğiniz gibi google tarafından artık güncellendirilmeyen bir ölçüt. Şu an kullanılan trend sistem domain authority. Ve bu durumda alexa da ikinci sırada yer almaya devam ediyor.

Son Sözler

İtiraf etmeliyim ki blogumu ilk açtığım yıllarda her gün sitemin durumunu kontrol etmeden duramıyordum. Eminim ki benimle aynı duyguyu yaşayan okuyucularım da mevcut. Yukarıda paylaştıklarımı düşününce alexa sıralaması nasıl yükseltilir diye çok da vakit kaybetmemek gerekir diye düşünüyorum. Evet önem vermeliyiz ama zamanımızın çoğunu da ona ayırmamalıyız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz ? Gerçekten kayda değer bir sıralama olduğuna inanıyor musunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Eğer alexa toolbar kullanıyorsanız sadece kendi bilgisayarınızdan bile basitçe sıralamada iyi yer alabilirsiniz.Ben zamanında denemistim iki ay gibi sürede 4.000.000 gibi bir degerden 300k lara inmiştim.6 aydır pc kullanmıyorum sadece telefondan konu ekliyorum,toolbar olmadığı için sıralamam bayağı kötü oldu ama benim ićin hić sorun değil.Ziyaretçi sayım beni tatmin ediyor.Sitemde alexa kodlarını da kaldırdım.Bu sistem bama birsey ifade etmiyor artık

  YanıtlaSil
 2. Çok çok önemli bir değer değil aslında ama çoğu reklam veren bunu da göz önünde bulundurduğu için ( ki hala var ) maalesef forumlarda ve diğer platformlarda alexa değeri ile ilgili bir sürü mesaj görebiliriz. İçeriğiniz kaliteli ise ve azda olsa kendinize has takipçileriniz var ise o kadarda sorun haline getirilecek bir değer değil. Ayrıca bende Poyraz'ın dediği gibi ilk zamanlarda her gün alexa değerini kontrol ederdim. Sonradan bazı şeyleri daha rahat görebiliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. Alexa önceden çok öenmli bir değer idi ama artık zamanla etkisi kaybetti aynı dmoz ve pr değerleri gibi. Ama yinede bir nevi hala etkisi var.

  YanıtlaSil
 4. "Algoritması bir çok blogger ve webmaster tarafından sorunlu gösterilse de, genel olarak çok bilinen bir kaynak olduğu için Alexa’nın verdiği sonuç önemlidir. Ancak son 1 aydır Alexa da sitelerin çok değişken sıralamaları herkesin dilinde. Özellikle yeni hizmete sunulan blog ve web sitelerinin sıralamalarındaki hızlı düşüş (yani sıralamasının iyi olması) Alexa için bir çok olumsuz düşüncelere sebep veriyor. Peki kullanımı etkilendi mi diye sorarsanız; halen daha bloggerlar arası reklamcılık çalışmalarında en çok dikkat edilen kriterlerden biri Alexa’dır."

  YanıtlaSil
 5. http://scriptdeposu.net/ 'de daha iyi blogger temaları var hocam.

  YanıtlaSil
 6. Alexaçok önemliydi bir zamanlar artık zamanla etkisi kaybediyor

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.