Teknolojinin Yararları Nelerdir Maddeler Halinde

Özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde hayatımıza hızlı bir giriş yapan ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknoloji, yaşantımızı büyük oranda etkilemektedir. Eğitimden sağlığa, iletişimden ulaşıma birçok alanda modern teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktayız.

Teknolojinin hayatımızı bir şekilde kolaylaştırdığı aşikar.Peki kimine göre karmaşık elektronik cihazlar, kimine göre yaşamımızdaki radikal değişim olan kiminin hızına yetişememekten ötürü korktuğu bu teknolojinin yararları nelerdir ?

teknolojinin-yararlari-nelerdir

Her şeyden önce teknolojinin yararları söz konusu olduğunda iletişim sektörünün,en çok yol kateden sektör olduğunu söyleyebilirim. Bundan yalnızca birkaç yıl öncesine şöyle bir baktığınızda akıllı telefonların yeni yeni görünmeye başladığı, hatta birçoğumuzun imrendiği cihazlar olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda etrafınıza baktığında herkesin elinde bir akıllı telefon görmek mümkün.

1-Bilgiye kolay erişim

Modern teknolojinin en çok etkilediği sektör olan internet sayesinde bilgiye erişim her an her yerden mümkün olur hale geldi.Özellikle youtube, vikipedia sayesinde hemen hemen aradığımız tüm bilgilere doğru bir şekilde ulaşabiliyoruz.Yine akıllı telefonların hayatımıza hızlı bir giriş yapması ile birlikte birçok alışkanlığımız, yaptığımız işlerin süresi ve iletişim hızımız büyük oranda değişti. Bunun sonucunda cebimizde kullandığımız akıllı telefonlar sayesinde sosyal medya eklentileri ile anlık olarak haberleri öğrenebiliyor ve tüm arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz.

2-Yeniliğe ve yaratıcılığa teşvik

Her gelen yenilik bir sonraki gelişmenin her zaman temelini oluşturmuştur.Daha dün kablolu iletişim harika bir teknoljiyken bugün cep telefonları çok daha üst düzey bir teknolojiyi bizlere sunmaktadır. Bunun yanında bilgiye kısa süredeki ulaşım yeni icatların ortaya çıkması konusunda mucitleri cesaretlendirmiştir. Düşünsenize ufak bir araştırma yapmak için kütüphane kütüphane gezmeden saniyeler içerisinde bilgiye internetten ulaşmak mümkün.Böyle olunca dünyanın bir ucunda olan bir insanın yine başka bir ucundaki gelişme hakkında bilgiye sahip olması oldukça kolay.Bu durum da daha işin başında yaratıcı düşünmeyi ve motivasyonu artırıcı yönde etki yapmaktadır.

3-İletişimde kolaylık

 teknolojik-iletisim

İletişim hayatımızın her yerinde ve onsuz yapamadığımıza eminim siz de benim kadar inanıyorsunuzdur.Bugün iletişim alanında geldiğimiz nokta ise üst düzeyde.Elektronik mail, mobil cihazlar, fax makinaları, görüntülü görüşme ve anlık mesajlaşma ile uzakları yakın etmek mümkün.Ve tüm bu cihazlar sayesinde iletişim oldukça kolay bir hale geldi.

4-Ulaşımda kolaylık

Uzun mesafelere yapılan yolculuklar artık daha kısa sürede gerçekleşmeye başladı.Bugün dünyanın öbür ucuna uçak yolculuğu ile güvenli bir şekilde eskiye nazaran daha kısa sürede yolculuk etmek mümkün.Buna ilaveten taşıma işlemleri de çok daha hızlı ve kolay.Bugün her türlü eşyayı kolaylık hızlı bir şekilde gönderim yapabiliyorsunuz.Çeşitli kargo firmalarıyla 2-3 gün içerisinde ülke içinde ürün gönderimi yapabiliyoruz.

5-Gelişmiş yaşam alanları

Teknolojinin yaşam şeklimizi kolaylaştırdığı aşikar.Bugün doğduğumuz zamanki ev halimizi göz önüne getirdiğimizde şimdikiyle ne kadar farklı olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.Artık telefonla kombiyi çalıştırmak, evimizi uzaktan kamera ile izlemek ve kapıları parmak iziyle-kumanda ile açmak mümkün.

6-Gelişmiş eğlence tarzı

Eğlenme tarzımızdaki gelişme de inkar edilemez elbet.Bugün sinema neredeyse ayağımıza gelmiş durumda.Geniş ekranlı TV ile filmleri sinema konforunda seyredebiliyoruz.Bunun yanında konsol oyunlarında gerçekçi görüntüler keyifli anların yaşanmasını sağlamaktadır.

Bugün çekmeyen bir radyo anteniyle uğraşmak zorunda değilsiniz.İstediğiniz müziği internette dinleyebilir ya da mp3 gibi cihazlar sayesinde yanınızda taşıyabilirsiniz.

7-Gelişmiş eğitim yöntemleri

Eğitim bir proses ve günlük hayatımızın bir parçası.Şimdi modern teknoloji sayesinde her an her yerde eğitim mümkün hale gelebilmektedir.Bugün görsel desleri bir şekilde sınıf düzeyinde evinizden takip edebilirsiniz.Bunun yanında yayınlanan eğitim setleri sayesinde çoğu konuda bir tıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.Üniversitelerin uzaktan eğitim programları vasıtasıyla diploma verdiğini göz önüne alırsak hangi noktaya geldiğimizi kolayca kavrayabiliriz.

Bunun yanıında bazı konuların görsel olarak daha iyi modellenmesi, akıllı tahtalar teknolojinin eğitime yararları konusunda öne çıkan adımlardır.

8-Sosyal ağ gelişimi

sosyal-ag

İnternetin hızlı gelişimi bilgi akışını da hızlı hale getirdi.Dünyanın öbür ucundaki insanla iletişim kurmak sosyal çevrenin genişlemesini ve yıllar önce arkadaşlık yaptığınız kişiye erişimi kolay hale getirdi.Bugün tüm arkadaşlarınızla hayatınızın her anındaki gelişmeyi sosyal medya araçları sayesinde paylaşabilirsiniz.Bu sayede eğer bir reklamcı ya da pazarlamacıysanız binlerce kitleye daha az emek harcayarak erişim sağlayabilirsiniz.

9-Sağlık sektöründeki gelişim

Günümüzde artık çoğu hastane modern cihazlar ile hastalarına hizmet vermekte.Bunlar doktorların daha doğru teşhis kurmasına ve insan hatasını asgariye indirmede büyük rol oynamaktadır.İzleme methodlarının gelişmesi sayesinde artık çoğu hastalık için önceden teşhis koymak mümkün.İlerleyen yıllarda da robot kullanımının bu alanda da baş göstereceğini okuduğumuz son gelişmelerden biliyoruz.

10-Üretimdeki artan verimlilik

teknoloji-sanayide

Sanayideki modern makinaların kullanımı kuşkusuz üretim verimliliğini ve miktarını artırdı.Çoğu firma artık modern üretim hatlarıyla daha verimli bir şekilde hizmet veriyor.Önceden halı ve kilimler elle dokunurken artık makinalar vasıtasıyla daha hızlı bir şekilde üretim sağlanıyor.Çiftçiler artık modern teknolojiyi tarlalarında kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde mahsül topluyor.Bu şekilde paradan ve zamandan tasarruf mümkün olabilmektedir.

Son Sözler

Teknolojinin insanlara yararları sayesinde onlarca yeni şey ortaya çıkarılırken insanların teknoloji ile içli dışlı olmaya başlaması ile birlikte toplum yapısı ve davranış düzenlerimizde de gözle görülür bir değişme oldu. Her ne kadar teknolojinin yararları konusunda saatlerce konuşmak, yapılan yeni gelişmeler, bulunan tedaviler ve hayatımıza getirdiği yeniliklerden bahsetmek mümkün olsa da teknolojinin zararları da yavaş yavaş hayatımızda hissedilmeye başlandı. Teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde birçok işimizi akıllı cihazlardan veya internet ortamında halledebiliyor olmamız, insanların sosyalleşme eğilimini ve çaba sarfetme alışkanlıklarını gözle görülür bir şekilde değiştirmeyi, insanların her daim karşılaştıkları sorunu internet yardımı ile çözebileceği algısını oluşturdu. Durum böyle olunca birçok kişinin karşılaşılan durumlar karşısında mücadele etmek yerine daha kolay yöntemini araştırır hale gelmesi kısa sürede tembelleşen bir toplumun temellerini atmayı başardı. Bu da teknoloji konusunda zıt bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gelişimin bir süreklilik içerisinde devam ettiği günümüzde elbette ki teknolojinin yararları göz ardı edilemez bir şekilde hissediliyor ve kullanılıyor.Siz hangi alanda bu nimetlerden yararlanıyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Teknoloji artık hayatın her alanında bizi daha da geliştiriyor.

    YanıtlaSil
  2. Teknoloji hayatımızın olmassa olmazlarından biri haline geliyor .

    YanıtlaSil
  3. Hayatımıza giren ve herşeyimiz olmaya aday teknolojinin nasıl bir şekle büründüğünü ortaya koyan bir paylaşım. Her kelimesi doğru, ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.