Mükemmel Bir Blog Yazarlığı İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

blog-yazarlığı

İyi bir yazar olduğunuzu düşünüyor musunuz ?

Bildiğiniz gibi internette her gün yüzlerce blog yazısı yayınlanıyor. Kimisi okunmaya ve paylaşmaya değer birer yazıyken kimisi de hiç bir şekilde değer taşımayan ve diğerlerinden geride kalmaya mahkum olan yazılardır. Peki sizinkiler hangi sınıfa giriyor ? Blog yazarlığı mesleğini iyi bir şekilde yerine getiriyor musunuz ?

2009 yılından beri blogumda yazılar yazarken şöyle bir arkama dönüp baktığımda ilk yazılarımda ne kadar etkisiz olduğumu ve acemice yazdığımı fark ettim. Şimdiki halimle kıyas ettiğimde neleri daha doğru yaptığımı ve neleri geliştirdiğimi sizlerle paylaşmak için bu yazımı hazırladım. Gelin şimdi beni 6 yıldır blog dünyasında ayakta tutan ve okuyucularımın takdirini almamı sağlayan özellikleri nasıl kazandım onları tartışalım :

1- Daha fazla okuyun

Okuma konusunda iyi değilseniz yazma becerinizin de çok iyi olacağını söyleyemeyeceğim. Bugün hayranı olduğumuz kitap yazarları bile bu aşamaya gelmek için farklı yazarları okuduğuna hepimiz şahidiz.

Yaklaşık 6 yıldır kendimce takip ettiğim blogları listeledim ve alakalı içeriklerini sürekli okudum. Bu kolleksiyonumu google reader ile başlatmıştım ve kapanmasıyla birlikte feedly uygulamasıyla hem telefonumda hem de bilgisayarımda sürdürmeye devam ediyorum.

Takip ettiğim bloglar kendi alanlarında profesyoneller olduğu için onlardan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Paylaştıkları içerik elbette bana değer kattı ama içeriklerine yansıttıkları dil ve akıcılıktan çok daha fazla nemalandığımı itiraf edebilirim.

If you don’t have the time to read, you don’t have the time or the tools to write. – “Stephen King”

2- Okuyucu kitlenizi yakından tanıyın

Okuyucunuzu yazınıza çekebilmek ve onu blogunuzda tutabilmek için hitap ettiğiniz kitleyi yakından tanımak önemlidir. Çünkü aslında sizin açıklamaya gerek duymadığınız bazı kavramları okuyucularınız daha çözememiş olabilir. Kendimden örnek vermek gerekirse :

Zaman zaman aslında daha ileri hallerini paylaştığım blogger dersleri konularında anlaşılmayan yönler olduğu için ilerleyen günlerde konunun daha basit halini paylaştığıma şahit olmuşsunuzdur. Çünkü konuyla ilgili o kadar mail alıyordum ki. Responsive nedir , niche ne demek ,  uzun kuyruklu kelime ne anlama geliyor şeklinde sorular aldığım çok oldu. Bu yüzden demek ki yazılarımı daha anlaşılır hale getirmek zorundayım diye düşünürek yabancı kavramları açıklamaya başladım.

Yorumlarda ve aldığınız maillerde az çok durumu tartabilirsiniz ama google analytics kullanımı ile takip edildiğiniz kitleyi öğrenebilirsiniz. Kitle > Genel bakış yolunu izlediğinizde yaş, cinsiyet gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

3- Sağlam araştırma yapın

Önceki konularımda paylaşmıştım. Evet internette şu ana kadar her şey paylaşıldı, siz Amerika’yı yeniden keşfedemeyeceksiniz. Bu yüzden bazı şeyleri farklı yapmalısınız. Bu da bir konuyla ilgili akılda soru kalmayacak şekilde yazmayı gerektirir. Bunun için de iyi bir araştırma yapmalısınız.

Bu araştırma, yazıyı hazırlarken olacağı gibi yazının reklamını yapmada ve seo çalışmasında da gerekli olacaktır.

Örneğin teknolojik bir gelişme hakkında yazı yacaksam ülkemizde bu konuda hizmet veren webrazzi, Teknobeyin gibi siteleri inceliyorum ve neler eksik, neler eklenerek yazı genişletilebilir diye düşünüp yazımı hazırlıyorum.

4- Özgüvenle yazın

özgüven

İnsanları etkilemek istiyorsanız kendinizden emin bir şekilde yazınızı sunmalısınız. Bence diye başlayan bir kaç cümle sizi kötü gösterecektir. Okuyucu blogunuzu ziyaret ederken net bir şekilde bir şeyler öğrenmek için gelmiştir. Ona pasif bir ifadeyle seslenmek doğru bir davranıl olmayacaktır.

5- Anlaşılmayı kolay hale getirin

“Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır !” . Ne kadar doğru bir söz. Yazınızda paylaştığınız şeyler okuyucularınız tarafından net anlaşılmıyorsa onca sözünüz boşa gidecektir.

Okul hayatınızı göz önüne getirin. 2x2=4 iken neden bazı hocalardan bunu anlayamadığınızı düşünün.

Yazılarınızı hazırlarken eğer bir kavramı açıklamak gerekiyorsa bunu yazı başında yapın. Resim gerekiyorsa resimlere yazınızda yer verin. Sorunu ve çözümü net bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.

6- Online ortamda yazdığınızı unutmayın

İnternet ortamında yazıyorsunuz. Bunun için resim, müzik ve video gibi araçlarınızın olduğunu ve okuyucularınızı farklı yazılara yönlendirebileceğinizi unutmayın. Bir kitap ya da kompozisyon yazarken bunları yapamayabilirsiniz ama bir blog yazısında daha zengin materyaller elinizde.

Diğer bir konu da yazı paragraflarınız. Bir kitap ya da metin yazısı uzun paragraftan oluşabilir. Belki konu bütünlüğünü bozmamak için bu tercih edilebilir. Fakat internette insanların çok fazla okumadığını göz önüne alırsak daha kısa paragraflar ve daha net cümleler okunma ihtimalinizi çok daha artıracaktır. Hele bir de küçük ekranlı cep telefonlarından da insanların okumaya çalıştığını düşünürsek bu konunun ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz.

7- Kendi tarzınızı koruyun

Populer bir sanatçının hareketlerin kopyalayarak şarkı söyleyen kişiler ne kadar itici gelmiştir değil mi ?

Yazınızda bir tarzını olsun ve bu her yazınızda kendini göstersin. Bu konuda ne kadar iyiyim bilmiyorum ama eğer farklı sitelerde konuk yazar olarak yazdığımda bile “Ha bu Poyraz Şahin” diyebiliyorsanız kendi tarzımı oluşturduğumu söyleyebilirim.

Kitap okurken nasıl yazar ile bağlantı kurup kitabın sonunu getirebiliyorsanız okuyucularınızın da sizin yazılarınızda bunu hissetmesini sağlayın.

8- Bir kişi için yazın

Evet yazılarımızı binlerce kişi okuyor fakat binlercesini düşünüp yazınızda yer vermek istediğinizde yazınız sıkıcı hale gelebilir. Bunun yerine hedef kitlenizi örnekleyen bir kişi seçseniz ve sürekli bu kişiyi muhatap alarak yazsanız yazınız daha samimi hale gelecektir. Bir bakmışsınız ki sizin gibi düşünen ne kadar insan var .

9- Gereksiz kısımları kesip atın

Uzun yazmak doğru bir davranıştır fakat sırf uzun yazmak için gereksiz kısımlara konuyu götürmek okuyucunun sıkılıp yazıyı terk etmesine neden olacaktır. Belki emek verip yazdığınız paragrafı silmek zor gelecek ama okuyucunun terk etme riskini göz önüne aldığımız zaman gereksiz kısmı silip atmak çok da doğru bir davranış olacaktır.

Yazınızı açıkta bırakmayın ve muhakkak sonuca bağlayın. Anlaşılır olun, gereksiz ifadelerden kaçının.

10- Arama motoru gerçeğini unutmayın

Hedef kitleniz sadece okuyucularınız değil. Sizi üst sıralara taşımak için arama motoru botları da içeriğinizi dikkatli bir şekilde okumaktadır. Peki arama botları hangi yazıları daha çok sever ?

 • Yazı içeriğinizin anlaşılması için anahtar kelime belirleyin ve onu yazı url sinde, açıklamasında, başlığında, ilk ve son paragrafta kullanın
 • Uzun yazılar hazırlamaya çalışın.

Son Sözler

İyi bir yazar olmak elbette bazı aşamalardan geçmeyi gerektiriyor. Kimse blog yazarlığı için bir eğitim almıyor elbet. Yazdıkça okudukça kendini geliştiriyor ve profesyonel bir çalışma ortaya koymaya çalışıyor. Ben şöyle ilk yazılarıma baktığımda kendime gerçekten gülüyorum. Eminim sizler de blog hayatınızın ilk yıllarındaki yazılarınıza baktıkça benimle aynı duyguyu yaşıyorsunuzdur.

Yukarıda profesyonel yazarlık için sahip olmamız gereken özellikleri paylaştım. Peki siz “ben iyi yazarım” diyen birisinde başka hangi özelliği görmek isterdiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. Merhaba arkadaslar,

  Yukardaki guzel artikeli okuduktan sonra blog yazarken eger resim ihtiyaciniz dogarsa, benim sayfadan giderebilirsiniz. Tamamiyla bedava.

  Site: https://megapixelstock.com

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum, düşündüğünü yazıya döküp anlatabilmek bir sanattır, her meslek veya yapmış olduğumuz işlerde olduğu gibi bu sektöründe de çıraklık, kalfalık vede ustalık basamakları vardır.
  Siz ve sizler gibi güzel blog yazısı paylaşan blogger ları takip edip okuyarak, araştırma yaparak kendimizi geliştirmeye gayret göstermeliyiz. Emeğinize sağlık.TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 4. Uzun ve başarılı bir makale. Yazması okumak kadar kolay değil. Üşenmeden okunmalı. Yararını görürsünüz.

  YanıtlaSil
 5. Blogger sektöründe çöp sitelerin yerinde sizin gibi işini iyi yapan kaliteli insanları ve blogları görmek gerçekten gurur ve onur verici. İyi çalışmalar diler başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
 6. Süper bir yazı.. Kesinlikle uygulayacağım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Gerçekten mükemmel anlatım olmuş. Herkes bunu yapamaz, hakkıyla yapanda bana göre yetenekli insandır.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.