Blog Konusu Bulmak – Gizli Kalmış Parlak Fikirler

blog-konusu-bulmak

İçinizdeki blog yazma düşüncesini hayata geçirmek istiyorsunuz fakat hangi konuda blog yazmalıyım diye kara kara düşünüyor musunuz ? Çoğu insan zaten tüm iyi fikirlerin başkaları tarafından kullanıldığını ve açıkta hiç bir şeyin kalmadığını düşünüyor. Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsanız bu yazım gizli kalmış farklı fikirleri nasıl bulabilirsiniz konusunda sizlere yardımcı olacak.

İlk olarak birazdan sıklıkla kullanacağı niche kelimesinden bahsetmek istiyorum :

Niche kelime anlamı olarak aranan, eksikliği kapatan, tam da olması gereken yere oturan anlamına gelmektedir. İnternet dünyasında ise tam anlamıyla nokta atışı yapan, belirli ve özel bir alanı ifade eden anahtar kelimeler anlamında kullanılmaktadır.

Peki bir niche belirlemek neden zordur ?

Blog yazmaya başlamadan önce yapacağınız en önemli şey doğru niche ‘i tespit etmektir. Çünkü yanlış bir alana yönelmek yaptığınız emeğin boşa gitmesine sebep olacaktır.

Blog yazabileceğiniz onlarca kategori bulunuyor. Eğitim, spor, magazin, teknoloji, sağlık, güzellik, yemek, diyet, aşk vs.

 • Peki bu kategorilerden hangisi size hitap ediyor ?  - “Sağlık”
 • Ruh sağlığı mı, kalp sağlığı mı yoksa mide sağlığı mı ?
 • İnsanlar bu konuda ne arıyor ?
 • Aranan kelimeler yüksek rekabet oranına mı sahip ?
 • Siz tüm emeğinizi bu kategoriye yönlendirebilir misiniz ?

Bu soruları çoğaltmak elbette mümkün. Bu yüzdendir ki blog konusu seçmek karar verilmesi güç bir iştir. Fakat doğru seçim de başarının anahtarı olacaktır.

Bu yazımda kendinize şans tanımak için doğru stratejilerle uygun niche’i nasıl seçebilirsiniz öğrenmiş olacaksınız .

Yeni bir markayı değil daha iyi yapmayı düşünün

Maalesef çoğu insan şimdiye kadar işlenmemiş, hakkında yazılar yazılmamış konular arayarak bir çıkmazın içerisine girmektedir. Bu durum da daha yolun başında sizi fazlasıyla karamsarlığa itebilir.

Hiç kimsenin işlemediği bir konuyu işlesem fena mı olur ? Elbette hayır. Ama böyle bir konu bulmak zor. Kaldı ki nasıl bir tepki alacağınızı tahmin etmek de zor ! İnsanlar gerçekten bu kategoriye ilgi duyacak mı ?

Peki nedir doğrusu ?

En zekice yaklaşım, işe yaradığından emin olunan konulara yönelerek daha iyisini nasıl yaparım diye düşünmek olacaktır.

Örneğin bir eğitimciyseniz, var olan eğitim bloglarından daha iyi yazacağınızı ve insanlara daha iyisini suncağınızı düşünüyorsanız neden bu konuda yazmayasınız ki ?

İnsanlar her zaman daha iyisini ister. Bu yüzden onlara daha iyisini verin.

Ana kategoriler yerine alt kategorilere yönelin

Genel blog tarzında yazan çoğu yazar blog dünyasının geniş denizinde boğulmaya yüz tutmuştur. Çünkü siz farklı içerik editörlerinden oluşan bir siteye sahip değilsiniz ! Teksiniz ve onlarca kategoride uzman olmanız okuyucuya samimi gelmez !

Okuyucular daha derin konulara inerek uzmanını bulmak ister.

Örneğin dilekçe nasıl yazılır bir konudur fakat okula dilekçe nasıl yazılır daha nokta atışı yapılacak bir konudur. Dilekçe yazmak gibi genel bir konuyu daha odak noktasına taşıyarak blogunuzda yer vermek eğitim konulu blogunuzda daha uzman tarafından yazılmış blog görüntüsü sağlayacaktır. Bunun yanında daha derine inmek o kelimedeki rekabeti düşürüceğinden google da daha kolay bulunmanızı sağlayacaktır.

Peki bu alt kategorileri nasıl bulabilirsiniz ?

1- Günlük yaşantınızı, hobileriniz

Rutin gündelik yaşantınızda neleri merak edip aradınız ? Ya da cevabını araştırmadan bile olsa hangi sorularla karşılaştınız ?

Çoğu erkek arabasıyla uğraşmak, arabasını değiştirmek ya da arabasının evrak işlemleri ile uğraşmak durumunda kalmıştır. Trafik sigortası fiyatları, plaka değişim ücreti vb konularında arama yapmıştır. Başınızdan geçen olayları birebir yaşamış birisi olarak kaleme alsanız fena mı olurdu ?

Peki ya siz bayanlar ? Bebeğinizi yetiştirirken bebek gelişimi hafta hafta, bebek banyosu nasıl yaptırılır konularını yaşayan birisi olarak kaleme almak istemez miydiniz ?

2- Alışveriş siteleri

alışveriş-siteleri

hepsiburada, n11 ya da gittigidiyor gibi sitelerde yer alan alt kategorilerin hepsi aslında bir blog konusu. Alt kategorilerin alt kategorileri ile tam bir zengin içerik oluşturabilirsiniz. En çok satılan ürünler, yapılan yorumlar size harike fikirler verebilir. Şöyle bir göz atın eminim bir şeyler bulacaksınızdır.

3- YazarKafe – Sosyal içerik platformları

Bumerang bildiğiniz gibi farklı kategilerde blog yazılarına yer veren ve blog yazarlarının sıklıkla takip ettiği bir servis. Burada ilginize yönelik siteleri araştırıp nasıl yazılar yazıldığını inceleyebilirsiniz. Bunun yanında stumbleupon gibi yurt dışı kaynaklı benzer sitenin de kategori bazlı paylaşımlarını kontrol ederek ilham alabilirsiniz.

4- Forumlar

forum-sitesi-bulma

İlgi alanınıza yönelik forumlar ve forumlarda yer alan sorular, alt başlıklar sizin yeni blogunuz için fikir verebilir. Araştırın hangi konu çok işlenmiş ve hangi konuda kullanıcılar sorular soruyor.  Bu sorulara yönelik ayrıntılı yazınız çoğu forum kullanıcısını blogunuza çekmeyi başaracağı gibi size de yeni yazılarınızda ilham kaynağı olacaktır.

Peki ilgi alanınıza yönelik forumları nasıl bulabilirsiniz ?

Google da aşağıdaki gibi arama yaparak ilgi alanınıza yönelik forumları bulabilirsiniz.

anahtar kelime + “forum”

Anahtar kelime araştırması

Bu aşamaya kadar genel blog kavramından uzaklaşmamız gerektiği ve ilgi alanımıza yönelik amaca uygun blog konusu nasıl bulabiliriz ondan bahsettim. Şimdi ise google da yükselmek için doğru kelimeleri nasıl bulabilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.

Niche seçimi yaparken blog konumuzu sınırlandırmıştık. Yazılarımızda da daha amaca uygun daha belirli konulara yönelmemiz gerekiyor. Daha önce paylaştığım yazılarımda uzun kuyruklu anahtar kelime kavramından bahsetmiştim. Daha da ayrıntılı anlatmak gerekirse:

Bildiğiniz gibi internette onlarca yemek ve pasta tarifleri paylaşan blog mevcut. Eğer siz de bu şekilde genel kavramların ve rekabetin yüksek olduğu kelimelere yönelirseniz çok zorlanacağınızı söyleyebilirim. Fakat içinizdeki yemek tarifleri yazma aşkını yok etmeden belirli bir hastalık karşısında yapılması gereken yemeklere yönelik bir blog açarsanız daha başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Örnek :

 1. çölyak hastalığına iyi gelen bitkiler
 2. çölyak hastaları için pasta tarifleri
 3. çölyak hastalığı diyeti

Bu sadece küçük bir örnek. İlgi alanınızdaki blogu oluştururken yukarıdaki örneği muhakka göz önünde tutun !

İyi de bu anahtar kelimeleri nasıl bulacağım ?

Elbette google adwords ile. Daha da profesyonel bir yardım almak isterseniz lisanslı kullandığım yazılımla size önerilerde bulunabilirim.

Son Sözler

İnternette sıklıkla karşılaştığınız niche kavramını açıklayan ve blog konusu bulmak için yapılması gerekenleri anlatan yazımı sizlerle paylaştım. Belki bu yazımı okumadan önce “yazılacak tüm iyi fikirler zaten yayınlandı” şeklinde düşünüp blog açmak fikrini çoktan kapatmıştınız. Eminim bu yazımı okuduktan sonra artık daha temiz ve net bir şekilde hangi konuda blog yazmalıyım sorusuna cevap bulabiliyorsunuzdur.

Evet internette hangi konuda arama yaparsanız yapın muhakkak en az 5 – 10 adet site mevcut. Fakat ya kimisinin ana konusu o değil, ya içerik olarak kısıtlı, ya site tasarımı kötü ya da aranılanın tam olarak cevabını yansıtmıyor.

Şimdi karamsar duyguları bir kenara bırakıp harekete geçme zamanı ! Özgün olun, ayrıntılı yazın ve sağlam adımlarla ilerleyin. Başarı kısa sürede gelecektir 1

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. Blog konusunu belirlerken anahtar kelime seçimi gerçekten önemli. Sizin de belirttiğiniz gibi ana kategorilerde yazmanın yerine alt kategorilerde yazmak daha kazançlı olacaktır. Zaten ana kategorilerde doyurucu bloglar ve makalele mevcut.
  Yine bilgilendirici ve uzun bir makale yazmışsınız elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. sizin kadar azimle yazan baska bi usta yok tebrikler

  YanıtlaSil
 3. Yorumlarınız için teşekkür ederim .

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar poyraz bey benimde sitemi bir inceleyip bana fikrinizi söyleyebilir misiniz, www.turizmsehri.com

  Mail. Velikaracayeni@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk olarak şunu söyleyebilirim : Temanız daha caf caflı olsun :) Bu gibi soruları iletişim bölümünden sorun lütfen

   Sil
 5. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş, yazılarınızı takip ediyorum google için değil kullanıcı için yazıyorsunuz ve umarım emeğinizin karşılığını alıyorsunuzdur.

  YanıtlaSil
 6. Yazılarınızı çok faydalı buluyorum merakla yeni yazılarınızı bekliyorum başarılar.

  YanıtlaSil
 7. Beğenmenize sevindim arkadaşlar. :)

  YanıtlaSil
 8. Bilgilendirici ve güzel bir makale yazmışsınız elinize sağlık.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.