Telefonun Kaybolmasını Önleyen 5 Pratik Tedbir

Telefonların her geçen gün yeni bir işlev kazanması ile birlikte artık tüm işlemlerimizi telefonlarımızla halledebilir hale geldik. Sosyal medya takibi, mail alışverişi, gündeme dair bilgileri okuma, fotoğraf çekme işlemlerini bunlar arasında sayabiliriz. Bundan 10 sene önce ayrı ayrı cihaz kullanıp yaptığımız işleri mobil telefonlar tek bir noktada toplamayı başardı.

Tabii telefonun işlevinin bu kadar artması onun ikinci şahısların eline geçmemesi için daha fazla dikkat etme ihtiyacını duyurdu. Tüm özel yazışmalarımız, resimlerimiz ve hesaplarımız onun üzerinde kayıtlı olduğundan telefon kaybolması durumunda hiç de hoş şeyler olmayabilir ! Peki telefonun kaybolmasını nasıl önleyebilirsiniz ?

telefon-kayıp-calinma-durumu

1-Telefonun sürekli sessiz modda kalmasını engelleyin

Bazen toplantı, eğitim gibi sebeplerden ötürü telefonumuzu sessiz moda almak durumunda kalıyoruz. Fakat bu tarz ortamlardan çıkınca maalesef sesli moda almayı unutabiliyoruz. Böyle olunca sessiz modda kalan cihazın kaybolması ya da çalınması durumunda çaldırarak bulmak mümkün olmuyor.

Tabii böyle bir durum için klasik olarak unutmamanızı tavsiye ediyorum.

İnsanoğlu unutkan olduğundan işimizi garantiye almak için uygulama da kullanabiliriz. Silent hours uygulaması telefonunuzu belirlediğiniz zamanda sessiz moda alıp – çıkarılmasını sağlıyor. Uygun zaman dilimi ayarlayarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Üstelik gece boyunca gelen bildirimler sizi uykunuzdan uyandırıyorsa bu uygulama buna da çare olacaktır.

2-Telefonu arka cepte taşımayın

telefon-arka-cepte

Çalınması ve düşmesi en kolay durum telefonun arka cepte taşındığı durumdur. Bu yüzden hırsızlara davetiye çıkarmadan önceden tedbir almak için size önerim ön ceplerinizde taşımanız.

3-İsminizi ve acil telefon numarasını kilit ekranında arka plan yapın

acil-durum-cagrisi

Telefonumuzda şahsi bilgilerimiz olduğu için ekran kilidi olmadan kullanmak biraz güvenlik açığı oluşturuyor. Fakat iyi güzel de ya telefon kaybolursa ve iyi bir insan sahibine ulaştırmak isterse ne yapacak ? Elde hiç bir şey yok ! Size ulaşacak bir numara isim bilgisi yok !

Bir ihtimal şarjınız bitmeden yardımsever birisi telefonunuzu bulursa kilit ekranın düğmesine basıp ışığı yaktığında arka planda resmi olarak acil telefon numarası ve isim bilgisini bulursa bu numaraya dönüş yapabilir.

4-Android device manager uygulamasını açın

image

Bildğiniz gibi android cihazınızda tanımlı olarak kullandığınız bir google hesabı var ve eğer izin verirseniz google telefonunuzu takip ederek tahmini olarak nerede olduğunu görebiliyor. Kayıp telefon IMEI no öğrenme konusunda bahsettiğim gibi ücretsiz bir şekilde takip edilebilir olarak cihazınızı ayarlarsanız en son konum hakkında haritada bilgi alabilirsiniz. Bunun için https://www.google.com/settings/dashboard sitesine google hesabınızla giriş yapıp aktif edin.

5-Telefon Imei numarasını kaydedin

4. yöntemde bahsettiğim yöntemde telefon Imei numarasını da bulabilirsiniz. Ama buna gerek kalmadan da önceden *#06# tuşlarına kullanarak imei numaranızı kaydedebilirsiniz. Başınıza kayıp olayı gelirse polise bu numarayı vererek takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir ihtimal eğer cihazınızın kutusu yerinde duruyorsa orda da bu numara yazıyordur !

Son Sözler

Telefon çalıntı ya da kayıp durumları için hayat kurtaran ipuçlarını sizlerle paylaştım. Olmaz olmaz demeyin, başınıza gelmeden bu tedbirleri almayı ihmal etmeyin. Arkadaşlarınızla da paylaşarak onlarında tedbir almasını sağlayabilirisiniz !

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Gerçekten aydınlatıcı bir yazı olmuş,teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. Evet, bu tedbirleri almak lazım... Teşekkürler, bir kaçını uyguladım telefonumda

    YanıtlaSil
  3. Yorumlarınız için ben teşekkür ederim

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.