Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Gmail Hesabı Alma

gmail-hesabı-alma

Gmail, google ın ücretsiz olarak sunduğu kullanışlı bir mail servisidir. Çoğu eklenti ile özelleştirip mail alışverişini rahatlıkla yapabileceğiniz bu mail servisi google servislerini kullanabilmeniz için de gereklidir. Örneğin youtube, blogger ve drive uygulamalarını kullanıp yönetebilmek için bir gmail hesabınızın olması gerekmektedir.

Özellikle blogger ile blog açma isteğinde olan ve internet kullanımına yeni adım atmak üzere olan okuyucularımın isteğini karşılamak için gmail hesabı alma konusunu sizlerle paylaşmak istedim :

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki gmail hesap açma ve sürdürme işlemi tamamen ücretsizdir ve her gün biraz daha artan depolama kapasitesine sahip olursunuz. Tek şart ise 18 yaşını doldurmuş olmanızın istenmesidir.

Bu mail hesabına sahip olduktan sonra youtube a ilave üyelik gerektirmeden kullanabilir, blogger da blog açabilir ve google plus sosyal medya aracı ile paylaşımlar yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim işlem adımlarına :

1-İlk olarak aşağıdaki adrese tıklayarak hesap oluşturmak için doldurmanız gereken form ekranına ulaşım.

https://accounts.google.com/signup?hl=tr

2- Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi sağ taraftaki formu kendinize göre doldurun.

Burada en çok zorlanacağınız kısım kullanıcı adıdır. Daha önce alınmamış olan bir kullanıcı adı bulmak bazen güç olabiliyor. Bir kaç deneme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Şunu da belirtmekte fayda var. Gmail . ve – işaretine bakmıyor. Yani poyrazsahin kullanıcı adı alınmışsa poyraz.sahin adı da geçersiz sayılacaktır. Boşuna deneme yapmayın.

gmail-hesap-açma

Formu doldururken doğru bilgiler girmeniz daha sonra verdiğiniz bilgileri hatırlamada yardımcı olacaktır. Bu yüzden isim ve yaş bilgilerini doğru girmeye özen gösterin.

Mevcut e-posta adresiniz kısmını boş bırakabilirsiniz. Ama eğer farklı bir mail adresiniz var ve ikincisini alıyorsanız o kısmı doldurabilirsiniz.

3- Ve son olarak konum ve resime captcha kodunu doğru bir şekilde yazıp SONRAKİ ADIM butonuna basarak işleme devam edebilirsiniz.

gmail-hesap-alma

Bu butona bastıktan sonra google plus sayfanız için resim vs belirlemek isteyip istemediğinizi soran bir ekranla karşılaşacaksınız. İsterseniz kendi resminizi bu kısımda ekleyebilirsiniz. Burada ekleyeceğiniz resim tüm google hesaplarınızda var olacaktır.

Bu adımı atlamak için alt kısımda yer alan butona tıklayarak Gmail sayfanıza ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde tamamladıysanız gmail hesabı alma işlemini başarılı bir şekilde tamamladınız demektir. Bundan sonra ilk mailinizi atarak kullanıma ufak ufak başlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından sizlere bir kaç yazımı sunmak istiyorum :

  1. Gmail yazı tipi değiştirme
  2. Gmail kişi ve mail adresi engelleme
  3. Gmail hazır yanıtlar özelliği  

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.