Windows 10 Nasıl Kaldırılır ?

Windows 10 ‘u sevmediniz mi ?Eğer kullanım konusunda sıkıntı yaşıyor ve nerede benim Windows 7 ’im diyorsanız geriye dönüş gerçekleştirebilirsiniz.Duyurulduğu günden beri yüzbinlerce kullanıcı tarafından denenmeye başlayan bu işletim sistemi kimi kullanıcıların beklentilerini karşılamamış olabilir.Siz de bunlardan birisiyseniz windows 10 nasıl kaldırılır diye merak ediyor olabilirsiniz.

windows-10-nasıl-kaldırılır

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu yeni versiyonu nasıl kurduysanız kaldırma işlemi de ona göre şekillenecek.

Tavsiye yazı : Windows 10 özellikleri 

Şöyle ki :Eğer sıfır kurulum yerine yükseltme yaptıysanız windows 10’dan 7 veya 8’e geriye dönüş için kolay bir seçenek mevcut.

Başlangıç menüsüne girin ve ayarları seçin.Güncelleştirme ve güvenlik ikonuna tıklayıp son olarak kurtarma ‘yı seçin. (settings>update&security>Recevery)

Neden eski sürüme geri dönüyorsunuz sorusunun yer aldığı bir pencere karşınıza çıkacak.Kendinize uygun olanı işaretleyip ileri butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

windows-10-eski-surum-geri-donme

Bu iş her zaman bu kadar kolay mı , maalesef değil !

Bildiğini gibi geçmiş yazılarımda windows old dosyası silme konusunu işlemiştim.Neydi bu dosya ?

Bu dosya sisteminizde yer kaplıyor gibi olsa da windows 7 ile birlikte ortaya çıkan ve güncelleme yaptığınızda beğenmeyip geriye dönmek isteyebilirsiniz diye windows un eski sürüme ait verileri tuttuğu dosya.

Bu dosya eğer manuel olarak silinmediyse windows tarafından 1 ay sonra otomatik siliniyor.Eğer siz de bu dosyayı sildiyseniz ya da kurulumdan sonra 1 ay geçtiyse farklı yollar denemelisiniz.

Windows 10 size kaldırme seçeneği sunmuyorsa nasıl eski sürüme geri dönebilirsiniz ?

Böyle bir durumda yapılacak şey sıfırdan bir kurulum gerçekleştirmek.Eski sürüme sahip bilgisayarınızda önceki sürüme ait kurulum için lisans bilgileri siz de vardır.Laptop’un alt kısmında bir etikette, batarya üzerinde ya da bir firmware olarak bilgisayarınıza gömülü halde lisansınız yer alıyordur.Buradan lisans anahtarınız alıp windows 7 ya da 8 sürümünü microsoft üzerinden indirip kurulum yapabilirsiniz.

Eğer windows 10 ‘a sahip bir bilgisayar alıdysanız ve 7 ya da 8’e dönmek istiyorsanız maalesef yasal kopya satın almak zorundasınız.

Son Sözler

Windows 10 nasıl kaldırılır sorunuz için farklı alternatiflerin yer aldığı kapsamlı bir yazı hazırlamak istedim.En makul çözüm bir ay süreyi geçirmeden karar verip ona göre davranmak.1 ay geçtikten sonra standart kurulum ayarlarına geçmek durumunda kalıyorsunuz.Bu arada unutmadan geriye dönüş işlemler yaparken bazı programları yeniden yüklemeniz gerektiğini de hatırlatayım.Neden windows 10’dan vaz geçiyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Kolay bir şekilde windows 10'u kaldırdım.

  YanıtlaSil
 2. Kolay bir şekilde windows 10 kaldırılabilir

  YanıtlaSil
 3. Windows 10'a geçecektim ama kilit sorunu olur mu diye araştırma yapıyordum. Şimdi halledebilirim.

  YanıtlaSil
 4. windows10ukaldıramıyorum

  YanıtlaSil
 5. windows10kaldıramıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Windows 10'u kaldırırken yaşadığınız sorunları paylaşabilirseniz, yardımcı olmaya çalışabiliriz.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.