Program Kullanmadan Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Yeni bir bilgisayar aldığınızda her şey normal ve bilgisayarınız gayet hızlı çalışmaktadır.Fakat günler geçtikçe kayıt defterinin şişmesi, bilgisayarınızda bulunan dosyaların ve programların silinmesiyle hardiskte meydana gelen boşluklar gibi nedenlerden dolayı bilgisayarınız gittikçe eski performansından uzaklaşmakta.Yavaş bilgisayar ile çalışmak bazen gerçekten sinir bozucu bir durum olabiliyor.Bizler de buna çözüm olarak hemen Windows a format atmayı aklımızdan geçiririz.Fakat aşağıdaki yöntemleri deneyerek bilgisayar hızlandırma programı kullanmadan bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.İşte denenmesi gereken yöntemler :

bilgisayar-hizlandirma

Her işlem için bilgisayarıma harici bir uygulama kurmak hoşuma gitmiyor. O yüzden daha çok programsız alternatiflere yöneliyorum.Benimle aynı düşüncede olabilirsiniz diye bu tür bir yazı hazırlamak istedim.

Yöntemlere geçmeden önce bilgisayar neden yavaşlar konusuna bakalım:

Bilgisayar Neden Yavaşlar

Bu sorunun en önemli cevabı elbette günler geçtikçe kurulu yazılımların güncelleme için daha fazla kullanım istemesi. Örneğin windows XP işletim sistemini kullanırken, yazılımın talep ettiği ram ve hard disk oranı ile windows 7 sistemininki aynı değil. Ya da harici olarak kullandığınız programların bundan 5 yıl önceki kullanım gereksinimleri ile şimdiki aynı olmayacaktır. Temel sebebimiz bu.

Yukarıdakine ilaveten her geçen gün yeni programların kurulması, kurulan programların kaldırılması, virüs bulaşması gibi sebepler de bilgisayarınızın ağır çalışmasına neden olacaktır.

Gelelim şimdi hızlandırma yöntemlerine…

1-Harddisk Birleştirme

Zamanla bilgisayarınıza eklenen-silinen dosyalar harddiskinizin başka dosyaları aramasını zorlaştırabilir. Bunu önlemek için harddiskinizi birleştirerek işletim sisteminizin dosyalarını kolayca bulabilecek hale getirmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem için ücretsiz farklı alternatifler olduğu gibi Windows un kendi birleştirme aracını da doğrudan kullanabilirsiniz.

disk-birlestirme

Bunun için bilgisayarım menüsüne girerek yerel disk C üzerine sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Özellikler menüsünden araçlar ve disk birleştime butonuna basın.İsterseniz önce diskinizi analiz edip durumunu görebilir ya da direkt olarak birleştirme işlemine geçiş yapabilirsiniz.

Tavsiye yazı : Windows disk bölme

2-Gereksiz Programları Bilgisiyar Açılışında Çalışmasını Engelleyin

Bildiğiniz gibi Windows a program ekledikçe çoğu program açılışta çalışmak isteyecektir.Bu tarz programların açılışta çalışması sisteminizin geç açılmasına sebep olacaktır.Başlat>>>Çalıştır ekranına msconfig yazarak hangi programın bilgisayar açılışında çalıştığını görebilirsiniz. Virüs programları ve Windows programları haricindekileri kapatmanızı öneririm.

3-Gereksiz Programları Kaldırın

Windows a test etmek amacıyla o kadar program kurmuşuzdur ki bazen ne amaç için kurduğumuzu bile hatırlayamayabiliriz.Eğer kullanmadığınız gereksiz olduğunu düşündüğünüz program varsa bunları kaldırarak sisteminizde yer açabilirsiniz.

yavas-bilgisayar-2

4-Geçici Dosyaları Temizleyin

Eğer bilgisayarınızda internet varsa tarayıcınız sürekli geçici dosyalar bırakacaktır.(Eğer özel bir ayar yapmadıysanız).Bunları temizlemek hem tarayıcınızın hızlanmasını hem de bilgisayarınızı rahat çalışmasını sağlayacaktır.Bu gibi gereksiz dosyaları tarayıcınız üzerinden silebildiğiniz gibi CCleaner tarzı programlar sayesinde de temizleyebilirsiniz.

Yerel disk C > Windows > Temp klasörü içerisinde geçici dosyalar mevcut. CTR + A tuşlarıyla tüm dosyaları seçin ve silin.

5-Antivirüsü Güncelleyin ve Ara Ara Çalıştırın

antivirus-guncelle

Eğer bilgisayarınızda antivirüs programı yok ya da lisans süresi geçmiş antivirüs programı varsa bunu güncellemeniz sisteminizin güvenliği açısından önemlidir. Sisteminize bulaşmış virüsler bilgisayarınızda yavaşlamaya ve verilerinizin kaybına yol açabilir. Performans kaybı yaşadığınız dönemlerde antivirüsü çalıştırarak sisteminize bulaşmış malware gibi zararlıları kaldırabilirsiniz.

6-Ram Takviyesi Yapın

Programlar çalıştırıldığı zaman geçici olarak depolamasını RAM üzerine yapar. Bu da demek oluyor ki ne kadar program kullanırsanız o kadar RAM’e ihtiyaç duyacaksınız. Eğer yeterli belleğiniz yoksa gittikçe bir yavaşlama hissedeceksiniz.

Sisteminizde çok fazla bellek isteyen bir uygulama kullanıyorsanız RAM artışının zamanı gelmiş demektir. Anakartınıza uygun RAM ilave ederek sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Var olandan bir tane daha ekleyebileceğiniz gibi eskisini kaldırıp tek bir ram ilavesi de yapabilirsiniz.

Tavsiye yazı : Windows God mode nedir

7-Bilgisayarı Tozdan Arındırın

Tozdan arındırma aslında çoğu kullanıcının ihmal ettiği bir işlemdir. Ama bilinmelidir ki bilgisayarın en büyük düşmanıdır.Çünkü toz hava akışının kesilmesine ve sıcaklığın artmasına sebep olur. Bu, performansın düşmesine sebep olabileceği gibi sanki uçak kaldırıyormuşcasına seslerin duyulmasına da neden olacaktır.

Bilgisayar kasasını temizlemek biraz daha kolay.Uygun vidaları sökerek süpürge makinasıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Fakat bazen laptopları sökmek o kadar kolay olmayabiliyor.Teknik bir destek almakta fayda var.

Son Sözler

Programsız bilgisayar hızlandırma yöntemleri konusunu sizlerle paylaştım. Özellikle toz konusunu atlamamanızı tavsiye ederim. İlaveten ben bu işlem için harici program kullanmak istesem en iyi bilgisayar hızlandırma programı öneriniz ne olurdu diye sorarsanız size cevabım, tune up utulities ve yukarıda bahsettiğim CCleaner olurdu. Aslında bunlar yukarıda yaptıklarımızı otomatik olarak yapıp size görsel bir sonuç sunan programlardır.

Yukarıdaki maddelere rağmen sisteminizde herhangi bir değişim yoksa artık işletim sistemini formatlama zamanı gelmiş demektir.Eğer formattan önce bir önerim daha var diyorsanız bizimle paylaşır mısınız?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.