Dil Paketi Yükleyerek Windows 7 ‘yi Türkçe Yapma

windows-7-turkce-yapma

Windows 7, XP sürümü gibi efsane olmaya aday versiyon. Şu an XP den sonra ne vista ne de 8.1, 7 kadar populer olmadı. Bunu google aramalarına bakarak ve etrafımdaki kullanıcıların yorumlarını göz önüne alarak rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Bu versiyon bu kadar populer olduğu için bazı problemlerin de fazla sayıda kullanıcı tarafından yaşanması muhtemel. Bunlardan birisi de windows 7 türkçe yapma. Kimi zaman satın aldığımız sürüm ingilizce olabiliyor ve kullanım rahatlığı açısından windows 7 dil paketi yüklemek zorunda kalabiliyoruz. Peki mevcut görüntüleme dilini nasıl değiştirebiliriz ?

Windows 7 bazı dilleri varsayılan olarak yüklese de bazen dil paketi yüklemek zorunda kalabiliyoruz.

Gelelim bu işlemi nasıl yapacağımıza

İlk olarak başlat > denetim masası yolunu izleyerek açılan menüden “Clock, Language and Region” menüsünü seçin. windows-7-dil-paketi

Bu menü altında “install or uninstall display languages” linkini tıklayın.

windows-7-dil-paketi-3

Buna tıkladığınızda karşınıza yeni bir pencere gelecek . Siz ilk seçenek olan “Install display language” seçin.

windows-7-dil-paketi-2

Böyle bir ekran ile karşılaştıysanız install display languages seçeneğine tıklayıp daha önceden indirdiğiniz dil dosyasını seçip yüklemeyi başlatmalısınız. Bunun için paketleri aşağıdan indirebilirsiniz :

32 Bit 64 bit

Dil dosyasını yükledikten sonra ekrandan türkçe dilini seçerek işletim sisteminizin görüntülenme dilini türkçe olarak değiştirebilirsinis.

Fakat kimi zaman bu dosyayı indirmeden windows update ile de işlemi halledebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bilgisayarınızda güncellemeleri açtığınızda opsiyonel olarak windows dil paketlerini yükleyip yüklemeyeceğinizi sormakta. Siz de seçenekler arasında Türkçe yi seçebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için :

 1. Başlat düğmesini tıklatın ve ardından arama kutusuna Windows Update yazın.
 2. Windows Update'i tıklatın.
 3. Güncelleştirmeleri Microsoft Update kaynağından çevrimiçi olarak denetle'yi tıklatın ve Windows'un bilgisayarınız için en son güncelleştirmeleri aramasını bekleyin.
 4. Güncelleştirme bulunursa İsteğe bağlı güncelleştirmeler hazır'ı tıklatın.
 5. Windows 7 Dil Paketleri altından, yalnızca istediğiniz dil paketini seçin (tümünü yüklemek sürücünüzde çok fazla alan kaplayabilir).
 6. Tamam'ı ve ardından Güncelleştirmeleri yükle'yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız da gerekebilir.

windows-guncellestirme-yuklemek

Son Sözler

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra dilinin değiştiğini göreceksiniz. Windows 7 türkçe yapma yukarıdaki gibi yapıldığında oldukça basit bir işlem. Aynı yöntem tam tersi için de geçerli. İngilizcemi geliştireyim ve türkçe olanı ingilizce yapayım derseniz aynı yöntemi izleyebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

 1. Kaliteli bir yazı olmus hocam. Bilmeyen arkadasların işine yarayacaktır. Teşekkür ederiz.
  http://merkezihersey.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.